Boje na Ukrajině ohrožují banku semen v Charkově. Ta má sloužit jako pojistka pro přežití lidstva
Nejjistější by bylo unikátní semena z Charkova převézt do ledového trezoru na Špicberkách. Cesta je ale velmi riskantní.
Hluboko pod mrazivým povrchem Špicberk se ukrývá poklad, který jednou může znamenat naději pro budoucnost lidstva. Nejsou zde uloženy žádné peníze, drahé kovy ani barely s ropou. Pokladem jsou semena rostlin, která zde v poklidu dřímají a čekají na příležitost vyklíčit. Pokud se tak stane, bude to v těch nejhorších časech. Bezpečí v ledu však neplatí pro všechna semena uložená v sesterských bankách. Ta na Ukrajině jsou nyní dokonce v přímém ohrožení.
Genetický kód až dvou tisíc rostlinných druhů, jejichž semena jsou uložena v ukrajinském Charkově, je ohrožený bombardováním ruskými silami. Ty již měly poničit výzkumné zařízení nedaleko banky, což uvedla organizace Crop Trust zřízená OSN, která provozuje instituce schraňující semena po celém světě. Charkovská banka semen je desátým největším zařízením svého druhu na světě a jsou v ní uložena vzácná semena, přičemž pouze čtyři procenta z nich mají v některé z jiných bank svou zálohu.
Nenahraditelná ztráta
Poškození banky by tak mohlo mít nedozírné následky, jak agentuře Reuters potvrdil Stefan Schmitz, který organizaci Crop Trust vede. „Úložiště semen jsou pro lidstvo jakousi životní pojistkou. Poskytují suroviny pro šlechtění nových odrůd rostlin odolných vůči suchu, novým škůdcům, novým chorobám a vyšším teplotám. Pokud by byla ukrajinská banka semen zničena, byla by to tragická ztráta,“ uvedl Schmitz.
Jak důležité je zálohovat osiva uložená v jednotlivých bankách, ukázala zkušenost z roku 2015, kdy byla z banky semen v Sýrii odeslána semena do zmíněná globální banky semen na Špicberkách. Jednalo se o vzorky pšenice, ječmene a trav z oblasti úrodného půlměsíce vhodných k pěstování v suchých místech. Některé z nich byly nejstaršími odrůdami na světě. Pokud by nebyly zálohovány, byly by tyto plodiny zcela ztraceny, jelikož byla banka v Aleppu během syrské války zničena.
Proto i na Ukrajinu zamířily finanční prostředky určené k tomu, aby se duplikáty semen taktéž dostaly taktéž na norské Špicberky. Problém ovšem spočívá v rychlosti, s jakou jsou vědci schopni vytvořit dostatečné množství duplikátů. Podle Schmitze lze za ideálních podmínek ročně duplikovat přibližně jen deset procent semen uložených v Charkově.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs