Bydlení v režii Jana Hřebejka. Život v hausbótu vyměnil za terasový dům plný skla, dřeva a kreativity

Režisér Pelíšků změnil domov, přesto si vzal některé návyky z lodní paluby i do teras na Hřebenkách, kde se usadil v zajímavě řešeném terasovém domě.

formdafatal-hrebejkovi-boysplaynice-21

Foto: BoysPlayNice

Režisér Jan Hřebejk ve svém domě

0Zobrazit komentáře

Šakalí léta, Pupendo, Musíme si pomáhat a především Pelíšky, to všechno jsou jedinečná díla české kinematografie, za kterými stojí režisér Jan Hřebejk. Není to však jen filmová tvorba, ke které přistupuje s notnou dávkou sobě vlastní kreativity. Hřebejkův pohled na svět se odráží i v prostředí, ve kterém žije se svou rodinou. Až donedávna obýval hausbót, ze kterého se přesunul do terasového domu na pražských Hřebenkách, jež pro něj čtyři roky pilovalo k dokonalosti studio Formafatal. Podívejte se na nové sídlo režiséra, které vám představujeme v architektonickém newsletteru Arch.

Jan Hřebejk patří mezi nejvýraznější persony české porevoluční filmové tvorby. Jeho snímky často pracují s hořkosladkými osudy postav, které se snaží žít a přežít v dobách plných nejistot. Svět plný nevšednosti však Hřebejka obklopuje také v momentech, kdy nesedí v režisérské židličce. Podobně jako jeho filmy nabízí zajímavou podívanou i kulisy, ve kterých se odehrává režisérův osobní životní scénář.

Kdo chtěl přijít na návštěvu k Hřebejkovým, musel ještě donedávna zamířit na břeh Vltavy na pražském Smíchově. Režisérova rodina zde dlouhou dobu obývala hausbót, který přesně naplňoval její potřebu žít v obklopení přírody a zároveň mít na dosah ruch města. Jemné šplouchání řeky však před dvěma roky režisér vyměnit za více konvenční způsob bydlení v terasovém domě na pražských Hřebenkách.

Rekonstrukci objektu postaveném v sedmdesátých letech navrhlo architektonické studio Formafatal, které k projektu přistupovalo tak, aby rodině bydlení nabízelo vše, na co byla zvyklá ze svého smíchovského domova. Opět nechybí propojení s přírodou ani prostorový minimalismus koupelen či ložnic, před kterými dostávají přednost společenské a pracovní prostory určené nejen pro rodinu i přátele.

hrebejk-fromafatal12

Foto: BoysPlayNice

Dům Hřebejkových nese některá řešení, na která byla rodina zvyklá z hausbótu

Objekt byl vystaven na prudce se svažujícím pozemku a jediným přístup k němu tvoří úzké schodiště vedoucí skrze vzrostlou zeleň. Díky svému umístění však nabízí jedinečné výhledy na Prahu, což také architekty vedlo ke snaze dům co nejvíce otevřít prostřednictvím skleněných ploch.

Z důvodu nutnosti zachování jednotného charakteru objektu, který je součástí řadové zástavby, nebylo možné příliš zasahovat do jeho původní koncepce. Přesto se architektům podařilo přeměnou terasy prvního patra domu dodat přístavbu, která obohatila společnou obytnou část o samostatnou jídelnu.

Přístavba, která navazuje na kuchyň, je kompletně celá prosklená, díky čemuž je do podlaží přiváděno množství světla. Mimo jídelního stolu zde našel své místo nově vyvložkovaný krb, z jídelny je také přístup na dvě terasy vedoucí do zeleně.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Do hlavního obytného prostoru v prvním patře byla vsazena i prosklená kostka s koupelnou a přítomny jsou také dva dětské pokoje. Sejdeme-li z centrální obytné části o patro níž, dostaneme se do velké pracovny, skrze kterou se dá dostat na terasu otevírající se dále do zahrady. Pracovna díky svým bohatým rozměrům může sloužit také jako druhý společenský prostor. Dále je na spodním patře umístěna malá ložnice s kuchyňkou a miniaturní koupelna.

Architektka Dagmar Štěpánová pracovala na projektu čtyři roky a všechny prvky domu byly pod její taktovkou promyšleny do posledního detailu. Nejvíce je to cítit z kombinací barev, materiálů i jednotlivých struktur, které se objevují v interiéru i exteriéru domu. Jeho fasádu tvoří kombinace hrubé omítky s dřevěným obkladem, uvnitř se pak objevuje červený a žlutý travertin, světlá březová překližka i mahagon.

Se vzájemnou souhrou barev a materiálu pomohl i přítel Hřebejkových, akademický malíř Miroslav Bednář, který stál mimo jiné u výběru umístění jednotlivých uměleckých děl, která zdobí kontrastně vymalované stěny interiéru. Zároveň byl Hřebejkovým při ruce během vybírání nábytku, mezi kterým jsou některé skutečně nevšední kusy.

hrebejk-fromafatal11

Foto: BoysPlayNice

Pohled z pracovny dál do zahrady

Rubriku Bydlení a reality podporujíhypox

Žižkovský Mordor se začal bourat. Nový projekt od Jiřičné představí developer letos

Kdysi to byla pýcha komunistického Československa, nyní se Ústřední telekomunikační budova začala demolovat. Kvůli azbestu to potrvá.

