Brněnský startup Geo Applications založený českými vědci získává investici ve výši 11 milionů Kč

Michal PtáčekMichal Ptáček

geo3
0Zobrazit komentáře

Brněnský startup Geo Applications, který na základě vlastní výpočetní metody DMT (Density Mapping Technology) pomáhá zefektivnit a zlevnit hledání nerostného bohatství, zejména ropy a plynu, oznamuje velkou novinku. Startup, za kterým stojí prof. Ing. Viliam Vatrt, DrCs (na fotce nahoře) – držitel ocenění Česká hlava a autor světově uznávané konstanty W0 používající se k určování nadmořské výšky, totiž získává investici ve výši 11 milionů Kč.

Tu startupu poskytuje český startupový inkubátor UP21 a venture kapitálová firma Opifer, která se zaměřuje na inovace v IT a na trhu biotech.

„Líbí se nám revoluční potenciál technologie Geo Applications. Metoda je dnes připravená pro využití při vyhledávání ložisek ropy a zemního plynu na offshore (na mořích). Po dokončení vývoje DMT na onshore (pevnině) může pomoci i ve vyhledávání vodních zdrojů a jiných surovin,“ prozrazují Petr Heyduk, partner v investiční společnosti Opifer.

Ředitel úseku exploration v Geo Applications Marek Goldbach k investici dodává:

„Věříme, že máme velkou šanci se díky unikátní technologii výpočtu, která využívá satelitních dat, prosadit v celosvětovém měřítku.“

geo1

DMT aneb jak to celé funguje

Data DMT, která Geo Applications používá, mají základy právě v konstantě W0 profesora Vatrta, která je součástí souboru astronomických konstant, společně například s rychlostí světla nebo gravitační konstanty. Tato konstanta je v rámci metody DMT doplněna o další data. Výsledkem je mapa hustotních anomálií podloží. Právě na základě těchto hustotních anomálií dokáže tým geologů pod vedením Marka Goldbacha a Ľuboše Sokola hodnotit ložiskový potenciál zkoumaných oblastí. Pomocí dat DMT je navíc možné odvozovat přítomnost nerostného bohatství nejen pod povrchem Země, ale také na jiných planetách.

„Současné náklady na průzkumy a testovací vrty při hledání ložisek nerostného bohatství jsou astronomické. Metodologie Geo Applications značným způsobem zvýší pravděpodobnost jejich hledání, a to doslova od stolu. Výsledkem bude více úspěšných vrtů, které stojí desítky milionů korun, a značné snížení nákladů pro těžební společnosti. Tým kolem profesora Vatrta je složený ze špičkových vědců a naším posláním bude společně s Opiferem zajistit komerční úspěch celého projektu,“ říká Vítek Šubert, CEO startupového inkubátoru UP21.

geo-m

Bikesharingová služba ofo, která funguje i v Česku, získává od Alibaby 866 milionů dolarů

Filip HouskaFilip Houska

ofo
0Zobrazit komentáře

Čínská platforma pro sdílení jízdných kol ofo, která je od října minulého roku dostupná i v Praze, získala v aktuálním investičním kole dalších 866 milionů dolarů (cca 17,7 miliardy korun). Primárním investorem byl opět e-commerce gigant Alibaba Group, jenž stál i za předchozí, 700milionovou investicí v předchozím investičním kole. Nově tak ofo kumuluje v investicích okolo 2,2 miliardy dolarů.

Patrně hlavním důvodem pro tuto investici kombinující dluhové a kapitálové financování je reakce na rostoucí konkurenci. Konkrétně startup Mobike, který tlačí a investičně podporuje další internetový velikán Tencent. Právě tyto dva startupy tvoří přibližně 90 procent bikesharingového trhu v Číně a postupně se s novými aktivitami derou i do zahraničí.

chuchel

Přečtěte si takéNová hra od českých Amanita Design je mezi nejprodávanějšími na platformách Steam a GOGNová hra od českých Amanita Design je mezi nejprodávanějšími na platformách Steam a GOG

Spoluzakladatel a CEO startupu ofo Dai Wei komentuje celou situaci, které se odvíjí od doposud největší investice na světě v rámci bikesharingových služeb, slovy:

„Jako světový lídr v oblasti sdílení kol přechází ofo z fáze rychlého růstu do fáze vysoce kvalitního vývoje. Pro ofo bude i nadále zákazník na prvním místě a díky technologické inovaci a efektivním operacím budeme stát v čele sdílení kol.“

ofo2

Žlutá kola Ofo se již v Praze zřejmě neobjeví

Žlutá kola od října v Praze

Co se týče zahraničních aktivit, ofo v říjnu roku 2017 vstoupilo také do České republiky, konkrétně na Prahu 7. Tam spustilo pilotní provoz s 300 koly, který v prosinci po osmi týdnech ukončilo a ohlásilo, že Pražané vygenerovali okolo 25 tisíc jízd. V letošním roce se očekává, že kol, které se zpravidla nacházejí u frekventovaných míst (Strossmayerově náměstí, Letná, u Národního technického muzea či vedle stanice metra Vltavská), bude k dispozici až několik tisíc.

ofo kolo Praha 7

Foto: ofo