Běžkování je ohroženo, sjezdování zachrání zasněžování. Dnů se sněhem je polovina oproti 60. letům
Mohou být roky, kdy nasněží, zima ale bude připomínat spíš letošní sezónu a sníh se bude posouvat do vyšších nadmořských výšek.
Když se člověk podívá na aktuální sněhové zpravodajství na jednotlivých sjezdovkách v Česku, uvidí u nich víc červených křížků, než by se na polovinu února slušelo. Když už se někde lyžuje, obvykle je vidět zdálky v krajině jeden bílý pruh uprostřed zeleného nekonečna. I proto vzal letos za své tradiční běžkařský závod Jizerská padesátka. Je s lyžováním v Česku utrum?
Nejspíš to tak nevypadá, ale bílá nadílka letos není pozadu. „Sněhová pokrývka napadla hlavně během začátku prosince, pak už šlo spíš jen o menší úhrny, a to převážně na horách. Celkové množství sněhu, které zatím napadlo, ale nebylo zas tak malé. V polovině února na horách spadlo zhruba osmdesát až devadesát procent toho, kolik tam má do této doby napadnout,“ říká klimatolog Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny neboli CzechGlobe.
Přesto se však něco změnilo. Problém letošní zimy je hlavně ve velmi teplých vlnách, díky kterým sníh rychle odtál. Na Churáňově na Šumavě spadlo 185 centimetrů sněhu, žádný tam ale v současné chvíli neleží. Na Lysé hoře je přes čtyřicet centimetrů, měla by tam ale být třikrát větší vrstva. A lepší to není ani v zahraničí. Málo sněhu je i v Alpách, kde v údolích bílo vůbec není, ke sněhu se dá dojít do výšek kolem dvou tisíc metrů nad mořem. „A i tam je problém ho udržovat,“ dodává Zahradníček.
Důvodem jsou tedy vyšší teploty, kdy se neoteplují jen letní měsíce, ale také ty zimní. Zatímco v zimě to dlouho nebylo vidět, protože sníh se stále udržoval díky teplotám pod bodem mrazu, posledních deset až patnáct let to není pravda. A tak místo sněžení prší. „Markantní je to hlavně v nížinách a středních polohách, ale i na horách už sněhová pokrývka začíná mizet.“