Boření mýtů a užitečné rady pro každého začátečníka. Honza Javorek vydává příručku o hledání první práce v IT
O tom, že je ve světě technologických a IT firem nedostatek kvalitních vývojářů či programátorů, se všeobecně ví. Být odborníkem ve vybraných oborech vám tak obvykle přinese nadstandardně placenou práci, avšak nic není zadarmo. Kolem práce v IT koluje i celá řada mýtů a mylných přesvědčení, které se snaží bourat Honza Javorek se svým projektem Junior Guru.
Třiatřicetiletý podnikatel se rozhodl pomáhat ostatním se začátky v IT světě na základě svých dlouholetých zkušeností. Ty nabíral jednak jako softwarový inženýr ve startupu Apiary Jakuba Nešetřila a po jeho prodeji několik let také v americkém Oraclu a zároveň se přes devět let podílí na rozvoji tuzemské komunity programovacího jazyka Python.
„Když někdo projeví zájem o programování, profíci z oboru mu často řeknou, že firmy vezmou z nedostatku lidí každého. Jenže to není pravda. Začátečník má pak nerealistická očekávání a při hledání práce prochází velkým zklamáním. Firmy zase kroutí hlavami, kdo že se jim to hlásí, a jsou méně ochotné otevírat juniorní pozice,“ vysvětluje svou motivaci Javorek.
Proto se rozhodl vytvořit českého průvodce programováním pro samouky, kterého nazval Junior Guru, a pod jeho hlavičkou nyní vydal rozsáhlou Příručku o hledání první práce v IT. Příručka je volně přístupná na webu junior.guru ve formě živé stránky, která je neustále aktualizována, a vysvětluje, jaká mít očekávání, popisuje minimální požadavky, pozice vhodnější pro začátečníky nebo specifika práce v IT firmách.
„IT je sice oproti jiným vysokoškolsky vyučovaným oborům přístupné. Všechno je možné si nastudovat na internetu a vždy vám někdo ochotně poradí. Získat první práci v IT ale není jednoduché. Jde to i bez titulu, je to však dřina. Příručkou chci ukázat juniorům, jak se v tom orientovat. Jak se kvalitně připravit na hledání práce, jak projít pohovorem, jak vystupovat profesionálně, i když jste začátečník. Tím usnadním práci i firmám,“ doplňuje Javorek.
Jeho příručka už zaujala i několik tuzemských organizací, které se rovněž rozvoji mladých či začínajících programátorů a dalších IT pracovníků věnují. Dnes tak již Junior Guru využívají v Czechitas, PyLadies či brněnském startupu Engeto Academy.
Ve spolupráci s Junior Guru vám níže přinášíme několik základních tipů, které se vám mohou při hledání práce v IT hodit a které naleznete podrobně rozepsané ve zmíněné příručce.
5 tipů pro hledání práce v IT
Projekty
Potřebuješ ukázat, že umíš něco vyrobit, dotáhnout do konce, že máš na něčem otestované základní zkušenosti z kurzů a knížek. K tomu slouží projekty. Ty nemají ohromit, ale dát firmě aspoň trochu realistickou představu, jaké základní věci zvládáš a co tě budou muset teprve naučit. Mohou tedy stačit jakékoliv ukázky kódu, v libovolném počtu. Projekty mohou mít u pohovoru větší váhu než diplom z vysoké školy.
Nadšení
Jako začátečník máš při hledání své první práce v IT dva nejdůležitější úkoly: ukázat projekty a nadšení. Firma podle toho zjistí, kde si stojíš, co tě potřebují doučit a jak efektivně se to bude odehrávat. Vlastně ani nemá moc jiných způsobů, jak úplné nováčky v oboru hodnotit. Nadšení lze demonstrovat aktivitou v programátorské komunitě, ochotou učit se (knihy, kurzy), nebo v zálibě v osobních projektech. Zase ty projekty! V tomto případě jde ale hlavně o takové, které děláš spíš pro své vlastní potěšení, než čistě jako ukázku na pohovory.