Buffett by se chtěl narodit dnes a prý by zase vydělal. Ale se starou dobrou inteligencí, ne umělou

Legendární investor na výročním setkání s akcionáři své společnosti Berkshire Hathaway hodnotil banky, Apple, výhled ekonomiky i posuny v AI.

Luboš KrečLuboš Kreč

warren

Foto: CzechCrunch/Midjourney

Portrét Warrena Buffetta od umělé inteligence Midjourney

0Zobrazit komentáře

Warren Buffett se do investování pustil před 81 lety – své první akcie nakoupil, když mu v roce 1942 bylo jedenáct. Začínal sice s málem, ale dlouhodobě patří mezi desítku nejbohatších lidí světa. Na valné hromadě své společnosti Berkshire Hathaway v Omaze tento víkend dostal otázku, kdy a kde by se chtěl znovu narodit. Bez váhání řekl, že by to byly dnešní Spojené státy. „Svět je teď hodně krátkozraký. Bylo by skvělé se narodit dnes, začít s menší sumou peněz a ty proměnit do mnohem větší sumy peněz.“

Během setkání, na které se sjíždějí každoročně tisíce lidí, aby si osobně vyslechli jak dvaadevadesátiletého Buffetta, tak jeho devětadevadesátiletého pobočníka Charlieho Mungera, dali oba muži najevo mírný optimismus, co se ekonomiky týče. Zároveň si jako vždy neodpustili štiplavé komentáře.

Munger se například opřel do bank, které v posledních měsících stihla série krizí odstartovaná pádem Silicon Valley Bank. „Bankéři by se měli chovat víc jako inženýři. Tedy snažit se vyhnout problémům, ne vydělat spoustu peněz,“ řekl. V jejich portfoliu přitom významnou roli hrají akcie bank Goldman Sachs a Bank of America, kterým Buffett pomohl při finanční krizi z roku 2008. Tentokrát prý nic takového dělat neplánují.

Buffett zase zhodnotil, jak se (ne)změnilo investiční prostředí za dobu, co jsou s Mungerem spolu v byznysu: „To, co pro nás vytváří příležitosti, je, že lidé dělají hloupé věci. Za těch 58 let, co vedeme Berkshire Hathaway, mi přijde, že výrazně přibylo lidí, kteří dělají hlouposti.“

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Ovšem připustil, že jsou i lepší byznysmeni, než je on a Charlie Munger – na mysli měl mimo jiné šéfa Applu Tima Cooka, který tradičně konferenci přihlížel. Akcie výrobce iPhonu jsou totiž, co se valuace týče, největší položka v portfoliu skupiny, ta v Applu drží zhruba šestiprocentní podíl. To dnes odpovídá 150 miliardám dolarů a tvoří to bezmála 40 procent hodnoty holdingu.

„Je to prostě lepší byznys než cokoli jiného, co vlastníme,“ pokrčil Buffett rameny a na adresu Tima Cooka i Applu ještě vysekl poklonu. „Třeba naše železnice jsou skvělý byznys. Ale ani zdaleka ne tak dobrý jako Apple.“ Ostatně Apple jen pár dní před Buffettovým vystoupením ohlásil lepší kvartální výsledky, než se čekalo, na druhou stranu i jemu mírně poklesly příjmy, jak lidé po celém světě v důsledku inflace a drahých energií šetří.

„Já si myslím, že většina lidí by se radši vzdala svého druhého auta než svého iPhonu,“ usmál se v narážce na americkou automobilovou kulturu Warren Buffett. I on ale přiznal, že ekonomický výhled pro letošní rok je ve znamení stagnace nebo dokonce menšího propadu. „U většiny našich firem očekávám spíš pokles.“ Mimochodem do portfolia Berkskhire Hathaway patří i dvě české firmy: krumlovská výroba rámů Larson-Juhl, dříve známá jako Lira, a pak plzeňská továrna autodílů z koncernu PCC.

Apple je prostě lepší byznys než cokoli jiného, co vlastníme.

Co se výsledků týče, Berkshire Hathaway svým investorům reportovali kvartální zvýšení provozního zisku ze sedmi na 8,07 miliardy dolarů. Zároveň skupina uvedla, že její zásoba hotovosti připravené na investice stoupla o dvě miliardy dolarů na téměř 131 miliard dolarů. Jde o důkaz toho, že Buffett a spol. zatím nevidí dost příležitostí na investování, za poslední měsíce tak víc titulů prodali než koupili.

