Bitcoin snížil po zásahu proti čínským těžařům obtížnost své těžby. Je teď snažší a výdělečnější
Odpor Číny k těžařům kryptoměn není žádnou novinkou a její červnový zásah proti nim znamenal další propad ceny bitcoinu i jiných tokenů. Jelikož v Číně působí kvůli výhodnějším cenám energií opravdu velké množství těžařů, propadl se rázem celkový výpočetní výkon celé sítě, kterou bylo třeba nahradit. A tak se těžba bitcoinu díky automatickému stabilizačního mechanismu stala rázem dostupnější a ziskovější.
Ale pojďme popořádku. Těžaři bitcoinů jsou lidé, kteří pomocí velmi výkonných a sofistikovaných počítačů řeší extrémně složité matematické úlohy a snaží se je vyřešit dříve než kdokoli jiný. Jejich vyřešením totiž dokončí takzvaný blok, což je proces, při němž se vytváří nové bitcoiny a vše se zapisuje do digitální účetní knihy zvané blockchain.
Po celém světě existují stovky tisíc těžařů, nicméně podle Bitcoin Mining Map od univerzity v Cambridge se až 65 procent veškerého výpočetního výkonu dosud soustředilo v Číně. Jedná se o takzvaný hashrate, což je měřítko výpočetního výkonu pracujícího na zabezpečení blockchainové sítě – a ten v reakci na zavření čínských těžařských operací klesl na nejnižší hodnotu za poslední rok. Ve srovnání s nejvyšší dosaženou hodnotou z května letošního roku se propadl o 54 procent.
Větší kus koláče pro těžaře
„Poprvé v historii bitcoinové sítě se stalo, že by zásah proti těžařům v určité lokalitě ovlivnil více než 50 procent sítě,“ řekl pro CNBC Darin Feinstein, zakladatel společností Blockcap a Core Scientific. Snížení hashrate v praxi znamená méně těžebních zařízení podílejících se na těžbě, tudíž méně vytěžených bloků. Zatímco standardně trvá vytěžení jednoho bloku zhruba 10 minut, vzhledem k úbytku těžebních zařízení došlo k prodloužení této doby na 14 až 19 minut.
Vzhledem k fundamentálním nastavením bitcoinu ale podle očekávání došlo také k zásadní úpravě obtížnosti jeho těžby. Takzvané rekalibrace jsou prováděny díky stabilizačním algoritmům automaticky, dochází k nim po vytěžení každých 2016 bloků (tedy po zhruba dvou týdnech) a slouží ke stimulování, nebo naopak odrazení dalších těžařů uvažujících o zapojení se do těžby.
Zatímco za normálních okolností dochází k úpravám v řádech pár procent, zatím poslední rekalibrace přinesla podle údajů serveru Btc.com změnu hned 28 procent, což znamená, že těžba je pro zapojené těžaře o více než čtvrtinu snazší a výdělečnější. Právě tyto změny mají zajistit, že produktivita těžařů se postupně začne opět zvedat.