Brněnský startup Runecast získal na automatické odhalování výpadků v datacentrech téměř 50 milionů korun

runecast-t

Foto: Runecast

Jádro týmu brněnského startupu Runecast

Psal se rok 2014 a několik zaměstnanců IBM napadlo, že by mohli zúročit po téměř dekádě práce pro technologického obra své zkušenosti a založit si vlastní startup. Chtěli řešit jeden z častých problémů, který potkává v různých obměnách snad každou technologickou firmu. Šestice spoluzakladatelů v čele se Stanimirem Markovem a Aylinem Salim tak v Brně položila základy startupu Runecast.

Cílem bylo řešit komplexní problémy a výpadky v datacentrech, založených na službách VMware, jež poskytuje virtualizaci jednoho i více počítačů na vzdálených zařízeních. Výsledkem byl o rok později nástroj Runecast Analyzer, který dokáže na základě pokročilé analýzy předpovídat možné problémy v prostředích vSphere, vSAN nebo Horizon právě v datacentrech založených na VMware.

Díky tomu dokáže předem odhalovat nejen možné chyby, které mohou vést k potenciálně drahým a složitějším komplikacím, ale i výpadky. Zároveň navrhuje konkrétní postupy pro řešení problémů a zajištění kompatibility s příslušnými bezpečnostními předpisy. V poslední verzi pak umožňuje i automatickou kontrolu kompatibility hardwaru, což je nutné často dělat ručně a vyžaduje to poměrně velké množství času.

runecastanalyzer

Prostředí analytického nástroje Runecast Analyzer

Vylepšení vlastního datacentra je tak možné naplánovat předem a minimalizovat riziko problémů. Na vývoji produktu nyní pracují desítky lidí, převážně z brněnské centrály, ale také na dálku s kolegy z Velké Británie, Austrálie či Spojených států. Na rozšiřování týmu, do kterého hledá lidi na mnoha pozicích, a další vývoj Runecast během posledních měsíců navíc získal grant Horizon 2020 z programu Evropské unie ve výši 1,9 milionu eur, což je téměř 50 milionů korun.

Nové finanční prostředky bude Runecast potřebovat, jelikož se chce mimo stávajících služeb pro VMWare nově zaměřit také na populární Amazon Web Services (AWS), což by mělo brněnskému startupu otevřít cestu k virtualizaci v cloudu. Poskytnutý grant se připojí k dřívější seed investici ve výši 1,6 milionu eur od českého investičního fondu Credo Ventures a Limerock Fund. Dohromady už tak má Runecast v zádech v investicích zhruba 90 milionů korun.

starhopper-test

Přečtěte si takéSpaceX úspěšně testuje zkušební loď pro let na Mars i k Měsíci. S jedním motorem vystoupala do 150 metrůSpaceX úspěšně testuje zkušební loď pro let na Mars i k Měsíci. S jedním motorem vystoupala do 150 metrů

Služby startupu dnes využívají velké globální firmy jako Verizon, Erste či Chevron, ale i největší český e-shop s parfumerií Notino. Notino využívá Runecast Analyzer ve svých dvou vCentrech a dle svých slov šetří díky jeho službám práci jednoho administrátora na plný úvazek. Ostatně o tom, že řešení Runecastu je v oboru stále žádanější, svědčí i skutečnost, že se brněnská firma se svým produktem dostala mezi finalisty soutěže Best of VMworld 2019 Award v kategorii platforem pro virtualizaci a cloudovou infrastrukturu.

runecast

Foto: Runecast

Český Runecast

Nástroj, který lze nastavit už za několik desítek minut, firmám poskytuje nepřetržitý monitoring a hlásí veškeré nastalé kritické i potenciální chyby. Například ve zmíněném Notinu našel Runecast Analyzer za první dva týdny bezmála deset potenciálních chyb a automatizovaně navrhl řešení.

Mimo Notina a výše zmíněných firem jich má dnes Runecast v portfoliu stovky. V tržbách v loňském roce brněnská firma poskočila na dvojnásobek, letos by se chtěl startup v příjmech dostat na trojnásobek minulého roku. Přestože konkrétní čísla zatím Runecast komentovat nechce, pomalu se přetáčí do černých čísel a buduje kolem odhalování výpadků v datacentrech stabilní byznys. Pokud možno bezproblémový tok dat a fungování svých systémů chce totiž každá firma a stále více z nich přechází právě do cloudu.