Bydlení v architektuře první republiky. Rekonstrukce interiéru vdechla staré vile nový život
Majitelům nabízí vše, co potřebují k modernímu stylu života. Zároveň se ale nevzdává charakteristických prvků, které dostala v době svého vzniku.
Realizace projektu od prvního návrhu po poslední dodělávky v interiérů je běh na dlouhou trať. Po přetnutí cílové pásky se však většinou na start toho samého závodu architekti již nestaví. Neplatí to však o vile v obci Černilov a architektonickém Studiu X, které se na místo činu postaveném ve 30. letech minulého století vrací pravidelně.
Poprvé se dostala vila do rukou architektů v roce 1999, kdy se pustili do její rekonstrukce, která definovala část domu jako soukromou lékařskou ordinaci a druhou část jako rodinné zázemí pro pět osob. O deset let později se architekti vrátili, aby probudili k životu staré podkroví vily a střechu obohatili o nový vikýř.
Tři roky nazpět došlo k obnově fasády, díky čemuž vynikly některé charakteristické koncepční prvky prvorepublikové architektury. Především se jedná o velká okna a prosklený vchod do domu z verandy vedoucí na zahradu, spolu s netradičním dekory v úrovní okenic.
Poslední prací studia se stala práce na interiéru vily, který doznal úprav v moderním duchu i návratu ke své podobě z doby, kdy byl dům postaven. Za novým pojetím interiérů stojí Kateřina Horská, která ctila přání zachovat genius loci místa.
Je velmi snadné vtisknout interiéru novou tvář, o to těžší je však modernizovat jej tak, aby si i přesto zachoval tvář původní. V tomto případě se však citlivými zásahy povedlo uzpůsobit prostor tak, aby odpovídal současným požadavkům a zároveň v něm stále hrála roli tradice.
Horská k tomu využila právě atypická okna, která nechala zrenovovat stejně jako schodiště ve vstupní hale tak, aby byl prostor co nejvíce prosvětlen. Bílá jsou okna, schodiště ve vstupní hale, stropy i stěny.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs