Budoucnost komunikace dle Applu? FaceTime umí v nové verzi iOS uměle udržovat oční kontakt
Když Apple spolu s iPhonem 4 představil FaceTime coby revoluční novinku, vyvolal poněkud pobavené reakce, protože konkurence téměř totéž uměla už několik let. Přesto se videohovory exkluzivně mezi majiteli zařízení od Applu v průběhu let staly oblíbeným způsobem komunikace a s novým iOS 13 přichází její další vylepšení. Bude obsahovat funkci upravující video tak, aby se zdálo, že se díváme přímo na druhého člověka.
Mobilní technologie, internet a sociální sítě do mezilidské komunikace pronikly už do takové míry, že je jedním z problémů současné civilizované společnosti nedostatek pozornosti věnované lidem sedícím naproti na úkor avatarů na displeji. Bizarním způsobem se umělost technologiemi zprostředkované komunikace promítá i do její nejintimnější verze: videohovorů.
Jelikož se díváme na displej a ne do objektivu kamery, druhé straně připadá, že se vyhýbáme očnímu kontaktu. Apple na to má však v iOS 13 technologicky působivé a zároveň jednoduché řešení – pomocí strojového učení a rozšířené reality upraví oči tak, aby měl náš protějšek dojem, že se díváme přímo do kamery. Oční kontakt s reálným člověkem tak už nepotřebujeme, od toho je tu nyní robot.
Mimo aspekt rozpadu sociálních vazeb ve světě bezprecedentního propojení se ovšem jedná o opravdu zajímavou technologii, jejíž příchod už teď mnohé, víceméně pozitivně, překvapil. Vývojář Mike Rundle si u nejnovější zkušební verze iOS 13 jako první všiml nové (vypínatelné) funkce v nastavení FaceTime nazvané FaceTime Attention Correction (volně přeloženo jako Oprava pozornosti).
Zdá se, že FaceTime Attention Correction využívá ARCore, tedy stejnou technologii jako například Animoji, která analyzuje obraz, identifikuje v něm správné znaky a upraví je do požadované podoby. Není známo, jestli funkce náhodou nemá něco společného i s technologií DeepFake, každopádně jí ale v provedení má poměrně blízko, ačkoliv nemá zdaleka natolik radikální důsledky. Attention Correction nejspíš používá celý systém kamer pro Face ID, takže je dostupná pouze na iPhonu XR, XS, XS Max a na iPadu Pro z roku 2018.
Nejvíce surreálné na celé funkci je, že lidé používající FaceTime pravděpodobně chtějí udržovat oční kontakt, jelikož je to vlastně pointa videohovorů. Současná technologie nutná pro zachycování a zobrazování videa ale neumožňuje dívat se do očí druhé osoby na displeji a zároveň se dívat do kamery, aby náš pohled na displeji druhé strany směřoval přímo na ně.
Vlevo falešný obraz Baracka Obamy, vpravo režisér Jordan Peele, jehož mimika byla přenesena na video bývalého prezidenta USA
Technologie tedy paradoxně přidá ještě další vrstvu vzdalující přímý kontakt, aby lépe vytvořila dojem toho, že přímý kontakt probíhá. Obě strany se tak v rámci zvýšení intimity konverzace dívají na verzi člověka, která v daném momentě neexistuje.
Řečeno trochu fatalisticky, software tak dělá kotrmelce pro vytvoření simulace dokonalejšího světa. Alespoň se ale v tomto případě jedná o řešení s, alespoň v určitém smyslu, pozitivním důsledkem, na rozdíl třeba od většinového použití technologie DeepFake a obecněji hromadných strojových analýz fotografií a videa, které například narušují soukromí.