Bydlení se svatozáří. Pražská církev podniká v realitách, plánuje mít tisíc bytů

S mottem „Místo pro váš zázrak“ pronajímá Arcibiskupství pražské byty. Do nemovitostí už vložilo dvě miliardy.

Eliška NováEliška Nová

xplace-1

Foto: XPlace

Byty má církev i na pražském Střížkově

0Zobrazit komentáře

Lepší bydlení než u pánaboha snad ani nemůže být. Bydlet na obláčku ale zároveň vyžaduje odejít z pozemského světa. Jen o pár stupňů níž, zato bez toho, aby musela duše opustit tělo, je bydlení, které nabízí Arcibiskupství pražské. To si reality zvolilo jako jednu část své obživy.

Pražské arcibiskupství kvůli podnikání v oboru nemovitostí založilo v roce 2021 platformu XPlace. „Jde o značku nájemního bydlení, za kterou stojí kapitál a solidnost Arcibiskupství pražského. To do projektů vkládá svoje prostředky, pro jednotlivé projekty jsou ale vždy zakládány vlastní subjekty. Tím je sníženo riziko, kdyby se některému z projektů nedařilo, a zároveň se tak usnadňuje správa,“ líčí pro CzechCrunch ekonomka Arcibiskupství pražského Linda Dolečková.

První nájemní byty přitom už existují. Církev je pronajímá v činžovním domě v pražských Dejvicích a do nabídky šly na konci loňského roku. V současné době tu zbývá poslední volný byt a jedním z nájemníků se tu mimochodem stal i bývalý prezident Miloš Zeman, který si v domě zřídil svoji kancelář. Na začátku roku se začaly pronajímat také bytové jednotky na pražském Zličíně, kde je jich pryč už devadesát procent. Nově arcibiskupství nabízí také 33 bytových jednotek v bytových domech na Střížkově, na třicet procent je již rezervace.

Cílem arcibiskupství je vlastnit zhruba tisíc bytů. Nemusí jít jen o hlavní město, pražská arcidiecéze se nebrání ani nabídce bydlení v jeho okolí. „V Praze je poměrně draho a víme, že mnozí lidé upřednostní život v dojezdové blízkosti metropole. Dosáhnou tak na větší a komfortnější byt než v Praze,“ říká Dolečková.

xplace-zlicin

Foto: XPlace

Byty XPlace na pražském Zličíně

V současnosti XPlace chystá také bydlení v Milovicích, kde bude 38 bytů o velikosti 2 až 3+kk, které mají být vhodné pro mladé rodiny. Deset bytů má církev dojednáno v novostavbě v Kolíně. V nabídce jsou i plně vybavené byty a církev má pro nájemníky připravenou linku, která je k dispozici 24 denně, poruchy mohou hlásit skrze mobilní aplikaci.

Kromě toho ale arcibiskupství pronajímá také nebytové prostory. Jde zejména o garáže, v blízké době ale chystá do portfolia přidat také obchodní jednotky. „Ceny nájemních bytů jsou nastaveny jako komerční a výnosy z nájmů pomáhají financovat hlavní činnost v arcidiecézi pražské, což je především duchovenská činnost, církevní školství a charita. Právě charita je pak schopna poskytovat sociální bydlení slabším skupinám a potřebným,“ uvádí ekonomka arcibiskupství.

XPlace získává byty třemi cestami. Opravuje nájemní domy a byty, které už jsou v majetku firem, jež patří Arcibiskupství pražskému. Další byty získává nákupem hotových nových bytových domů, především pak od českých developerů, směňuje ale také nezastavěné pozemky za už hotové domy. Třetí cestou je vlastní development na vlastních zastavitelných pozemcích. Nejvhodnější je přitom pro arcibiskupství právě nákup celých bytových domů, případně směna za pozemky, které sami nejsou v církvi schopni zužitkovat lépe. Církev sice získává některé nemovitosti od státu zpět v rámci restitucí, často jde ale o zchátralé domy či byty. K nájemnímu bydlení se tak nehodí.

Jsou ale i výjimky. Například bytový dům v Dejvicích mělo arcibiskupství ve svém majetku. Následně ho kompletně zrekonstruovalo. Finance na to šly právě z náhrad za nevydaný majetek. Domy na Zličíně a Střížkově byly z restitučních zdrojů financovány jen částečně, druhou část tvořila směna za farní pozemky. Dvě farnosti poskytly svůj majetek ve formě pozemku na podporu méně silných farností.

xplace

Foto: XPlace

Byty pronajímá Arcibiskupství pražské i plně vybavené

Z plánované tisícovky má XPlace dohromady v nabídce 112 bytů, na pronajmutí čeká jen necelá desítka z nich. Byznys s nemovitostmi má přitom arcibiskupství namyšlené tak, že u plně obsazených lokalit půjde o výnosy mezi 3,5 až 4,4 procenta podle lokality.

„Počáteční investice do vybudování celého bytového portfolia jsou pochopitelně velké a náběhová křivka výnosů z pronájmu roste postupně. Investujeme finance, které dostáváme od státu za nevydaný majetek nebo které získáme hospodařením s naším jiným majetkem, zejména lesy. A poslední dva roky také z finančních aktiv,“ popisuje Dolečková s tím, že dosud pražská církev investovala do nemovitostí více než dvě miliardy korun. Další investice má naplánované na nadcházející roky.

Chceme mít velkou bytovou rozmanitost

Platforma XPlace má motto Místo pro vás zázrak, ale také Nájemní bydlení pro celý život. Církev svoje bytové portfolio staví na tom, že by si v něm měla vybrat každá věková kategorie, za svoje výhody pak arcibiskupství považuje to, že nabízí kvalitní služby, férový vztah mezi nájemcem a pronajímatelem a také vizi celoživotního partnerského vztahu se zákazníkem. „Chceme mít velkou bytovou rozmanitost, jak ve velikosti bytů, tak v jejich umístění a výbavě. Budeme mít byty vysokého standardu pro lidi, kteří chtějí veškeré pohodlí a krásné místo, ale i byty pro jednotlivce a začínající rodiny,“ dodává ekonomka. Nájemné je vždy určováno podle konkrétní lokality a vybavenosti bytu.

Pražská arcidiecéze se rozhodla podnikat v nemovitotech v roce 2019. Směřuje tak ke chvíli, kdy stát přestane financovat hlavní činnost a provoz církve. To má nastat v roce 2030. Dolečková říká, že proto si musí největší křesťanská organizace vydělat dost peněz na to, aby mohla svoji hlavní činnost pokrýt sama. Jde například o podporu církevního školství, o různé sociální projekty nebo právě charitu. Zároveň ale bude potřebovat finance na platy kněžích a svých zaměstnanců, kteří se starají o kostely.

V současné době tvoří nemovistosti asi deset procent aktiv portfolia pražské arcidiecéze. Mezi další činnosti Arcibiskupství pražského patří také lesní správa, která tvoří čtyřicet procent aktiv. V roce 2022 se organizace dostala do zisku 213 milionů korun. „Těší mě, že po letech ztrát dopadlo hospodářství arcibiskupství opět dobře a naše kroky na nové hospodářské cestě vypadají zdařile,“ komentoval finanční výsledky arcibiskup pražský Jan Graubner.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym