Blbá nálada není na místě, Česko je na tom lépe, než se zdá. Můžeme být investiční perla, zní z J&T
Finanční skupina otevřela fond Naše Česko, který nabízí investice do českých akcií, firem a nemovitostí. Chce v něm mít 1,5 miliardy korun.
Především z médií, ale i ze slov řady podnikatelů to v posledních týdnech a měsících vypadá, že Česko je nikoli na hospodářské křižovatce, o níž hovořil premiér Petr Fiala, ale na skluzavce do ekonomického pekla. I některá data dávají důvody spíše k pesimismu než k optimismu. Finanční skupina J&T se ale rozhodla jít proti proudu a vsadit na to, že Česko bude prosperovat a že jeho kondice je ve skutečnosti mnohem lepší, než se může zdát. Prý to je černá perla.
Perly jsou drahé a vzácné a ty černé ještě dražší a vzácnější (a pomiňme teď loď Jacka Sparrowa z Pirátů z Karibiku). Ve světě investic může být něčím takovým i Česko, respektive finanční nástroje z něj pocházející. Tedy zdejší větší i menší firmy, jejich cenné papíry a dluhopisy nebo lokální nemovitosti.
Petr Sklenář, hlavní ekonom J&T Banky, jako by ponurého tónu veřejné debaty už měl dost: „My na tom opravdu nejsme tak zle. Podívejte se třeba na kapitálový trh. Ten český, co se výnosnosti týče, snese srovnání vlastně jen s americkými akciemi.“ A na pomoc si bere čísla – výkonnost indexu S&P 500, který sdružuje pětistovku největších firem USA, je za posledních pět let průměrně necelých 11 procent ročně. Pražská burza je na tom jen nepatrně hůře, rozdíl jsou desetiny procenta.
„Je tam jeden zásadní rozdíl, to nepopírám. Zatímco v Americe je výnosnost tažená růstem hodnoty akcií, na pražské burze hrají klíčovou roli dividendy,“ upřesňuje Sklenář a dodává, že podobně úspěšný je pražský trh nejen v pětiletém, ale i v desetiletém srovnání. Evropské akcie nebo okolní burzy, třeba tu v Polsku, pak nechává za sebou. Ekonom J&T připouští, že česká burza je co do počtu titulů, které jsou na ní k dispozici, i objemů, v jakých se na ní obchoduje, relativně malá: „To ale neznamená, že je nezajímavá. Data zkrátka ukazují něco jiného.“