Blíží se MacBooky Pro s druhou generací výkonných čipů M1? Apple láká na říjnovou prezentaci produktů

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

apple-october-21

Foto: Apple

Apple láká na nové MacBooky Pro

0Zobrazit komentáře

Když Apple loni v létě představil vlastní procesory ARM pro počítače, dodal, že přechod všech Maců na ně potrvá asi dva roky. Prozatím se plán daří naplňovat skvěle – procesor M1 už dorazil do MacBooku Air, Macu mini, třináctipalcového MacBooku Pro i menšího, pestrobarevného iMacu. Teď to vypadá, že další výrazný posun v adopci nastane už ani ne za týden. Apple totiž rozeslal pozvánky na říjnovou prezentaci.

Samotná pozvánka s podtitulem Unleashed (v češtině Nespoutaný) klasicky neříká, jaké produkty se Apple chystá představit, bylo by ale překvapivé, kdyby nešlo právě o nové jablečné laptopy. Přijít by konečně mohl čtrnáctipalcový model s tenkým rámečkem kolem displeje a obnovený šestnáctipalcový model, oba s velice výkonným i úsporným procesorem M1X nebo M2.

Lepší čip by mohl umožnit i výrazný nárůst rozlišení, a to až na 3024 x 1964 pixelů u menší, čtrnáctipalcové varianty a 3456 x 2234 u většího, šestnáctipalcového stroje. To je asi o třetinu více než u stávajících MacBooků.  Analytik Ross Young pak na Twitteru zmínil ještě možná zajímavější předpověď.

Nové laptopy mají totiž podle něj dostat podsvícení miniLED, které se blíží displejům s technologií OLED (stejné, jako mají aktuální iPady Pro), a pravděpodobně také obnovovací frekvenci až 120 Hz, což je opět stejný parametr, jakým se pyšní iPady Pro. I zbytek seznamu očekávaných novinek má poměrně blízko mnoha popisům ideálního MacBooku Pro.

Mimo jiné by se měl vrátit magnetický nabíjecí konektor MagSafe, zdířka pro HDMI i slot pro paměťové karty SD. Po několika letech nepříliš úspěšných snah o dokázání jeho užitečnosti má naopak zmizet dotykový panel nad fyzickou klávesnicí, takzvaný Touch Bar – nahradit ho má klasická řada funkčních hardwarových kláves. 

Vedle MacBooků by Apple mohl uvést ještě jeden produkt, na který se při představování iPhonů 13 zapomnělo. Bezdrátová sluchátka AirPods od příchodu první verze v roce 2016 prakticky nedostala žádnou výraznější obnovu, přitom ale patří k nejúspěšnějším produktům značky. Podle očekávání by se jejich třetí generace mohla designem přiblížit AirPodům Pro, avšak při zachování tvaru pecek a základní ceny.

Nakonec se nejspíš dozvíme také datum uvedení nové verze macOS s přídomkem Monterey. Ta přinese poměrně výrazné posuny v ochraně soukromí, přepracovaný webový prohlížeč Safari nebo zajímavou funkci s názvem Universal Control. Podzimní prezentace Applu proběhne v pondělí 18. října od 19.00 středoevropského času a bude znovu živě vysílána.

Ačkoliv Apple na procesory M1 přechází relativně rychle a takřka bez zádrhelů, mnozí se dalších počítačů s čipy typu ARM už nemohou dočkat a neřeší nákup aktuálního stroje s čipem od Intelu. Snad také proto se firma rozhodla nové produkty představit ještě v říjnu, což standardně vůbec nedělá. Přesto by zařízení měla stihnout vánoční sezónu, byť bude otázkou, jestli jejich dostupnost neomezí problémy s nedostatkem čipů.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym