Bezkontaktní platby Google Pay i na iPhonu? EU vyšetřuje, zda Apple Pay nepotlačuje konkurenci
Přístup k NFC čipu v iPhonech, který vyžadují bezkontaktní platby, má pouze služba Apple Pay. Evropská komise navrhuje to změnit.
Apple Pay, systém umožňující bezkontaktně platit iPhonem, funguje ve Spojených státech už od roku 2014, o rok později se začal šířit do Evropy a v roce 2019 dorazil také do Česka. Teď jeho fungování vyhodnocovala Evropská komise a usoudila, že Apple možná i zde zneužívá svého vlivu na trhu.
Zařízení Applu umožňují v kamenných obchodech a podnicích bezkontaktně platit výhradně pomocí Apple Pay, zatímco alternativní systémy jsou v zásadě zablokované. Důvodem je, že výrobce třetím stranám nedává přístup k využití NFC čipu pro finanční transakce. Bez toho je dnes přitom prakticky nemožné poskytnout alternativní způsob placení.
Podle Evropské komise by se to mělo změnit, aby služba jediné společnosti neovládala příliš velkou část trhu a například tím nebrzdila inovace. „Vývoj aplikace pro mobilní platby je nákladný. Investice se může vyplatit jen v případě, když vývojáři mohou dosáhnout na zákazníky se zařízeními Applu i s Androidem. Z důkazů v našich spisech vyplývá, že někteří vývojáři svoje plány zrušili, protože nemohli dosáhnout na uživatele iPhonů,“ řekla výkonná místopředsedkyně Evropské komise Margrethe Vestagerová.
Jednání firmy Tima Cooka tak podle ní zamezuje přirozené soutěži na trhu. „Evropští spotřebitelé kvůli tomu mají velice omezené možnosti výběru mobilních plateb při placení v obchodech,“ dodala eurokomisařka, která má na starosti agendu Evropy pro digitální věk. S pokračující digitalizací se přitom význam mobilních plateb bude jen zvyšovat.
Hlavní výkonný orgán Evropské unie se o Apple Pay začal aktivně zajímat už v červnu v roce 2020, kdy otevřel předběžné přezkoumání situace. Zatímco tehdejší záměry se týkaly i placení pomocí platebního systému Applu online nebo blokování konkrétních produktů konkurence, současné kroky se zaměřují pouze na přístup třetích stran k NFC čipu.