Bydlení plné luxusu a k němu auto jako bonus. Aston Martin představil své byty přímo v srdci New Yorku

aston-byt

Foto: 130 William

Aston Martin navrhnul pět luxusních bytů přímo v srdci New Yorku

0Zobrazit komentáře

Jméno Davida Adjaye bude známé spíše milovníkům architektury, ovšem díky jeho nejnovějšímu projektu apartmánů v New Yorku se o něm začne mluvit i mezi fanoušky automobilů. Tento architekt s britsko-ghanskými kořeny se totiž spojil s automobilkou Aston Martin, aby s ní vytvořil bydlení snů uprostřed městské džungle.

Že se Aston Martin nevěnuje pouze automobilům, ale čas od času si odskočí i k architektuře, připomněl nedávný projekt luxusního rodinného sídla vybudovaného u řeky Hudson ve státě New York. Nyní se firma zaměřila přímo na Big Apple, kde vytvořila pět luxusních apartmánů. K nim navíc přihazuje i vlastní Aston Martin DBX ve speciální edici či extrémní závodní simulátor.

Na adrese 130 William, v těsné blízkosti Brooklynského mostu, je pomalu dokončován mrakodrap, jehož podobu má na svědomí právě David Adjaye. Ten se budovou čnící do výšky 224 metrů rozhodl vzdát hold zlaté éře newyorských mrakodrapů. Na ni mají odkazovat například bronzové detaily na fasádě či klenutá okna připomínající typické loftové byty.

aston-martin-byty9

Foto: Aston Martin

Budova na adrese 130 William nabídne bezbřehé množství luxusu

Na celkem 66 podlažích se nachází 242 rezidencí s neopakovatelným výhledem na panorama celého Manhattanu. Byť je každý byt koncipován a vybaven v trochu odlišném stylu, to nejzajímavější ovšem nabízí 59. a 60. poschodí. Právě pět bytů, které se tam nachází, si vzali do parády designéři slavné britské automobilky.

Srdcem každého z nich je společenský prostor s jídelnou, kuchyní, velkými okny a balkony nabízející impozantní výhled. Všechny byty mají mobiliář z kolekce Aston Martin Home Collection, za kterou stojí společnost Formitalia. Jak již název napovídá, jedná se o italského výrobce, který k výrobě jednotlivých kusů používá výhradně italské materiály, jako je Mramor Nero Marquina či dubový masiv těžený v Itálii.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

V apartmánech se nachází dvě až tři ložnice, přičemž v případě potřeby lze jednu ložnici proměnit na kancelář, případně na soukromou hernu s vlastním závodním simulátorem. Nejedná se však o obyčejný volant připevněným k desce stolu. Stále mluvíme o automobilce Aston Martin, a proto je v nabídce ultraluxusní závodní simulátor, který nemá v herním světě obdoby.

aston-martin-byty4

Foto: Aston Martin

Obývací pokoj poskytuje nebývalý výhled na panorama města

aston-martin-byty6

Foto: Aston Martin

Byty nabídnou i několik ložnic, které půjde proměnit na kanceláře, knihovny či místnost se závodním simulátorem

Automobilka však myslela i na ty, kteří preferují skutečné jízdní zážitky před těmi virtuálními. Proto ke každému bytu přidává vůz Aston Martin ve speciální verzi. Konkrétně se jedná o nejnovější SUV model DBX, na jehož vzhledu se podílel sám Adjaye.

Pokusil se totiž promítnout některé prvky budovy (i její celkovou atmosféru) přímo do vozidla, čemuž byl podřízen výběr materiálů a textur použitých v interiéru i lak vozu. Podle Astonu Martin se tím podařilo vytvořit silnou synergii mezi automobilem a samotnou architekturou budovy.

aston-martin-byty3

Foto: Aston Martin

V interiéru vozu jsou použity materiály jako mramor či ořechové dřevo

Uvnitř vozu se pak objevuje šedé mramorové obložení kombinované s ořechovým dřevem a designovými proměnami si prošla i řada dalších prvků, například čalounění či volant. Nechybí ani detaily z bronzu.

Vše, co luxus obnáší

V samotné budově si rezidenti mohou užívat několika ledových i vyhřívaných bazénů, které doplňují sauny. Svalstvu unavenému z místního fitness centra mohou pomoci ruce šikovných masérů a pro zklidnění mysli je k dispozici také jógové studio. Basketbalové hřiště, IMAX kino, golfový simulátor, klub, herna, lázně pro domácí mazlíčky či dětské centrum jsou dalšími možnostmi, jak si ve stěnách jedinečné budovy dopřát pořádnou porci luxusu.

Cena za něj je ovšem podobně vysoká jako samotná budova. Byty na 59. a 60. podlaží jsou nabízeny od 3,9 milionu dolarů, tedy přibližně 87 milionů korun, až po částku 11,5 milionu dolarů (zhruba 256 milionů korun). Za takovou sumu je však k dostání téměř bezbřehý luxus, kterým se bude moci pochlubit jen několik málo sousedů.

aston-byty1

Foto: Aston Martin

Každý byt má svůj vlastní prostorný balkón

aston-martin-byty2

Foto: Aston Martin

Součástí každého bytu je i luxusní SUV ve speciální edici

Architektura jako součást přírodního koloběhu. V Dánsku vznikne klimaticky pozitivní hotel ze dřeva

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

3xn-gxn-hotel-gsh-denmark-bornholm-2

Foto: 3XN

Přirozenou ventilací se minimalizují nároky na mechanickou klimatizaci

0Zobrazit komentáře

Dnes je populární prodiskutovávat a všude možně aplikovat uhlíkovou neutralitu, tedy celkově nulovou produkci skleníkových plynů. Pomalu se ale objevují také, na první pohled trochu bizarní, projekty chlubící se uhlíkovou negativitou neboli pohlcováním většího objemu oxidu uhličitého, než jaký vypustí. Další příklad druhé kategorie se objeví v Dánsku, kde vznikne první „klimaticky pozitivní hotel“.

