Bezkontaktní platby Google Pay i na iPhonu? EU vyšetřuje, zda Apple Pay nepotlačuje konkurenci

Přístup k NFC čipu v iPhonech, který vyžadují bezkontaktní platby, má pouze služba Apple Pay. Evropská komise navrhuje to změnit.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

apple-pay-iphone-1-min

Foto: picjumbo

Placení iPhonem přes Apple Pay

0Zobrazit komentáře

Apple Pay, systém umožňující bezkontaktně platit iPhonem, funguje ve Spojených státech už od roku 2014, o rok později se začal šířit do Evropy a v roce 2019 dorazil také do Česka. Teď jeho fungování vyhodnocovala Evropská komise a usoudila, že Apple možná i zde zneužívá svého vlivu na trhu.

Zařízení Applu umožňují v kamenných obchodech a podnicích bezkontaktně platit výhradně pomocí Apple Pay, zatímco alternativní systémy jsou v zásadě zablokované. Důvodem je, že výrobce třetím stranám nedává přístup k využití NFC čipu pro finanční transakce. Bez toho je dnes přitom prakticky nemožné poskytnout alternativní způsob placení.

Podle Evropské komise by se to mělo změnit, aby služba jediné společnosti neovládala příliš velkou část trhu a například tím nebrzdila inovace. „Vývoj aplikace pro mobilní platby je nákladný. Investice se může vyplatit jen v případě, když vývojáři mohou dosáhnout na zákazníky se zařízeními Applu i s Androidem. Z důkazů v našich spisech vyplývá, že někteří vývojáři svoje plány zrušili, protože nemohli dosáhnout na uživatele iPhonů,“ řekla výkonná místopředsedkyně Evropské komise Margrethe Vestagerová.

tim-cook-wwdc213

Foto: Apple

Šéf Applu Tim Cook

Jednání firmy Tima Cooka tak podle ní zamezuje přirozené soutěži na trhu. „Evropští spotřebitelé kvůli tomu mají velice omezené možnosti výběru mobilních plateb při placení v obchodech,“ dodala eurokomisařka, která má na starosti agendu Evropy pro digitální věk. S pokračující digitalizací se přitom význam mobilních plateb bude jen zvyšovat.

Hlavní výkonný orgán Evropské unie se o Apple Pay začal aktivně zajímat už v červnu v roce 2020, kdy otevřel předběžné přezkoumání situace. Zatímco tehdejší záměry se týkaly i placení pomocí platebního systému Applu online nebo blokování konkrétních produktů konkurence, současné kroky se zaměřují pouze na přístup třetích stran k NFC čipu.

Zatím se stále jedná jen o předběžné rozhodnutí vydané ve formě prohlášení o výhradách, kterým započíná oficiální šetření kauzy. Apple nyní dostane prostor k ní poskytnout vlastní vysvětlení. Například by mohl namítnout, že odemčení přístupu k NFC čipu třetím stranám pro platební účely by mohlo snížit bezpečnost. Apple Pay si totiž kromě jednoduchosti použití zakládá také na vysoké míře soukromí a zabezpečení.

Na rozdíl od fyzické platební karty pomocí iPhonu nebo hodinek Apple Watch bezkontaktně nezaplatí nikdo, kdo v zařízení nemá uložený svůj otisk prstu nebo tvář či nezná kód pro odemčení. Stejně tak se prodejci nezobrazí jakékoliv informace o účtu platícího zákazníka, což opět neplatí u klasických fyzických karet. Potenciální ohrožení zabezpečení ale může sahat dále, hlavně ke zneužití systému vývojáři nebo vzniku děr v softwaru.

apple-pay-apple-watch-visa-1

Foto: Visa

S Apple Pay lze platit také hodinkami Apple Watch

Apple v reakci na aktuální kroky Evropské komise na bezpečnost skutečně apeloval. „Apple Pay je jen jednou z mnoha možností, které mohou evropští spotřebitelé využít k placení. Zároveň přináší špičkové standardy v oblastech ochrany soukromí a zabezpečení,“ stojí v oficiálním prohlášení společnosti.

Na dotaz serveru Ars Technica výrobce iPhonů dále odkázal na kauzy spojené s operačním systémem Android, kde měl přístup třetích stran k NFC čipu za následek možný únik finančních informací uživatelů. Vestagerová nicméně s touto obranou nesouhlasí. „Naše vyšetřování dosud neodhalilo žádné důkazy, které by poukazovaly na zvýšené riziko ohrožení,“ cituje její slova agentura Reuters.

Apple se kvůli údajnému monopolistickému chování stal v posledních letech terčem žalob i vyšetřování už mnohokrát. Nejznámější případy se přitom týkají poplatků v App Storu, jimiž společnost podle některých potlačuje konkurenci. Technologický gigant s tím spojený soudní spor s herní společností Epic Games vyhrál, musí však vývojářům poskytnout více nástrojů pro vyhnutí se některým poplatkům.

Každé všední ráno posíláme nejzásadnější zprávy dne.