Během rozhovorů se svými podílníky došla řeč i na hit posledních týdnů – a to umělou inteligenci. Oba finanční matadoři se tomu pousmáli, sice technologie podle nich změní některé byznysy, že by měla způsobit v dohledné době revoluci, jak to z mánie v médiích a na sociálních sítí někdy působí, to si nemyslí. Jak to vyjádřil Charlie Munger: „Myslím, že stará dobrá inteligence funguje pořád docela dobře.“

Rubriku Investice podporujíjet-investment_logo_srgb

Lidé si na Zonky loni půjčili téměř šest miliard korun. Většina šla z kasy mateřské Air Bank

Lidé půjčují lidem. Tak zní slogan Zonky, avšak většina lidí si dnes nepřímo půjčuje od banky. Nově si mohou vzít úvěr už od pěti tisíc korun.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

zonky-airbank1

Foto: Air Bank/Zonky/CzechCrunch

Půjčková platforma Zonky patří pod Air Bank

0Zobrazit komentáře

Půjčit si už pět tisíc korun mohou nově uživatelé na půjčkové platformě Zonky, která spadá pod Air Bank. Dosud byl nejnižší limit čtyřnásobný. V Zonky tím prý reagují na rostoucí poptávku lidí, kteří se v tíživější ekonomické situaci nechtějí zadlužovat více, než je nutné, ale přesto jim například v rodinném rozpočtu peníze chybí. Maximální výše půjčky i doba splácení zůstávají beze změny. Za loňský rok si na Zonky půjčili lidé přibližně 5,9 miliardy korun a letos v březnu padl nový rekord, kdy přes něj proběhlo více než 3 200 půjček, prozradili pro CzechCrunch zástupci služby.

„Snižovat minimální výši půjčky Zonky jsme se rozhodli hned z několika důvodů. Jedním z nich bylo i to, že jsme zájem o menší půjčky ze strany klientů viděli v našich interních průzkumech. Zároveň jsme chtěli vyjít vstříc klientům, kterým by nižší vypůjčená částka pomohla vyřešit třeba nečekaný výdaj, jako je rozbitá pračka nebo nedoplatek za energie, na který jim nestačí vlastní finanční rezerva,“ uvádí za Zonky Roman Macháček. Zvýšený zájem o nejnižší půjčky prý platforma registrovala hned od prvního dne spuštění.

Úroková sazba u půjček na Zonky začíná od 4,99 % ročně a peníze lze využít jako neúčelový spotřebitelský úvěr prakticky na cokoliv. Jako poplatek za zprostředkování si platforma bere dvě procenta z půjčené částky. Dlouhodobým sloganem Zonky je, že lidé půjčují lidem. Původně to bylo dokonce na konkrétní příběhy, kdy si investoři z řad široké veřejnosti vybírali, jakému uživateli půjčenými penězi pomohou. Tato možnost už ale na Zonky není a prostředky investorů, kteří v rámci platformy chtějí zhodnocovat své peníze, se rozdělují mezi žadatele o půjčku automaticky.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Přestože Zonky říká, že podíl financování ze strany klientů stále stoupá, tak v loňském roce, kdy si uživatelé půjčili přibližně 5,9 miliardy korun, investoři do platformy vložili „jen“ přes miliardu. Výše vkladů nicméně prý byla i tak nejvyšší od konce roku 2021. Zbylých zhruba pět miliard putovalo od institucionálního investora v podobě Air Bank, pod níž Zonky spadá. K integraci došlo v posledních letech pod hlavičkou finanční skupiny PPF, která původně rozvíjela Zonky samostatně. Nakonec však plánovanou zahraniční expanzi půjčkové služby zastavila a propojila ji s Air Bank, kterou také vlastní.

„Integrací s Air Bank jsme získali více peněz na půjčování a začíná se to zlepšovat,“ reagoval Jiří Humhal, obchodní ředitel Air Bank a šéf Zonky, v loňském rozhovoru na dotaz, že investorů stále není tolik jako těch, kteří si půjčují, a tak je celá platforma takzvaně peer-to-peer, jak o sobě říká, jen částečně. „Ještě tam nejsme, ale investiční strana hodně roste a myslím, že do budoucna může půjčkovou stranu převýšit. Už teď poptávka investorů dohání klientskou poptávku po půjčkách, a tak je institucionální investor stále v menší roli,“ říkal před rokem. Celková čísla za loňský rok zatím takový trend nepotvrzují.