Blue Origin to znovu dokázalo. Společnost Jeffa Bezose do vesmíru vynesla druhou posádku i nového nejstaršího astronauta
Myšlenka vesmírného turismu je stará nejspíš stejně jako vesmírné bádání samo. Mílovými kroky se však blížíme do doby, kdy bude nejspíš zcela normální vyletět na vyhlídku na oběžnou dráhu. Dnešní den je toho důkazem. Vesmírná společnost Blue Origin má totiž úspěšně za sebou druhý let s lidskou posádkou.
Raketa New Shepard odstartovala z kosmodromou v západním Texasu zhruba s devadesátiminutovým zpožděním oproti plánu, respektive v 16.50 středoevropského času. Zhruba v 85kilometrové výšce se od kapsle s posádkou oddělil první stupeň rakety. Loď pojmenovaná RSS First Step pak pokračovala až vysoko za mezinárodně uznávanou hranici vesmíru ve 100 kilometrech nad Zemí.
Zatímco první stupeň rakety autonomně přistál zpět na Zemi (tento konkrétní už počtvrté), posádka zažívala zhruba dvouminutový stav beztíže. Výhled si mohli užívat vůbec z největších oken, které kdy ve vesmíru letěly. Poté si i loď samotnou začala opět přitahovat zemská gravitace. Zhruba osm minut po startu se otevřely padáky a za další dvě minuty už byla loď zpět v texaské poušti.
Na vesmírný, byť krátký let se vydala čtveřice astronautů. Nejznámějším z nich je americký herec William Shatner, původní představitel kapitána Kirka z kultovní vesmírné série Star Trek. Zatímco dříve brázdil vesmírné pustiny jen v seriálu, teď se podíval na Zemi z výšky i ve skutečnosti.
Devadesátiletý Shatner se zároveň stal držitelem rekordu nejstaršího astronauta v historii. Doposud to byla astronautka Wally Funková, která se podívala na okraj vesmíru vůbec v prvním letu stejné vesmírné společnosti před deseti týdny. Tehdy vyletěl na okraj vesmíru i sám Jeff Bezos, jeden z nejbohatších lidí světa, do jehož portfolia Blue Origin patří, i historicky nejmladší astronaut.
Společně se Shatnerem letěli na okraj vesmíru bývalý inženýr NASA Chris Boshuizen, spoluzakladatel firmy zaměřující se na vývoj softwaru pro klinický výzkum Glen de Vries a pracovnice společnosti Blue Origin Audrey Powersová. První dva jmenovaní si místo v raketě zaplatili, ale kolik přesně za svá místa dali, není známo. Odhadují se však částky v nižších stovkách tisíc dolarů.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsAčkoliv se sám do kokpitu dnes neusadil, zakladatel a majitel Blue Origin Jeff Bezos měl důležitou roli i tentokrát. Zhruba čtvrt hodiny před plánovaným startem za čtyřčlennou posádkou zavřel poklop rakety a odebral se na pozorování zpět do řídícího střediska. Nedlouho poté se však zřízenci Blue Origin k raketě vrátili a odpočítávání se na patnáct minut zastavilo.
V živě přenášeném přenosu přesně nezaznělo, proč se odpočítávání zastavilo, ovšem nejpravděpodobnějším důvodem je, že při testech byly odhaleny úniky vzduchu. Zbytek letu však už proběhl bez problémů.
Blue Origin je jen jednou z firem, která se snaží otevřít brány vesmírného turismu. Další společností je také SpaceX Elona Muska, která nedávno poslala na oběžnou dráhu svou první, plně civilní misi. Musk a Bezos spolu ovšem bojují i soudně a přou se o kontrakty agentury NASA o budoucí měsíční přistávací modul.
Bezosova společnost si popíchla do Muska i tentokrát, když přivezla astronauty k raketě v elektromobilech Rivian. Ty jsou považovány za jednoho z hlavních konkurentů automobilky Tesla, která patří do Muskova portfolia.