Buď už o tom nemluv, nebo to postav! Speciální boxy pomáhají malým farmářům dostat zboží do celého Česka
První miliony korun má startup Boxmaster přislíbené díky CzechCrunch Startup Academy. Chce změnit způsob logistiky nejen u potravin.
Václav Říha, Petr Blažek, Jan Veselý a Lukáš Zradička ze startupu Boxmaster
I díky pandemii koronaviru nosil Václav Říha delší dobu v hlavě nápad, že by mohl rozjet výrobu výdejních boxů pro online nákupy potravin. Když o tom asi podesáté vyprávěl kamarádovi, dostal jednoduchou radu: „Buď už o tom nemluv, nebo to postav!“ Tím dnes čtyřiatřicetiletý podnikatel dostal impuls k tomu, aby se konečně rozhýbal. Vznikl tak startup Boxmaster, jenž nedávno dokončil prototyp automatizovaných sběrných a výdejních boxů, které již spolupracují s online farmářským tržištěm Scuk.cz. A tím své plány na změnu logistiky nejen potravin teprve rozbíhá.
Ještě před založením Boxmasteru pracoval Václav Říha jako vedoucí logistiky v rodinné stavební firmě, kterou vlastnil jeho otec. K oblasti tak měl blízko, ačkoliv je logistika ve stavebnictví specifická. „Je to tak trochu řízený chaos,“ směje se s tím, že taková práce vyžaduje rychlou reakci na aktuální potřeby staveb. Poté ale od kamaráda dostal impulz k tomu, aby rozjel vlastní byznys, a Říha začal přemýšlet, jak svůj nápad dokáže realizovat.
To jej přivedlo za Janem Veselým, jednatelem společnosti Wakemaster, která se zaměřuje na zakázkovou konstrukční činnost a automatizaci. „Hned první schůzka byla hodně tvůrčí a od nápadu na klasické výdejní boxy jsme se posunuli k plně autonomnímu kontejneru, který obsluhuje systém manipulátorů s jedním výdejním okénkem,“ říká pro CzechCrunch Říha. Takové řešení umožnilo významně navýšit kapacity, zavést zónové chlazení i snížit provozní náklady.
Václav Říha s Wakemasterem spojil síly a v květnu roku 2022 vnikl Boxmaster jako jejich společný projekt. Říha, který v něm vlastní 51 procent, přišel s myšlenkou velkokapacitních automatů jako takovou a zajišťuje financování a obchod. Wakemaster zase přináší technické know-how a výrobní základnu.
„Oslovit kluky byl skvělý tah. Sedli jsme si a mě pořád nepřestává udivovat, co tak relativně malý tým dokázal postavit. A nebyl jsem sám. Na prohlídce prototypu jeden klient prohlásil, že si myslel, že takové stroje vyvíjejí jen velké americké korporace. Tehdy jsem si naplno uvědomil, že jsme postavili něco výjimečného,“ pochvaluje si Říha.
Hned v začátcích Boxmaster navázal spolupráci s farmářským online tržištěm Scuk.cz, do kterého investovaly například skupiny Miton a Pale Fire Capital, ale také zakladatel Vivantisu a nyní investor Martin Rozhoň. Jak Říha vypráví, na první schůzku přišli projednat možnost autonomní výdejny nákupů, ukázalo se však, že Scuk více pálí logistika na začátku, nikoliv na konci dopravního řetězce.
„Nemají totiž klasické skladové zásoby, zejména čerstvé zboží do jejich skladu na okraji Prahy putuje každý týden až dle objednávek od zákazníků,“ vysvětluje. Prototyp v Boxmasteru tedy začali stavět jako autonomní depo na sběr zboží od farmářů a při vývoji kladli důraz na to, aby systém rovnou umožňoval také výdej zásilek kurýrům a zákazníkům. První depo je v provozu od loňského roku.