Bojují proti dezinformacím a útokům na webu. Z neziskového projektu je startup s 12milionovou investicí
Slovenská umělá inteligence začala chránit internetové diskuse i v Česku. Dezinformace nebo takzvaná hate speech prý tvoří čtvrtinu jejich obsahu.
Kombinují umělou inteligenci a lidské moderátory, aby bránili prostor v internetových diskusích. A jejich služby si platí velká vydavatelství i veřejné instituce. Slovenský startup elv.ai vznikl pro boj proti hoaxům, dezinformacím, trollím farmám, hybridní válce a nenávisti. Původně neziskový projekt přerostl ve službu, která na Slovensku zajímá televize Markíza, JOJ i rádio Evropa 2 a nově v Česku také vydavatelství Economia či televizi Prima. Na rozvoj teď od investora získal přes 12 milionů korun, s nimiž oficiálně vstupuje do Česka.
Zainvestovaný startup: elv.ai
Kdo investuje: CB Espri Impact One, investiční fond zaměřující se na projekty s měřitelným společenským dopadem, kde 40 procent vlastní Crowdberry a 60 procent Miroslav Beblavý prostřednictvím společnosti Espri.
Kolik: 500 tisíc eur, tedy v aktuálním přepočtu asi 12,3 milionu korun, v seedovém kole.
Kolik již startup získal celkem: Dříve do startupu vložil peníze Milan Dubec, slovenský podnikatel, investor a filantrop, který je zakladatelem mimo jiné portálů jako Aktuality.sk či Pokec.sk a akcionářem Ringier Slovakia. Dubec se zároveň stal jedním ze spoluzakladatelů.
Co startup dělá: Zaměřuje se na internetové diskuse a ochraňuje prostor v nich. Hledá v nich dezinformace, hoaxy či nenávist, stejně tak scamy a falešné profily. Takové zprávy je schopný najít a odstranit v čase od jedné do pěti minut. Využívá umělou inteligenci a strojové učení, ale vzhledem k dynamice a kontextu jazyka i lidské moderátory. Ti AI kontrolují a rozpoznají možné jazykové nuance, které technologie nezachytí.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsSídlo startupu: Slovenská Žilina, aktuálně startup vstoupil do Česka.
Zakladatelé: Původní myšlenka vznikla v bratislavské agentuře New School Communications po vypuknutí rusko-ukrajinského konfliktu, kdy experti chtěli přispět k pomoci tím, co umějí nejlíp – strategickou komunikací a bojem proti hybridní válce na internetu. Stojí za ním Gabriel Tóth, Ľudovít Ďurman, Jakub Šuster a zmíněný Milan Dubec.
Jak je startup velký: elv.ai v současnosti vykonává kontrolu nad obsahem diskuzí více než 100 profilů pro 30 klientů včetně Zastoupení Evropské komise na Slovensku. Ukazatel ARR, tedy roční obrat z pravidelných výnosů, dosahuje 120 tisíc eur. U východních sousedů mu důvěřují například televize Markíza a JOJ, rádia Expres a Evropa 2, online magazíny Refresher či Plus Jeden Den. Mezi nové klienty v Česku se zařadila televize Prima a vydavatelství Economia. Od spuštění u nás prošlo elv.ai na 44 profilech svých klientů a partnerů víc než dva miliony komentářů, z nichž tvořilo nenávistný obsah až 24 procent, tedy přes půl milionu komentářů.
Proč je to zajímavé: Podle interních statistik projektu víc než 25 procent komentářů na sociálních sítích představuje hate speech, hoaxy či dezinformace. Startup elv.ai je prý umožňuje snížit na tři až osm procent. „Vnímáme, že mediální prostor se výrazně proměnil a potřeba chránit internetové diskuze a sociální sítě před nenávistí roste. V rodném Slovensku monitorujeme a moderujeme diskuze zhruba jedné třetiny mediálního trhu, stejně tak pomáháme řadě významných institucí, které chtějí mít kontrolu nad příspěvky svých online diskuzí: bez dezinformací, hoaxů či nenávisti,“ říká Jakub Šuster, spoluzakladatel a CEO elv.ai.
Na co startup plánuje využít investici: S její pomocí vstoupil do Česka, má jít o začátek evropské expanze, kde vidí potenciál zakladatelé i investor.
Vše o startupových investicích
- Co se aktuálně děje? České startupové investice přehledně jednou měsíčně v newsletteru CCVC.
- Kdo již investici získal? Všechny investice posledních let najdete v databázi (CC+).
- Co se děje na trhu? Hlubší vhled a analýzy dat za uplynulý rok přináší projekt CC25: Startupové Česko.
- A kdo vůbec investuje? Více než stovka zástupců investorů a fondů v komplexní databázi (CC+).