Britská fintechová banka ze stáje PPF poprvé hlásí zisk. Překlopila se do něj v říjnu a roste násobně

V „bance pro banky“ ClearBank má PPF o něco méně než poloviční podíl. Fintechová společnost dramaticky bobtná a vyráží do dalších zemí.

Iva BrejlováIva Brejlová

ppf-gate

Foto: PPF

Sídlo finanční skupiny PPF v pražských Dejvicích

0Zobrazit komentáře

V Česku zůstává ve stínu jiných projektů PPF, ve Velké Británii ale už dokázala, že si významný kus trhu umí ukousnout. Společnost ClearBank vznikla jako finanční startup, funguje v cloudu a zaměřuje se především na převody peněz mezi jednotlivými bankami. Podle tohoto takzvaného clearingu také dostala název. Firma, kterou PPF jako vlastník s minoritní podílem rozjížděla na britských ostrovech ke konci roku 2017, od té doby významně narostla. Teď hlásí, že se poprvé překlopila do zisku. Díky tomu, že se v říjnu její tržby dostaly na 45,4 milionu liber, tedy na skoro 1,3 miliardy korun.

Zmíněnou částku společnost nasbírala od začátku roku, celkově uvádí, že v porovnání se stejným obdobím loňského roku téměř ztrojnásobila své příjmy. A rok 2021 byl přitom druhým v řadě, kdy její tržby rostly o víc než sto procent.

Aktuální překlopení do černých čísel je založené na hodnotách před zdaněním a vychází ze zatím neauditovaných ročních výsledků, upozorňují britská média. Přesto jde o velmi zajímavou zprávu. Pokud si takové cifry finanční instituce udrží, připojí se k velmi omezenému „klubu“ ziskových bank založených na digitálních technologiích.

Společnost poskytuje finanční služby pro firemní zákazníky založené na cloudovém a inteligentním technologickém řešení. Její služby jsou určené pro banky, fintechy i další poskytovatele plateb a prohlašuje, že díky ní můžou transakce provádět rychleji, a tedy i svižněji obsluhovat své klienty.

clearbank

Foto: ClearBank

Charles McManus, generální ředitel společnosti ClearBank

Když před pěti lety vstupovala na britský trh, oznamovala, že je první novou institucí tohoto typu po 250 letech a stává se mladou konkurencí zavedených domů jako HSBC, Royal Bank of Scotland, Barclays a Lloyds. Ročně se na trhu jejího zájmu mělo protočit víc než 80 bilionů liber.

Objem peněz ale zřejmě ještě výrazně narostl, a to díky pandemii a většímu množství služeb na dálku, který způsobila. Zvyšovalo se množství digitálních plateb a online platebních kanálů. Stoupal objem transakcí, bezkontaktní způsoby využívalo víc zákazníků. A další výnosy v oboru zajistily i vyšší úroky.

ClearBank k tomu přidala nové služby. Teď je může využívat přes 200 finančních institucí včetně Coinbase, eTora nebo londýnské podnikatelské banky Tide. Obsluhuje 17,5 milionu bankovních účtů se zůstatky ve výši tří miliard liber. Objem realizovaných transakcí se loni dostal na 140 miliard eur. A podle žebříčku Deloitte Fast 50 se stala nejrychleji rostoucí britskou technologickou společností.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„V posledních několika letech jsme byli svědky posunu trhu od agenturních bankovních služeb k BaaS a nyní k embedovanému bankovnictví “ vysvětluje úspěch Charles McManus, generální ředitel společnosti ClearBank. Hovoří o službách, které nabízejí bankovnictví jako službu, takže je můžou využít třetí strany, nefinanční instituce a třeba je rovnou zahrnout do svých aplikací a vystavět nad nimi vlastní služby nebo s jejich pomocí rychle přes vlastní prostředí obsluhovat své zákazníky.

ClearBank spustila mezinárodní nabídku, která zahrnuje multiměnové účty a mezinárodní platby v jedenácti měnách a pětašedesáti měnových párech. V březnu pak nabrala pro svůj rozvoj nové miliardy, když získala 175 milionů liber (skoro pět miliard korun). Teď hodlá expandovat po Evropě a dostat se i do USA. Začíná s Nizozemskem, kde spustí ClearBank Europe v příštím roce. Podle McMana je aktuální doba rozšiřování firmy velmi dobře nakloněna. „Očekáváme, že navážeme na úspěch roku 2021 i naše letošní výsledky,“ říká.

PPF v ní v rámci poslední finanční injekce zvýšila svůj podíl z původních 35 procent na aktuálních 44,78 procenta. Mezi další podílníky patří společnost Apax Partners, kanadský miliardář John Risley nebo fond Northern Private Capital.

CzechCrunch Jobs