Brusel není jen čurající chlapeček a hranolky. Kam vyrazit, když máte na návštěvu jediný den?
Vyrazili jsme nočním vlakem z Prahy do Bruselu a před zpáteční cestou jsme měli na město 10 hodin. Přinášíme tipy, co se během nich dá stihnout.
Co se vám vybaví, když se řekne Brusel? Pravděpodobně Evropská komise, Atomium, čurající chlapeček Manneken Pis a navrch hodně pralinek, piva a vaflí. O Bruselu se v superlativech mluví jen málo, hlavní město Evropy má ale co nabídnout milovníkům kultury, architektury, výběrové kávy nebo jiné než prvoplánově turistické gastronomie. A také těm, kdo mají rádi města, ve kterých se dá jen tak bezcílně potulovat a narazit při tom na zajímavý trh, obchod se starožitnostmi nebo příjemný park. My měli na poznání Bruselu pouze jeden den. Co se během něj dá zažít?
Do Bruselu jsme se vydali historicky prvním nočním spojem z Prahy, což znamená, že po vystoupení z vlaku za sebou máme 15hodinovou cestu (o které si můžete přečíst v reportáži). Někteří se cítí svěží a odpočatí, jiní trošku polámaní, to ale nemění nic na tom, že je na čase začít poznávat město, které deník New York Times nedávno přirovnal k Brooklynu. Máme na to jen deset hodin. Z bruselského jižního nádraží Midi se tak metrem přesouváme blíže k historickému centru, jehož dominantou je náměstí Grand-Place.
Pokud se chcete přece jen trochu projít, vystupte ve stanici De Brouckere, přímo na bulváru Anspach, jedné z nejrušnějších ulic Bruselu. Původně tady tekla řeka Senne, tu se ale městská rada rozhodla v roce 1867 svést do podzemního kolektoru a místo ní vybudovala bulvár po vzoru těch pařížských. Už tady je vidět, že se v Bruselu hodně staví.
„Je to tu pořád jedno velké staveniště. Vlastně ani nevím, co budují. Historické budovy se tady navíc často celé strhnou, nechá se jen jejich fasáda. Vypadají tak stejně, vnitřní uspořádání je ale úplně jiné,“ vysvětluje jeden z Belgičanů, který s naší skupinou přicestoval z Prahy. Bruselský přístup k výstavbě má dokonce odborný termín: bruselizace. Jakmile se někdo k bruselizaci uchýlí, znamená to, že překotně staví bez ohledu na historickou tradici určitých částí města.
I v historických čtvrtích tak narazíte na moderní budovy, které ční do výšky. S jednou takovou sousedí zdejší operní dům La Monnaie, který sehrál důležitou roli ve vzniku samostatného belgického státu. V roce 1830 zde byla uvedena vlastenecká opera francouzského skladatele Daniela Aubera nazvaná Němá z Portici. V té době byla Belgie v područí Nizozemska. Diváky opera rozvášnila natolik, že se po jejím skončení vyhrnuli do ulic a začali se bouřit, dokonce se zmocnili radnice. Nizozemský král Vilém I. se marně pokoušel nastolit pořádek, nakonec ustoupil a prohlásil Belgii za nezávislou.
U zrodu pralinek
Z historického operního okénka přecházíme do honosné pasáže Royales Saint-Hubert, kterou ocení ti, kdo v Bruselu hledají původní architekturu či malé galerie a především pak milovníci čokolády. Pralinkové butiky jsou totiž hlavním zdejším lákadlem. Vyrazit můžete třeba do čokoládovny Neuhaus, které vděčíme za pralinky v podobě, v jaké je známe dnes. Lékárník Jean Neuhaus totiž v roce 1857 začal pokrývat léky čokoládou, aby se lidé nevzpouzeli při jejich konzumaci. O 55 let později začal jeho synovec plnit čokoládu něčím chutnějším a vznikly pralinky.
Kromě čokoládovny Neuhaus se v galerii nachází také butik čokoládového mistra Pierra Marcoliniho nebo řemeslná čokoládovna Mary, ale i mnoho dalších obchodů specializovaných nejen na kakaovou pochoutku, ale sladkosti všeho druhu. Připravte se, že si za zdejší pralinky připlatíte. Připravte se také na to, že jedna krabička vám bude málo a pravděpodobně ji sníte na posezení bez ohledu na to, že jste za ni dali 30 eur. Prostory pasáže se tak vyplatí spíše urychleně opustit a vydat se historickými uličkami, ve kterých výjimečně nemíjíte moderní budovy, na náměstí Grand-Place.
O tom měl údajně francouzský spisovatel Victor Hugo prohlásit, že jde o nejkrásnější náměstí, jaké kdy viděl. Každý dům je tady naprosto jiný a velká část z nich má zlatou barvou zdobené průčelí. Nejvýraznější je zdejší radnice s věží vysokou 96 metrů, na které se podílelo v průběhu 50 let několik architektů. I proto je budova asymetrická – pravé křídlo je menší než levé a liší se i jejich okna, věž jako by se v polovině lámala a její osa nelícuje s hlavním vchodem do radnice.
Naproti tomu královský palác na opačné straně náměstí je ukázkou precizní symetrie. Nachází se v něm Muzeum města Brusel, my se ale plánujeme později odpoledne vydat do Muzea starých mistrů, takže objekt na náměstí obdivujeme jen zvenčí. A pak vyrážíme na pivo.
Pivo jako kulturní dědictví
Možností, kde si dát v Bruselu mezi Čechy oblíbený mok, je bezpočet. Zdejší pivo je dokonce zapsané na seznamu světového nehmotného dědictví UNESCO. Obzvlášť známá je pivnice s nevyslovitelným jménem Poechenellekelder naproti čurajícímu chlapečkovi, největší výběr piv na světě si můžete dopřát v podniku Delirium a skvělý zážitek vás čeká také v Moeder Lambic, kde mají na čepu 50 piv, mezi nimiž je zastoupený každý bruselský pivovar.