Britové uctí otce informatiky. Nové bankovky ponesou šifry a kódy Alana Turinga a připomínají jeho pohnutý osud
Génius, který položil základy moderní informatiky. Muž, který pomohl prolomit legendární kód Enigma. Ale také homosexuál, na kterého uspořádala hon sama vláda. Za veškeré přínosy, ale i za to, jak se mu za ně Velká Británie odměnila, nyní britská centrální banka vydává přepracovanou padesátilibrovou bankovku s jeho portrétem i celou řadou detailů odkazujících na jeho výjimečnou práci.
V současnosti na světě existují miliardy počítačů, od kompaktních notebooků pro osobní použití až po vědecké přístroje pro náročný výzkum. Každý z nich přitom nese otisk zakladatele oboru, který dnes známe pod pojmem informatika. Alan Turing byl britský matematik, logik a také kryptoanalytik žijící v letech 1912 až 1954.
Svůj život si perfektně načasoval na období, ve kterém mohl nevšední intelekt uplatnit při budování základů zcela nového oboru, který se stal důležitým stavebním kamenem civilizace. Stát se svědkem růstu významu svých objevů však Turingovi nebylo dopřáno. Pokud doba, ve které žil, přála jeho mozku, rozhodně nepřála jeho srdci.
Psal se 23. leden 1952, když Alan Turing na místní policejní stanici nahlásil vloupání do svého bytu. Aniž by to tušil, spustil tím sled událostí, během kterých vyšla na povrch jeho v té době ilegální homosexuální orientace. Za ni se Turing dostal před soud, kde byl usvědčen ze sexuálního deliktu. Bylo mu znemožněno pracovat s utajovanými informacemi a byly mu zakázány cesty do USA.
Navíc musel Turing učinit volbu, zda za svou orientaci půjde do vězení, nebo podstoupí chemickou kastraci. Zvolil druhou možnost. V červnu roku 1954 Turingova služebná vešla do jeho pokoje, kde jej objevila bez známek života s nedojedeným jablkem v ruce. Pitva prokázala otravu kyanidem a vyšetřování bylo oficiálně ukončeno stanoviskem hovořícím o sebevraždě. Nad tímto případem se ovšem dodnes vznášejí otazníky.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs