Byla u vzniku elektrického obra EX90 a říká: U vývoje aut už si dnes nemusíte špinit ruce pod kapotou

Strojní inženýrka Hande Ergitürk se ve Volvu jako manažerka podílela na přípravě korábu EX90. V rozhovoru popisuje úskalí vzniku vozu.

Luboš KrečLuboš Kreč

xchankeRozhovor

Foto: Volvo Cars

Hande Ergitürk se v Praze zúčastnila představení Volva XC90 (na snímku) a na akci sdílela zkušenosti a zážitky s EX90

0Zobrazit komentáře

Ačkoli švédská automobilka Volvo nedávno ohlásila, že i po roce 2030 bude nabízet vozy se spalovacím pohonem, i nadále se chce primárně zaměřovat na elektromobilitu. A v tomto směru je její vlajkovou lodí sedmimístné SUV s označením EX90. První z nich už se prohání po silnicích a objednávat jej mohou i čeští zákazníci. Do Prahy před pár dny zavítala Hande Ergitürk, která je vedoucí produktu EX90 skandinávské značky. „Vstupujeme do éry vozů definovaných softwarem,“ říká v rozhovoru pro CzechCrunch.

Volvo plánuje i po úpravě své strategie prodávat po roce 2030 drtivou většinu elektrických vozů, mělo by jich být zhruba 90 procent. A už teď s nimi slaví úspěchy. Kromě EX90 totiž na trh uvedlo i městský crossover EX30 s cenovkou pod 900 tisíc korun, který patří nejen v Česku, ale v celé Evropě k nejprodávanějším autům na baterie. EX90 stojí na opačném konci automobilového potravního řetězce a jeho cena začíná na 2,1 milionu korun.

Pro ty, kteří si přechodem k elektromobilitě ještě nejsou jistí, nyní Volvo představilo inovovanou verzi úspěšného SUV XC90, které je jakýmsi starším sourozencem EX90. Nová devadesátka je k dispozici s plug-in hybridem nebo s mild-hybridem a cenově se pohybuje v podobné úrovni jako EX90.

Hande Ergitürk v rozhovoru pro CzechCrunch popisuje, jak se lišil vývoj elektrické vlajkové lodi od jiných modelů, co se na něm naučili, jak moc s kolegy řešili jeho dojezd i jak se coby žena z Turecka vlastně ocitla ve švédském Göteborgu, který je základnou Volva.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Jak moc byl vývoj elektromobilu EX90 odlišný od příprav jiných modelů značky?
Bylo to velmi odlišné, protože jsme EX90 stavěli na úplně nové platformě. Šlo o novou technologii, do které jsme museli zakomponovat baterii a následně připravit design interiéru i exteriéru právě s přihlédnutím k akumulátoru a jeho umístění. To vás automaticky staví před nové výzvy. Zároveň u EX90 to bylo poprvé, kdy jsme museli vsadit na skutečně počítačovou technologii. Museli jsme sami vyvinout software.

Takže jste v podstatě koordinovala činnost velkého vývojářského týmu.
Přesně tak. Bylo potřeba vést a řídit velký vývojářský tým, což bylo něco nového.

A vývoj softwaru byla ta největší výzva při vzniku EX90?
Byla. A je to logické, protože vstupuje do éry vozů, které jsou definované softwarem. Naše EX90 je toho příkladem a bylo to poprvé, kdy jsme takový úkol realizovali opravdu ve velkém. Takže ano, byla to pořádná výzva. Vezměte si, že jsme museli zařídit, aby dva hlavní počítače řídily a koordinovaly veškeré procesy uvnitř auta, jako jsou bezpečnostní systém, různé funkce nebo celé UX prostředí. Dřív to byly oddělené technologické prvky, které fungovaly samostatně jako satelity a potřebovaly být mezi sebou propojené, ale teď jsou centrálně ovládané. To je kompletně nový přístup. Mnoho věcí připadalo na náš vlastní inženýrský tým, ale spolupracovali jsme i s externími partnery z firem, jako jsou Nvidia, Qualcomm nebo Luminar.

exhanke

Foto: Volvo Cars

Hande Ergitürk a Volvo EX90

Co jste se při práci na EX90 naučili, co příště už díky tomu budete vědět?
Asi právě to, jak složité bylo zkombinovat všechny ty nové postupy, které byly potřeba. Už máme nějaký základ a víme, co fungovalo, kde byly problémy, je na čem stavět. Takže tahle sada technologických postupů a poznání je něco, co půjde využít i u dalších aut. Tady jsme se to učili tak trochu za pochodu. Víme, kde máme nejlepší kompetence a kde naopak potřebujeme přidat nebo pomoci. V zásadě už ale víme, jak tím novým způsobem máme dělat, ozkoušeli jsme si to.

Softwarovou část budete moci plně využít i při vývoji dalších modelů?
Se softwarem je to podobné jako s naší platformou, která umožňuje vyrábět malá i velká auta. I teď máme tech-stack (zásobník technických řešení – pozn. red.), který funguje jako dobrý základ a bude se z něj dát stavět i při vývoji dalších vozů. Ať už to budou auta větší než EX90 nebo naopak menší. Budeme si s tím hrát, využijeme modularity systému a budeme i přidávat dalších prvky.

Máte, co se EX90 týče, hotovo, když už první vozy míří k zákazníkům?
Neustále musím sledovat, jak tento model udržet na špici a zajistit, že bude atraktivní a relevantní pro jeho zákazníky. To obnáší i dohled na tím, čemu se říká životní cyklus výrobku. Naštěstí EX90 je nový produkt a díky vzdáleným aktualizacím se dokáže sám postupně zlepšovat a vyvíjet. Takže budeme s týmem vymýšlet, které funkce mu přidáme, a jak ho budeme posouvat.

New Volvo XC90 Exteriors

Přečtěte si takéNové Volvo XC90 vyráží na roadshow. Stovku dá za 5,4 sekundyNové Volvo XC90 vyráží na roadshow. Má tlumení hluku ve sloupcích a stovku dá za 5,4 sekundy

Takže už nyní přemýšlíte, jak auto vylepšit, i když je úplně nové?
Tohle je přirozená součást mé práce. Musíte se snažit mít vůz atraktivní od kolébky po celý životní cyklus, jak se říká. Nemůžu teď říct, jaké novinky plánujeme, ale určitě můžu slíbit, že budou přibývat inovace na straně bezpečnosti, uživatelské přívětivosti, ale také co se nabíjení týče. Půjde samozřejmě primárně o softwarové updaty, které to umožní.

Hodně se bavíme o softwaru, ale byly nějaké výzvy i stran hardwaru?
Opravdovou výzvou pro naše designéry bylo, jak elegantně a zároveň efektivně integrovat technologii LIDAR. Jak to na autě zabalit, aby to vypadalo hezky, když to řeknu lidově. Zároveň EX90 je velké sedmimístné SUV, které potřebuje velkou a těžkou baterii. A nebylo vůbec snadné to zkombinovat, aby bylo auto nejen pěkné, ale také výkonné a pohodlné. Vezměte si, že na stovku zrychlí za 4,9 vteřiny. Najít ten správný balanc mezi tím, abychom měli rodinné SUV, ale zároveň mu dali co nejvíc energetické efektivnosti, bylo opravdu náročné. Také jsme cílili na maximální dojezd.

Takže dojezd je zásadní téma, když se auto připravuje?
To je velmi důležitá věc. Dokonce se kvůli tomu optimalizovala celá platforma. Jde o klíčový parametr. Pravda je taková, že dojezd je něco, co nakonec rozhoduje o tom, jak se k autu zákazník postaví. Lidé chtějí mít jistotu, že dojedou, nechtějí být nervózní z toho, že mají malou kapacitu. Takže držet dojezd co nejdelší bylo a je něco, k čemu upínáme hodně pozornosti.

Říkám si, proč jsou lidé dojezdem elektroaut tak posedlí, když stejně průměrný denní nájezd bývá jen pár desítek kilometrů.
Tak to prostě je. Jsme uprostřed přechodu ze spalovacích na elektrické motory. Lidé přirozeně chtějí co nejvyšší výkonnost a dojezd je toho součástí. Čím vzdálenější dojezd máte, tím větší jistotu a důvěru máte. Až ale začnete elektrické auto používat, postupně možní zjistíte, jaké jsou skutečně vaše potřeby a jaký dojezd je pro vás ten pravý. Je to součást cesty a každý si ji musí projít. Je v tom ale nepochybně hodně psychologie a emocí.

Na co jste na EX90 nejvíc hrdá?
Mě nejvíc těší, jak elegantní a designově čisté auto to je. Typický skandinávský styl. Je takové uklidňující, ale přitom na pozadí běží velmi složitý technologický systém.

