Big tech kousek za Prahou aneb Jak jsem si hrál s tunovým nakladačem na dálkové ovládání
V inovačním centru Doosan Bobcat jsme se vrátili do dětství a nahlédli pod kapotu pracovních strojů. Jsou autonomní, elektrické a plné technologií.
Vyrazil jsem si hrát na pískoviště s vozy na dálkové ovládání. Ne, nezbláznil jsme se, ani se ze mě na den nestalo dítě. Stroje, o kterých je řeč, ale nejsou žádné hračky, byť tak s ovladačem v mobilu některé můžou působit. Váží totiž více než tunu. Žádný velký hluk motoru ale nečekejte, mají totiž i elektrický pohon. Je to třeba smykem řízený nakladač s logem rysa na karoserii od výrobce Doosan Bobcat, který ve středočeské Dobříši jižně od Prahy stavební stroje nejen vyrábí, ale i vyvíjí. Mateřská skupina, jihokorejský Doosan, tam má inovační centrum a co v Česku inženýři vymyslí, to putuje do celého světa.
Je Big tech a Big tech. První je spojený s kalifornským Silicon Valley, tričky s krátkými rukávy tamních miliardářů a nejhodnotnějšími firmami světa. Centrum toho druhého najdete třeba ve středočeské Dobříši jižně od Prahy. Je to svět těžkých nákladů a velkých pracovních strojů výrobce Doosan Bobcat, který patří pod jihokorejskou skupinu Doosan a má zde centrum pro Evropu, Střední východ a Afriku, zkráceně region EMEA.
Tady různé pracovní stroje vyvíjejí, vyrábí i inovují o nové vychytávky. Výsledkem je třeba už zmíněné dálkové ovládání MaxControl, které umožňuje kompaktní nakladače od Bobcatu řídit jen za použití iPhonu nebo iPadu, bez nutnosti sedět přímo ve vozu. Člověk má tak při práci lepší přehled o dění kolem. Navíc je také ve větším bezpečí, což se hodí třeba při demoličních pracích. Mezi dalšími technologickými udělátky je možnost používat chytrý telefon jako klíč nebo kamera, která je díky využití umělé inteligence schopná rozpoznat chodce v blízkosti stroje.
Pokud jste fanouškem aut, asi s vámi výše uvedené příklady moc nepohnuly. V době autonomních vozidel a vyladěného infotainmentu se to opravdu nemusí zdát jako velká věc. Jak ale v Bobcatu připomínají, stavebnictví je obor, který je někdy stejně těžkopádný jako obří stroje, o kterých je řeč. Poradenská firma McKinsey & Company ho třeba nedávno zařadila na předposlední místo v tempu přijímání nových technologií. Pomalejší tehdy byla jen myslivost. V Bobcatu se ale snaží dělat to jinak a výsledkem jsou i vychytávky typu průhledného ovládacího displeje nebo autonomní nakladač s pohonem na elektřinu.
Když člověk prochází vývojovým centrem firmy, připadá si jako na návštěvě u raketových inženýrů. Ve velké industriální hale totiž procházíme kolem strojů, třeba obráběcích, jejichž hodnota za jeden kus se pohybuje okolo milion eur (24,6 milionu korun). Investovat do inovací se tady totiž rozhodně nebojí. Do centrály v Dobříši firma jen loni dala 14 milionů eur (350 milionů korun). „Celkově jsme tady za posledních deset let investovali přes 2,5 miliardy korun,“ počítá Giuseppe Pappalardo, viceprezident pro provoz z Doosan Bobcat EMEA.
Velké sumy ale ve firmě nerozhazují jen tak. „V Evropě to nemá obdoby. Jsme díky tomu vysoce nezávislí na dodavatelích. Máme věci, které mohou běžně testovat jen státem certifikované ústavy a my máme povolení taky,“ říká zvýšeným hlasem Aleš Košťák, šéf prototypové výroby a testovací laboratoře v rámci inovačního centra Doosan Bobcatu, když je kolem nás slyšet klepání, syčení a dunění.