Běží díky němu mobily i rychlý internet. CETIN prochází proměnou, které si nikdo nesmí všimnout

Přechod na agilní řízení je náročný, ale v CETINu probíhá nad očekávání dobře, říká Peter Kukura, který má transformaci telekomunikační firmy na starost.

Luboš KrečLuboš Kreč

kukura

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Peter Kukura má na starost transformaci společnosti CETIN

„Stěrače stírají! Ostřikovače stříkají!“ Legendární hlášku z komedie Vrchní, prchni by v moderní době šlo parafrázovat slovy „Data proudí! Telefony volají!“ Aby se tak dělo, na to dohlíží více než dva tisíce zaměstnanců infrastrukturní společnosti CETIN, která je součástí investiční skupiny PPF a historicky se vydělila z operátora O2 (což byl ještě dříve Český Telecom). A právě tato firma, která v Česku provozuje 65 tisíc kilometrů optických kabelů nebo šest tisíc vysílačů mobilního signálu, prochází v tichosti velkou transformací – vodopád v ní nahrazují kmeny.

Cože? Co má telekomunikační podnik, který poskytuje služby a konektivitu operátorům z Česka i ze zahraničí, společného s vodopády a kmeny? S těmi pravými samozřejmě nic, s těmi korporátními ale hodně – jde totiž o koncepty, jak řídit projekty a rozvíjet produkty. Na jedné straně je přístup známý jako waterfall (česky vodopád) a na druhé agilita, v jejímž rámci se hovoří o tribech čili kmenech. Může to vypadat jako hrátky se slovy, ale není to žádná maličkost.

„Tohle je třetí transformace, na které se podílím. A je zatím ta nejlepší,“ říká Peter Kukura, který do CETINu nastoupil před rokem a půl, aby na změnu fungování velké části firmy dohlédl. S podobnými úkoly už měl dost zkušeností, pro skupinu PPF se totiž podílel na transformacích Home Creditu v Indii a v Číně.

Co je tedy hlavní rozdíl mezi vodopádem, jenž jako organizační metodika dosud ve společnosti, která jen loni utržila 19 miliard korun, převládal, a agilitou? Představte si horskou bystřinu s vodopádem, kde jednotlivé vlny, jež se valí přes kameny a ostrohy, na sebe navazují a vytváří jednolitý proud peřejí. A přesně tak vypadá i waterfall management.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Příkladem může být stavba domu. Nejprve se vybuduje základní deska, pak zdi, následuje střecha, po ní přijdou na řadu vnitřní práce… Pokud kterýkoli prvek selže či se zpozdí, zkomplikuje práci těm, kdo mají přijít po něm. Zároveň ale jednotlivé profese na stavbě působí odděleně, moc o sobě neví a na jejich koordinaci dohlíží stavbyvedoucí, respektive projektový manažer.

Agilita je opačná – představte si, že by na místě byli zedník, obkladač, instalatér i elektrikář najednou. Jasně, v případě stavby domu to je nesmysl a dopadlo by to jako Babylónská věž chaosem, u vytváření nového softwaru či vývoje digitálního produktu to ale dává velký smysl: jednotliví experti spolu totiž mohou mluvit, reagovat na sebe, inspirovat se. „Lidé si musí povídat,“ zdůrazňuje Peter Kukura. A takovým akčním týmům se pak v korporátní hantýrce říká trajby nebo kmeny.

