Bill Gates investuje do jádra. Jeho firma na malé reaktory získává miliardy, navíc chce léčit rakovinu
TerraPower se kromě energetiky zaměřuje i na medicínu a díky radioaktivnímu aktiniu chce pomoci v boji proti zákeřnému onemocnění.
Po havárii ve Fukušimě před jedenácti lety se nukleární energetika znovu ocitla v situaci, kdy ji mnohé hlasy posílaly rovnou do propadliště dějin. Jeden z nejbohatších mužů světa Bill Gates ale činí pravý opak a do inovací v jádru investuje společně se svými partnery. Budoucností by podle něj mohly být malé modulární jaderné reaktory.
Inovační firma TerraPower, v níž Gates zastává roli předsedy představenstva, totiž nyní oznámila, že uzavřela nové investiční kolo s celkovým objemem 750 milionů dolarů (přes 18 miliard korun). Z celé třetiny na investici participoval jihokorejský konglomerát SK, který je ve své zemi zároveň jedním z hlavních dodavatelů elektřiny.
Svou pozici ve firmě rozšiřuje i sám Gates, který patřil k prvním investorům dnes šestnáctileté firmy, a tak je často uváděn i jako její spoluzakladatel. Firma se začala zajímat o alternativní způsoby, jak vyrábět energii z jádra, má však i širší zaměření.
„Ať už jde o řešení klimatických změn díky pokročilé jaderné energii bez emisí uhlíku nebo o boj proti rakovině pomocí jaderných izotopů, náš tým zavádí technologická řešení a investoři po celém světě si toho všímají,“ uvedl v prohlášení Chris Levesque, generální ředitel společnosti TerraPower.
Malé modulární jaderné reaktory (často označované anglickou zkratkou SMR aneb Small Modular Reactors) jsou reaktory, které mají výkon obvykle do 300 MW, tedy řádově menší než ty standardní. Jsou ale levnější, lépe rozšiřitelné i bezpečnější, protože oproti velkým reaktorům spoléhají v bezpečnosti na prosté fyzikální jevy a ne aktivní prvky.
Jedna z jejich hlavních výhod je právě v modulárnosti – narozdíl od standardní jaderné elektrárny, jejíž stavba se typicky počítá v desítkách let, jsou modulární reaktory vyrobeny po jednotlivých komponentech v továrně a až pak dopraveny na místo určení, kde začnou energii vyrábět.