Eliška NováEliška Nová

Ústřední telekomunikační budova Žižkov půjde k zemi

0Zobrazit komentáře

Už to vypadalo, jako kdyby se čas nad Ústřední telekomunikační budovou na pražském Žižkově slitoval a přezdívaný Mordor měl zůstat netknutý. Uvnitř mohutné stavby se již ale začalo s bouráním. Demolice potrvá až do října roku 2024. Nebude to snadné, a to především kvůli přítomnému azbestu, zdraví extrémně škodlivému materiálu.

„Technologický postup například předpokládá odstraňování azbestu v podtlakových uzavřených kontrolovaných pásmech,“ líčí pro CzechCrunch výkonná ředitelka společnosti Central Group Michaela Tomášková. Developer před časem koupil pozemek i s budovou a oznámil záměr vybudovat zde byty.

To stále platí, aspoň částečně. „Na tomto místě připravujeme projekt Centrum Nového Žižkova. Nyní probíhá změna územního plánu, která by měla doběhnout v roce 2024. Zahájení výstavby a další harmonogram bude záležet na průběhu povolovacích procesů, které budou následovat,“ uvedla Tomášková.

Central Group se pro projekt na konci ulice Olšanská spojil se světoznámou architektkou Evou Jiřičnou a jejím studiem AI Design. Ta na místo navrhla tři rozvlněné bílé věže. Jejich výška, která měla dosahovat až stovky metrů, se ale nelíbila komisařům organizace UNESCO. Vadilo, že výrazně překonávají výškovou hladinu svého okolí.

centrum-noveho-zizkova-2

Foto: Central Group

Projekt, který měl takzvaný Mordor původně nahradit

Developer se tak rozhodl celý projekt předělat. Pověřil přitom znovu Jiřičnou. Nakolik se návrh odchýlí od poslední podoby, není v tuto chvíli jasné. „Projekt prochází kompletní úpravou a jeho podoba i koncepce se stále ještě vyvíjí. Nový návrh představíme veřejnosti až poté, co bude koncepce finalizovaná,“ doplnila Tomášková s tím, že podle předpokladů by k tomu mělo dojít ještě letos.

Na svých stránkách každopádně Central Group uvádí, že se rozhoduje o tom, zda na Žižkově postaví upravený a snížený projekt, nebo nový velký administrativní komplex. Tak jako tak je připravovaný projekt menší a má nižší dopravní zátěž. Na tu si stěžovala zase Praha 3. Developer slibuje také velký veřejný prostor se zelení, který zabere až sedmdesát procent pozemku.

Pokud bude Central Group i nadále chtít stavět byty, kterých je v Praze nedostatek, pak bude muset zastupitelstvo schválit změnu územního plánu. V případě, že půjde o administrativní centrum, obejde se developerská firma i bez této změny.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

O stavebních pracích v bývalé telekomunikační budově, kde po revoluci a vzniku samostatného Česka sídlila i státní společnost Telecom, informoval časopis Forbes. Podle něj za budovu komunisté v sedmdesátých letech zaplatili jednu a půl miliardy československých korun, šlo o největší budovu v Československu.

Budovu otevíral na začátku roku 1980 tehdejší premiér Lubomír Štrougal. Šlo totiž opravdu o chloubu dobového režimu. Ústředna má 85 metrů na výšku (nejvyšší bod je ve výšce 96 metrů), osmnáct pater a 72 tisíc metrů čtverečních co do rozlohy. Kromě toho, že platila za největší telekomunikační budovu v Evropě, byla také vybavená výpočetní technikou od společnosti Ericsson.

centrum-noveho-zizkova-5

Foto: Central Group

Nyní se projekt přepracovává

Dílo architektů Františka Cubra, Josefa Hrubého, Zdeňka Pokorného, Františka Štráchala a Vladimířa Oulíka nahradilo nefunkční historickou telefonní ústřednu ve Fibichově ulici. Ta tu dodnes stojí. Mezi ní a Mordorem dodnes také vede kolektor, který obě budovy spojuje. Zajímavostí je, že právě budování tohoto kolektoru odstartovalo bourání a přeměnu nedalekého Olšanského náměstí v podstatě do dnešní podoby.

Místo, kde se Ústřední telekomunikační budova nachází, není jediným, které má v okolí projít zásadní proměnou. Praha 3 se chystá rekonstruovat celou ulici Olšanskou, jako základ poslouží studie od studia Unit architekti, kteří sem navrhli lepší podmínky pro pěší i cyklisty a také třeba nový park. Staví se ale i přes ulici, kde je brownfield Nákladové nádraží Žižkov. Mezi prvními by měla přibýt zástavba taktéž od společnosti Central Group.

centrum-noveho-zizkova-3

Foto: Central Group

Stále ale bude dílem Jiřičné