„Zní to jako klišé, ale transformaci je možné dělat jen s lidmi, je o lidech a je pro lidi,“ dodává Kukura. A připomíná, že aby se taková přeměna podařila, je klíčové pro ni nadchnout co možná nejvíc lidí. A pokud ne přímo nadchnout, tak jim aspoň vysvětlit, v čem spočívá její bonus a proč k ní dochází.

kuk

Foto: Lavin Nguyen/CzechCrunch

Peter Kukura z CETINu

„Je to jako vždy o komunikaci. Pamatuji si, jak jedni kolegové neradi sepisovali report pro účetní oddělení, protože to považovali za zbytečnost. Když jsme s nimi prošli, co se s tím reportem následně děje, kolik lidí ho potřebuje ke své práci, rázem svůj pohled změnili. Sice ho pořád nesepisovali nadšeně, ale už věděli, že to není hloupost,“ říká absolvent VŠE, který je šéfem transformace českého CETINu a také vedoucím projektové kanceláře celé skupiny (kromě Česka společnost působí i v Maďarsku, Srbsku, Bulharsku a na Slovensku).

Důvod, proč CETIN přechází na nový systém řízení, je jeho potřeba být… agilnější. Ostatně docela přesně to vystihla Šárka Leitlová, jedna z Kukurových spolupracovnic s titulem scrum masterka. Výhoda agilního způsobu práce podle ní tkví v tom, že produkt firma nejprve dodá pouze v částečném rozsahu, ovšem rychle. Dokáže tak reagovat na měnící se potřeby zákazníků.

„Vše se zrychluje. Dneska nemůžete čekat na vývoj nějaké nové funkcionality rok,“ tvrdí a upozorňuje, že agilním vývojem, který je běžný například ve startupové scéně, se také eliminuje situace, že se na začátku zvolí nevhodná cesta a produkt se pak musí dělat znovu od začátku.

CETIN

  • člen skupiny PPF
  • v roce 2015 se vydělil z O2 Czech Republic
  • provozuje 20 milionů párů kovových kabelů a 65 tisíc kilometrů optických kabelů
  • poskytuje páteřní síť pro operátory O2 a T-Mobile a dále poskytuje telekomunikační služby dalším stovkám klientů z Česka i ze světa
  • má přes 2 200 zaměstnanců
  • v roce 2019 společnost utržila 19 miliard korun a v čistém vydělala 2,9 miliardy

Součástí každé takové transformace bývá i revize toho, čemu se lidé ve firmě věnují – a obvykle se část aktivit zastaví či odloží. Ovšem ne proto, aby ti, kteří je mají na starost, byli propuštěni, ale aby měli víc času a energie na důležitější věci. „Je to o prioritách. Cílem je šetření, ale ne ve smyslu financí. Snažíme se šetřit potenciál a kapacity zaměstnanců, aby byli spokojenější,“ vysvětluje Kukura.

To, proč chce CETIN fungovat pružněji, vyplývá z podstaty byznysu, ve kterém se pohybuje. Informační technologie a telekomunikace jsou mimořádně dynamické obory, kde je také velká konkurence. A nároky klientů takřka exponenciálně rostou. S tím, jak se rozšiřuje pokrytí signálem 5G (celá republika by jím měla být pokryta do roku 2025), například dramaticky stoupá potřeba síť dále posilovat a činit ji stabilnější.

„Transformace je něco, co vlastně nikdy nekončí. A zaměstnanci CETINu to moc dobře chápou, vědí, že prostředí, ve kterém se pohybují, se neustále mění a vyvíjí,“ uzavírá Peter Kukura, který zkušenosti sbíral i v Komerční bance, jež přechod na agilitu v minulých letech také absolvovala.

CC Premium

Partnerem článku je CETIN

CzechCrunch Jobs

CzechCrunch Weekly

V newsletteru Weekly vám každou neděli naservírujeme porci těch nejdůležitějších zpráv, které by vám neměly uniknout.

