Britská nadvláda nad Čagoskými ostrovy končí. Může to mít velký dopad na oblíbenou doménu .io

Britské předání Čagoských ostrovů Mauriciu teoreticky může znamenat konec domény .io. Tu hojně využívají technologické startupy i další weby.

Čagoské ostrovy

Foto: Depositphotos / Canva Pro

Čagoské ostrovy jsou neodmyslitelně spojené s internetovou doménou .io

0Zobrazit komentáře

Internetová doména .io, která je populární především mezi technologickými firmami, se může brzy stát minulostí. Je totiž napojena na území, které prochází zásadní politickou změnou. Čagoské ostrovy v Indickém oceánu budou nově spadat pod Mauricius, nikoliv pod Spojené království, jak tomu bylo doposud. Právě ty ale doménu .io reprezentují, a tak je možné, že se zánikem britské nadvlády nad ostrovy zmizí i ona.

Spojené království se s Mauriciem na předání strategicky významného souostroví dohodlo teprve před několika dny, v jeho důsledku ale přijdou ostrovy o své mezinárodní kódové označení „IO“, které bylo základem pro přidělení domény .io. Organizace IANA, která internetové domény spravuje, by tak mohla spustit proces jejího postupného zániku. Takový osud potkal i například doménu .su po rozpadu Sovětského svazu nebo .yu po rozpadu Jugoslávie. 

Doména .io se od svého vzniku v roce 1997 stala velmi oblíbenou především mezi technologickými firmami a startupy. Stejná zkratka je totiž označením i pro input/output, což je pojem běžně používaný v programování. Symbolika vedla k tomu, že má doména jakési moderní vnímání. A zároveň byla spousta požadovaných adres s doménou .com už prostě zabraná. 

Mezi platformy a firmy, které doménu .io v současnosti využívají, patří například služba pro vývojáře GitHub.io, videoherní web Itch.io nebo platforma pro obchodování s kryptoměnami OpenSea.io. Nebo také ruský zpravodajský web Meduza.io, sídlící v Lotyšsku, který přináší nezávislé informace o ruském režimu. A samotnou zkratku využívá i Google I/O, každoroční konference zaměřená na vývojáře, kterou pořádá společnost Google.

Tisíce firem a projektů, které dnes doménu .io používají, tak budou v dalších letech možná nuceny přejít na jinou. To by bylo náročné nejen technicky, ale i finančně – za doménu dnes zaplatíte i stamiliony. Takové řešení může mít široký dopad na digitální ekonomiku i samotný provoz webových stránek.

Jak vůbec zánik domény probíhá? Proces obvykle trvá tři až pět let. Nejprve dojde k pozastavení registrace nových webů, ty stávající ale mohou během této fáze fungovat i nadále. Postupně však musí přejít na jiné domény všechny weby, protože po skončení daného období přestane být původní adresa funkční.

Existuje však pár scénářů, díky kterým by doména .io zanikat nemusela. Jedním z nich je převzetí její správy přímo Mauriciem, díky čemuž by země mohla zároveň inkasovat příjmy z jejího využívání. Tím druhým je pak převedení .io na takzvanou generickou doménu nejvyšší úrovně, tedy na doménu, která není vázána na žádnou geografickou oblast. Zda dojde přímo k zániku nebo k jednomu z výše nastíněných scénářů, se ale rozhodne až v dalších několika letech.

Čagoské ostrovy

Foto: CzechCrunch

Čagoské ostrovy se nachází uprostřed Indického oceánu

Historické pozadí domény .io i samotných Čagoských ostrovů je přitom zakořeněno ve velmocenských geopolitických hrách, které sahají až dvě stě let do minulosti. Souostroví původně kolonizovala Francie, ale v roce 1814 ho v důsledku napoleonských válek postoupila Velké Británii. Když pak v roce 1965 získával Mauricius nezávislost, Británie si Čagoské ostrovy ponechala jako zvláštní teritorium – Britské indickooceánské území.

V té době uzavřela navíc Velká Británie se Spojenými státy dohodu, která umožnila postavit na největším ostrově Diego García vojenskou základnu. Kvůli jejímu vybudování bylo nuceně vystěhováno přes tisíc původních obyvatel Čagoských ostrovů, kteří se následně přesunuli na Mauricius a Seychely. Jakmile byla ustanovena doména .io, veškeré zisky z ní inkasovaly jen britské firmy a vláda, aniž by o tom byli původní obyvatelé Čagoských ostrovů srozuměni. 

Po desetiletích dalších sporů se tak Velká Británie rozhodla předat Čagoské ostrovy zpět Mauriciu. Dohoda byla uzavřena po mezinárodním tlaku, především ze strany afrických zemí a OSN, které britskou nadvládu považují za přímý pozůstatek kolonialismu. Součástí dohody je nicméně umožnění provozu vojenské základny, a to na dalších 99 let.