Budoucnost zelených budov. Ve Vancouveru navrhli postavit nejvyšší mrakodrap ze dřeva

Michal PtáčekMichal Ptáček

earth-tower-perkins-will

Foto: Perkins + Will

Mrakodrap Canada Earth Tower má být ze dřeva

0Zobrazit komentáře

Udržitelnost, ekologie a biofilický design patří bezpochyby k největším trendům současné architektury a designu. Planeta je zkrátka jen jedna a to si moc dobře uvědomují i největší architektonické kanceláře a developeři, kteří se předhánějí v tom, kdo z nich vybuduje více „eco-friendly“ budovu.

S jedním z nejunikátnějších řešení v tomto smyslu přišla známá americká architektonická společnost Perkins + Will, která se obvykle specializuje na výstavbu moderních kanceláří a budov s technologickým přesahem. Ostatně není náhoda, že si ji pro stavbu svého sídla nedávno vybral například technologický gigant Fitbit, vyrábějící populární fitness náramky.

Architekti a designéři z Perkins + Will společně s developery ze společnosti Delta Group nyní představili koncept moderního mrakodrapu v kanadském Vancouveru, který by mohl stanovit nový standard výstavby výškových budov a zároveň zásadně změnit panorama tohoto kanadského velkoměsta. Pokud by došlo k výstavbě, jednalo by se totiž o nejvyšší výškovou budovu postavenou ze dřeva.

vancouver-2

Foto: Perkins + Will

Exteriér mrakodrapu

40 pater ze dřeva

Projekt nazvaný jako Canada Earth Tower má disponovat 40 patry a celkovou plochou 31 400 metrů čtverečních. Jeho součástí by bylo 200 bytů včetně desítek co-housingů, komerční prostory a restaurace. Firmám by v prvním podlaží byly k dispozici prémiové kancelářské prostory, rezidentům zase obchod s potravinami.

Mrakodrap by tak fungoval jako jakési město ve městě, ovšem tím nejzajímavějším je jeho struktura. Tvůrci mají totiž v plánu postavit budovu ze speciálního křížem vrstveného dřeva (CLT), které má jednu podstatnou vlastnost – ohnivzdornost. Tento materiál by byl konkrétně použit na podlahy, konstrukční sloupy a exteriér, pro výtahy a schodiště by i kvůli zvýšení bezpečnosti bylo použito betonové jádro.

Nejekologičtější místo k životu

To vše má jeden hlavní důvod. Jak sami autoři projektu říkají, chtěli vytvořit nejekologičtější místo k životu. Tomu by kromě hybridní konstrukce budovy měla pomoct i její samoudržitelnost. Například střecha by měla být osazena sítí solárních panelů schopných pokrýt energie pro celou budovu.

vancouver-3

Foto: Perkins + Will

Co-housing

„Nesnažíme se o to, radikálním způsobem změnit způsob, jakým se staví budovy. Chceme jen obměnit materiály, ze kterých se skládají. Naším cílem je být zodpovědnější v procesu snižování uhlíkové stopy a právě toto řešení a jeho aplikace do reálných staveb by tomu mělo významně pomoct,“ říká Bruce Langereis z developerské společnosti Delta Group.

Zda ve Vancouveru bude skutečně tato stavba uvedena do reality, ještě není jasné. Jasné ale je, že trh architektury a developmentu se díky stále většímu důrazu na ekologii a udržitelnost výrazně mění a měnit bude.

vancouver-4

Foto: Perkins + Will

Mrakodrap by měl obsahovat 200 bytů