Bornholm, malý dánský ostrov v Baltském moři vzdálený asi 150 kilometrů jihovýchodně od Kodaně, je poněkud paradoxním místem. Dostat se na něj vyžaduje letadlo nebo loď, s čímž jsou takřka nevyhnutelně spojené vysoké environmentální náklady. Ostrov samotný ale patří k nejekologičtějším místům v Evropě, když chce dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2025 a do roku 2032 má v plánu zcela eliminovat produkci odpadu.

Nezanedbatelnou součástí těchto plánů je architektura, která produkuje jak skleníkové plyny, tak odpad při stavbě i následném provozu. Už před pěti lety proto na Bornholmu vznikl například čtyřhvězdičkový Hotel GSH od dánského studia 3XN. Ten se ve své původní podobě chlubil titulem jedné z nejzelenějších staveb svého typu na světě a příští rok má být připraveno nové křídlo s 24 pokoji, konferenční místností, lázeňskými prostory na střeše a klimatickou pozitivitou.

3xn-gxn-hotel-gsh-denmark-bornholm-1

Foto: 3XN

Nové křídlo ekologického hotelu bude mít 24 pokojů

Prostředky k dosažení takového cíle nezahrnují žádné futuristické materiály ani technologické procesy – základem, respektive naprostou většinou, je dřevo a žula. Pozitivní dopad na přírodu pak spočívá ve způsobu jejich získání. Značná část veškerých potřebných konstrukčních materiálů bude upcyklována, pro stavbu hotelu se tedy použije to, co by se jinak stalo odpadem jiné průmyslové činnosti nedaleko.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Na jednu stranu se jedná o materiály vnímané jako poměrně luxusní, na stranu druhou je to naprostý základ, který se pro stavbu používá tisíce let. Přírodní zdroje přitom, alespoň v tomto případě, znamenají minimální environmentální zátěž, zvlášť když se pak v samotném životě budovy plně využijí jejich vlastnosti. Například esteticky atraktivní žulové obložení konferenční místnosti se tak díky svým izolačním vlastnostem promítne do nižších nároků na umělou regulaci teploty.

V zásadě samozřejmostí je pak u podobného typu budovy přirozená ventilace, která se díky chytrému systému průduchů, světlíkům a organizaci prostoru z většiny vyhne mechanické klimatizaci. Celou střechu nového křídla hotelu přitom bude pokrývat lázeňské zařízení.

Při návrhu stavby se architekti snažili co nejvíce vycházet z myšlenky vytvoření něčeho pomocí přírodních zdrojů a následné možnosti zpětné redukce na ně. Budova nepůsobí jako potenciálně věčný monument lidské činnosti, ale spíše součást koloběhu.

3xn-gxn-hotel-gsh-denmark-bornholm-3

Foto: 3XN

Lázeňské prostory na střeše hotelu s výhledem do okolního lesa

Její konstrukce totiž připomíná skládačku s výřezy a výstupky, které do sebe zapadají a na konci jejího užitného života je půjde zase rozebrat. Prakticky nic se tak nebude muset stát nerecyklovaným odpadem.

Architekti očekávají, že vysoce ekologicky zaměřené pojetí bude v důsledku výhodné také ekonomicky. Jedním aspektem jsou samozřejmě nižší náklady na provoz vycházející například z přirozeného větrání. Stejně významný by pak mohl být zvýšený zájem lidí o návštěvu jedné z prvních „klimaticky pozitivních“ komerčních staveb na světě.

flashnews

Přečtěte si takéOčekávaný projekt českého Livesportu je tady. FlashNews jsou centrem veškerého dění, které vás zajímáOčekávaný projekt českého Livesportu je tady. FlashNews jsou centrem veškerého dění, které vás zajímá

„Naše myšlenka je jednoduchá. Věříme, že klimaticky pozitivní architektura kombinuje dobrý design a dobrý byznys,“ říká Kasper Guldager Jensen. Zakladatel ekologického thinktanku GXN, který na hotelu se studiem 3XN pracoval, zároveň doufá v pozitivní vliv stavby na vznik dalších. „Doufám, že tento projekt může pomoci ostatním ukázat potenciál konstrukce ze dřeva,“ dodává.

Dřevostavby se v poslední době začínají objevovat častěji a neustále zvětšují svůj rozsah. Nedávno jsme na CzechCrunchi zmínili nejvyšší hybridní stavbu na světě dosahující až 40 pater nebo bytový dům v Bostonu. Na ekologii zaměřenou dřevostavbu nedávno představilo také české studio Perspektiv. Upcyklaci zase architekti z 3XN použili například při stavbě sídla Mezinárodního olympijského výboru v Lausanne.