Bourat, či nebourat? Výstava pražské Kunsthalle ukazuje v parčíku miniatury brutalistních budov
Sedm brutalistních staveb stojí nově na pražské Malostranské. Sochař Krištof Kintera tu vystavil existující domy, ty zbořené i nikdy nerealizované.
Pokud jde o expozice, nová galerie Kunsthalle Praha nezná hranic. Naproti svému sídlu na Malostranské, v parčíku přes ulici a jen kousek od Starých zámeckých schodů, včera uskutečnila vernisáž malinkatých staveb. Jde o miniatury brutalistních domů, které stojí v hlavním městě, i těch, které dávno vzal čas.
Sedm pražských budov vytvořil sochař Krištof Kintera z betonu a jsou osvětlené. Dohromady mají utvářet tradiční urbanistický celek. Kromě existujících a zbořených staveb jsou tu například i ty utopické, nikdy nerealizované. Projekt se jmenuje Sochy domů. Objekty jsou postavené u původního centrálního prvku parku, kterým je socha dívky s holubicí od Václava Šimka z roku 1958.
„Projekt přirozeně navazuje na naši multimediální výstavu Kinetismus: 100 let elektřiny v umění. Je svým způsobem jejím specifickým pokračováním ve veřejném prostoru. Proto ona výrazná práce s nočním osvětlením jednotlivých soch-budov, proto onen pohled na stigmatizované období našich architektonických dějin,“ popisuje mluvčí Kunsthalle Ondřej Čížek.
Mezi sedmičkou staveb jsou Emauzy – dostavované po druhé světové válce, budova Komerční banky na pražském Smíchově, Žižkovský televizní vysílač, Ústřední telekomunikační budova rovněž ze Žižkova a obchodní dům Kotva v Praze 1. Zástupcem staveb, které byly postaveny, ale už neexistují, je Hotel Praha, který byl v Dejvicích až do roku 2014. Dílem nerealizovaným, které zůstalo na papíře, je Město nad městem v Košířích od Karla Pragera.
„Demoliční, poruchové prvky, které některé z budov nesou, jako jizvy a drobná i větší zranění, reflektují pohnutou historii budov i kontroverzi, s jakou je široká veřejnost vnímala a stále vnímat může. Je paradoxem, že například Žižkovský televizní vysílač architekta Václava Aulického, jeden z vrcholných příkladů nadčasové hi-tech architektury, před několika lety zařadila americká CNN mezi nejošklivější stavby světa,“ komentuje Čížek.