Bono z U2 investoval do dronů, které v Africe roznáší zdravotnický materiál. Startup vybral už 225 milionů dolarů

Jiří SvobodaJiří Svoboda

zipline-bono3

Foto: Peter Prato

Bono s dronem Zipline

0Zobrazit komentáře

Paula Davida Hewsona zná většina hudebních fanoušků pod přezdívkou Bono. Tento legendární frontman irské rockové kapely U2 se však po více než čtyřicetileté kariéře v showbyznysu začal zajímat o zcela jinou oblast – drony, které do odlehlých lokací v africké Rwandě a Ghaně dodávají zdravotnický materiál. Přes kapitálový fond The Rise Fund do nich také investoval.

Drony provozuje startup jménem Zipline, který jsme už na CzechCrunchi dříve detailně představili. Právě Bono nyní nastoupil do jeho představenstva a v úterý si provoz na vlastní kůži vyzkoušel v Kalifornii, odkud startup původně pochází.

„Před dvaceti lety jsem byl v Malawi a sledoval jsem, jak byli lidé diagnostikováni s HIV, jen aby jim poté lékaři řekli, že pro ně neexistuje dostupná léčba,“ řekl Bono pro magazín Fast Company a dodal, že jeho příběh začal ještě dlouho předtím, než tato dnes osmiletá firma vůbec existovala. Léky v té době sice na světě byly, ale lidé se k nim jednoduše nemohli dostat.

zipline-bono1

Foto: Peter Prato

Bono a CEO Zipline Keller Rinaudo s balíčkem, který shodil dron Zipline

Bono si prý vybavuje téměř smířené a zoufalé výrazy lidí. „Pamatuji si ji na moji vlastní zlobu, a tak jsem si řekl, že se nechám tou zlobou motivovat,“ řekl Bono a z nápadu Zipline neskrýval nadšení. Ten spočívá ve vypouštění autonomních dronů z leteckých základen, které jsou schopny obsloužit zdravotnickými dodávkami téměř celou Rwandu a několik částí Ghany.

Celý systém vypadá na první pohled až komicky jednoduše. Modulární dron, vážící jen pár kilogramů, je nejdříve sestaven z jednoduché konstrukce baterií, trupu a křídel a je do nich dáno 1,8 kilogramu zdravotnického materiálu – nejčastěji tři balíčky krve.

Autem několik hodin, dronem za půl hodiny

Dron je následně vypuštěn z jednoduché odpalovací rampy. Po vzletu se dostane na kurz a jakmile je nad cílovou destinací, dodávku sám vypustí na padáku a automaticky se vrátí k základně. Zapomeňte však na přistávací dráhu, dron se jednoduše zachytí o lano, podobně jako na letadlové lodi.

Zipline operuje v Ghaně teprve od dubna, ve Rwandě ale už funguje třetím rokem. Země, která v roce 1994 prodělala zničující genocidu, totiž trpí i velkými nedostatky v infrastruktuře. Asfaltovaných cest je zde stále minimum, a tak se po zemi materiál dopravoval i několik hodin. Když jde ale o život, není čas čekat – průměrná dodávka Zipline tak trvá jen půl hodiny.

„V centru jejich byznysového zájmu jsou lidé – to je hodnota, o které hodně přemýšlíme v The Rise Fund,“ řekl Bono s odkazem na fond, který v rámci investičního kola Series C letos v dubnu Zipline finančně podpořil. Vedle Bona jsou součástí The Rise Fund také například Laurene Powell Jobsová, vdova po Stevu Jobsovi, spoluzakladatel LinkedInu Reid Hoffman či miliardář Richard Branson.

Ve stejném investičním kole podpořili startup Zipline také giganti jako Toyota nebo Goldman Sachs. Jen v tomto kole získal Zipline 190 milionů dolarů (4,4 miliardy korun) a celkově již nabral 225 milionů dolarů (5,4 miliardy korun), což jeho hodnotu posunulo mezi tzv. startupové jednorožce, jelikož je vyšší než 1 miliarda dolarů (konkrétně 1,2 miliardy).

kfc-bucharova-praha1

Přečtěte si takéKFC chce v Česku předběhnout McDonald’s. Má už 100 poboček a jídlo lze nově objednat dopředu přes aplikaciKFC chce v Česku předběhnout McDonald’s. Má už 100 poboček a jídlo lze nově objednat dopředu přes aplikaci

Velké peníze znamenají pro Zipline i velké možnosti. Už nyní odbaví až pět set dodávek denně a mohou tak poskytnout materiál až třinácti milionům obyvatel. Drony navíc mohou fungovat ve dne, v noci, za extrémně horkého i deštivého počasí. Mohou létat až do vzdálenosti 80  kilometrů a když přece jen ani tato vzdálenost nestačí, přistanou v jiném distribučním centru, operátoři jim jednoduše vymění baterie a hned mohou letět dále.

700 milionů lidí do pěti let

Součástí projektu je i spousta technických vychytávek – nemocnice si mohou například objednávky zadávat přes WhatsApp, všechny aktivní drony mohou navíc operátoři živě sledovat přes aplikaci. Nasazen je také systém QR kódů, který zaručuje, že správná objednávka skončí ve správném dronu.

Nechybí ani množství bezpečnostních funkcí, například když selže motor dronu, k dispozici je záložní a to stejné platí i o ostatních palubních systémech. V případě druhého selhání může dron bezpečně sám přistát na padáku. Nebo když se na první pokus nepodaří přistání, automaticky udělá okruh, který ho na přistávací lano navede znovu.

zipline-drone

Foto: Zipline

Dron Zipline startuje v rychlosti 100 km/h

Plány Zipline jsou ambiciózní – do pěti let by firma chtěla pokrýt oblast až se 700 miliony lidí. To pochopitelně zahrnuje expanzi do dalších zemí, kterou by Zipline měl oznámit už brzy. Stejně jako doposud chce fungovat na principu kontraktů s veřejnými zdravotnickými systémy, pokud tedy v zemích fungují.

Aktivista tělem i duší

Samotný Bono už má za sebou aktivistickou minulost a dlouhodobě se angažuje mimo jiné v charitativní činnosti týkající se právě afrického kontinentu. Založil proto neziskovou organizaci ONE Campaign, která si dala za cíl bojovat s extrémní chudobou, a Product Red, iniciativu upozorňující privátní sektor na nebezpečí HIV a AIDS. Za své činy získal i rytířský titul od britské královny Alžběty II.

Podle magazínu Fast Company před novináři svou roli v čele Zipline spíš podceňuje, ale startup sám doufá, že jeho vliv pomůže přesvědčit vlády v dalších státech o přínosech jejich dronů.

„Bonovo zapálení do oblastí sociální a ekonomické rovnosti a smysl pro užitečný privátní sektor ho dělalo přirozenou osobností pro naše představenstvo,“ uvedl CEO Zipline Keller Rinaudo.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

Diskuze (0)

Novinka

Anonym