Ranní otužování a práce s dechem jsou pecka. A mega pecka je přerušovaný půst, říká Karol Veleba

Šéf společnosti Effectix, která nedá dopustit na otevřenost vůči zaměstnancům, v Karlínských 20 prozrazuje fail, ze kterého má dodnes hořký úsměv.

k20_160Rozhovor

Foto: CzechCrunch

Karol Veleba šéfuje společnosti Effectix

0Zobrazit komentáře

Do čeho investují, jaká byla jejich první práce, kam si rádi zajdou na dobré jídlo či jaký největší fuck-up ve své kariéře zažili? Na toto a mnohem více se v rámci formátu Karlínských 20 ptáme zajímavých osobností nejen českého byznysu. Sled otázek a odpovědí přibližuje ty, o kterých se u nás můžete běžně dočíst, v netradičním světle a dává nahlédnout pod pokličku jejich kariérních úspěchů. Proč Karlínských? Protože právě v této čtvrti, kde sídlíme i my, se často řeší otázky, které jinde v Praze nepadnou.

Tentokrát na Karlínských 20 odpovídá Karol Veleba, ředitel a spoluzakladatel agentury Effectix, která dokázala s pomocí svých zaměstnanců překonat existenční problémy a nyní sází na maximální svobodu a otevřenost. Z čeho má dodnes hořký úsměv na tváři? Čím by se měl podle něj člověk řídit při budování vlastního byznysu? A co by dnes doporučil svému mladšímu já?

***

V kolik chodíte spát a kolik toho průměrně naspíte?
Mezi devátou a desátou. Spím zhruba osm hodin.

Jakou aplikaci v telefonu otevíráte ihned po probuzení?
Žádnou. První je až Waze v autě a Audiotéka.

Na jakém přístroji během dne pracujete nejčastěji a jaké nástroje v něm používáte nejvíc?
MacBook Pro a mail, Slack, Spotify, Chrome.

Jaký outfit nosíte ve většině případů a máte oblíbený model tenisek?
Byznysová košile, džíny. Oblíbené tenisky nemám.

0002

Foto: Archiv Karola Veleby

Ředitel a spolumajitel marketingové agentury Effectix Karol Veleba

Pět věcí, které nikdy nesmějí chybět ve vašem batohu?
Klíče, sluchátka, poznámkový blok a pero.

Máte nějaký vychytaný osobní lifehack, o který byste se chtěl podělit?
Pecka je ranní otužování a vědomá práce s dechem. A mega pecka je přerušovaný půst.

Jmenujte jednu knihu a jeden film/seriál, které byste doporučil všem.
Kniha Konec stárnutí a seriál Ted Lasso.

Jakou hudbu si pustíte pro uklidnění? A která vás naopak nakopne?
Jsem stará škola, takže popík z 80. a 90. let.

Kam vyrazit na nejlepší dovolenou?
Do svěžích letních Alp.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Jakou hi-tech novinku chcete mít doma v obýváku, ale ještě ji tam nemáte?
Virtuální brýle od Apple.

Jaký vůz parkujete ve své garáži?
BMW X2.

Kam si rád zajdete na dobré jídlo?
Yam Yam.

Jak jste si vydělal první peníze?
Brigáda ve stavební firmě, kde jsme natírali plot okolo areálu.

Co byla ta vůbec nejpodivnější práce, za kterou jste dostal zaplaceno?
Nic mě nenapadá.

Postav byznys plán podle toho, co chceš ty a co tě baví.

Co byste dnes poradil svému mladšímu já?
Pracuj se svým stresem. Víc relaxuj a věnuj se sobě.

Investujete?
Ano. ETF, akcie, krypto.

Nejlepší byznysová rada, jakou jste kdy dostal?
Postav byznys plán podle toho, co chceš ty a co tě baví. Tomu ho přizpůsob.

Jaký největší fail vás potkal v profesní kariéře, na který nyní vzpomínáte s úsměvem?
Investovali jsme do startupu, kde jsme špatně rozpoznali osobnostní rysy zakladatelů. Po roce jsme ho opustili s velkou ztrátou a zklamáním. Dodnes je to velmi hořký úsměv.

Vaše nejlepší kariérní rozhodnutí?
Přestěhovat se znovu do Prahy.

Kdo v Česku vás inspiruje?
Ondřej Tomek. Je to perfektní leader, který navzdory obrovskému úspěchu stále zůstává svůj a normální.