Bloudění v Automatických mlýnech či lidské bytosti v kyberprostoru. Kam vyrazit na podzim za uměním?
Pokud byste si rádi podzimní dny zpestřili uměním, máte z čeho vybírat. Inspirace ale není nikdy dost, a tak přinášíme tipy na zajímavé výstavní počiny.
Podzim je v plném proudu, což kromě postupného ochlazení znamená také to, že se napříč kulturními institucemi po celém Česku rozběhla velká spousta nových výstav. Vyrazit můžete jak za klasikou v podání významných umělců a umělkyň z Česka i zahraničí, tak za současnou tvorbou rozjímající o kyberprostoru a umělé inteligenci.
Gočárova galerie a GAMPA, Pardubice
Na konci září se s velkou parádou veřejnosti otevřely nové Automatické mlýny v Pardubicích, jejich součástí se stala i dvojice pardubických výstavních salonů: Gočárova galerie a Galerie města Pardubic (GAMPA). V industriálních prostorách se tak můžete pokochat nejen nápaditou architekturou, ale také několika výstavami.
V Gočárově galerii se můžete ztratit na výstavě Blouděním k sobě, která staví na tom, že bloumáním může člověk podnítit svou představivost po vzoru umělkyň a umělců zde prezentovaných, například Josefa Váchala, Ludmily Jandové či Antonína Slavíčka. Plynule se pak můžete přesunout do výstavního projektu Mlýnský ostrov, který není typickou expozicí, jelikož pomocí instalací představuje mlýny v jejich celistvosti.
V případě Gočárovy galerie se ale můžete přesunout i do jejího původního prostoru v Domu U Jonáše, kde do 15. října běží výstava Mucilago současného umělce Pavla Příkaského, která návštěvníky vtahuje do pestrobarevné říše flóry, fauny i mytických bytostí. Prohlédnout si tady můžete i ikonickým kyberpunkovým dílem Neuromancer inspirovanou instalaci Viktora Dedka zvanou Ludomancer.
Galerie výtvarného umění v Chebu
Oblíbená chebská galerie aktuálně láká hned na několik zajímavých výstav. První je série Mundus imaginalis umělkyně Radky Bodzewicz, která ve své tvorbě zachycuje abstraktní i reálné výjevy, v nichž se odráží různé symboly a archetypy. Na chebské výstavě umělkyně prezentuje díla vzešlá z inspirace francouzským orientalistou Henrym Corbinem, který se mimo jiné zabýval perskými mystickými texty z dvanáctého století.
Ze světa imaginace, jenž se prolíná se světem smyslů a racionálního intelektu, se můžete plynule přesunout k přehlídce kreseb zakladatelské osobnosti českého moderního sochařství Otty Gutfreunda. Kresby nabízejí nejen vhled do tvůrčího úsilí tohoto významného tvůrce, ale také do dynamického rozvoje české kultury na počátku 20. století. A pokud nebudete mít dost, nově zde představují také jinou tvář umění z období socialismu. K vidění tu totiž nejsou idylická díla socialistického realismu, ale experimentální tvorby, která u nás vznikala i v době temna.
Západočeská galerie v Plzni
V roce 2020 vznikla pod taktovkou Západočeské galerie v Plzni a Českých center výstava vycházející z projektu Loos – Plzeň – souvislosti, která obletěla svět. Nyní si ji mohou prohlédnout i návštěvníci plzeňské galerie, jelikož je zde k vidění podstatná část expozice. Ta komplexně představuje tvorbu architekta Adolfa Loose prostřednictvím příběhů o jeho realizacích, které doprovází i trojrozměrné exponáty a aktuální snímky fotografa Petra Poláka z obnovené Semlerovy rezidence.