Jezdíte po světě, vidíte, jak na auto lidé reagují. Co říkají?
Zatím všichni, kdo měli možnost si jej vyzkoušet, říkají, že se v něm cítí opravdu bezpečně. Že to je takový jejich soukromý, komfortní prostor. A to je něco, co lidé nebo kolegové, kteří měli možnost si vůz projet třeba jen na pár set metrů, zmiňují. To jsme chtěli, byl to náš cíl, ale stejně mě překvapuje, jak moc to lidé vnímají a jak hladce EX90 pluje po silnici. Hodně se líbí i to, jak tiché auto to je.

volvo-ex3010

Přečtěte si takéVolvo EX30 toho za necelých 900 tisíc nabízí opravdu hodněVolvo přivezlo do Česka kompaktní elektromobil EX30. Za necelých 900 tisíc toho však nabízí hodně

Volvo zároveň teď oznámilo, že i po roce 2030 bude oproti původním plánům vyrábět vozy se spalovacím motorem.
Cesta k elektrické mobilitě je dlouhá. Někdo je na ni připravený, někdo méně. I proto náš ředitel Jim Rowan nedávno oznámil, že Volvo i po roce 2030 bude nabízet auta s plug-in-hybridním a mild-hybridním pohonem. Znamená to, že budeme investovat i do našich hybridních pohonů, i do těch čistě bateriových. Chceme tím ukázat, že vnímáme přání našich zákazníků a že chceme umět obsloužit jejich potřeby.

Jak jste se vlastně dostala do Volva do Švédska? Pocházíte z Turecka, že?
Ano. Jsem strojní inženýr, to jsem vystudovala. Přišla jsem do Švédska na vysokou školu, v Göteborgu jsem se věnovala automobilovému engineeringu. Když jsem dokončovala univerzitu, zaujal mě program spolupráce mezi školou a Volvem. Mohla jsem si tam udělat jednak magisterskou práci, jednak si přes léto i něco vydělat. Nakonec mi tam ale nabídli práci na trvalo. A upřímně, když studujete automobilový engineering a jste v Göteborgu, jste tak nějak předurčen skončit ve Volvu, protože to je město Volva.

Auta byla váš profesní sen?
Směřovala jsem k tomu. Moje úplně první auto byl Volkswagen Polo, ale pak jsem ho vyměnila za Volvo V40. Pocházím z rodiny, kde je tradice mechaniků. Můj táta je také strojní inženýr. To byla jedna z inspirací. Možná by vás překvapilo, jak hodně silný je automobilový průmysl v Turecku. A já si říkala, že by to mohla být i pro mě zajímavá příležitost. Přišlo mi to celkem cool být žena v průmyslu, kde zase tolik žen není.

Má to nějaké stinné stránky být žena v automobilovém průmyslu?
Ve Volvu jsem se naštěstí s těmi negativními stránkami neměla možnost setkat. Je to skandinávská značka a jako firma si hodně zakládá na rovných příležitostech a propaguje, aby se více žen dostávalo i do řídících funkcí a vůbec napříč firmou. Na druhou stranu situace se v tomto směru zlepšuje skoro všude. Navíc výroba aut je čím dál víc o kombinaci různých technologií, bavíme se o umělé inteligenci, udržitelných materiálech, softwaru, designu…

A vy jste tedy přesvědčená elektromobilní fanynka?
Popravdě je mi sympatická představa, že se věci vyvíjejí, že se jde vpřed a že nemusíte mít špinavé ruce, když se věnujete autům. S elektromobilitou přichází také rozvoj chytrých systémů, inovace, zjednodušování. Moderní technologie máme všude kolem sebe, tak proč je nemít i v autě. Miluju jízdy v autě, ale mám ráda i technologie. Věřím tomu.

Není revoluční jako Taycan, ale i tak je zásadní a opět boduje. Projeli jsme se elektrickým Porsche Macan

Do Česka poprvé přijíždí očekávaný elektromobil od Porsche. Jako první jsme ho vyzkoušeli a jeho exkluzivní premiéru můžete v Praze zažít i vy.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

porsche-macan1

Foto: Lavin Nguyen/CzechCrunch

Elektrické Porsche Macan 4

0Zobrazit komentáře

Druhé elektrické auto z dílny stuttgartské automobilky je zajímavý úkaz. Porsche se rozhodlo vyměnit spalovací motor za elektrický pohon s bateriemi v podlaze v jednom ze svých nejprodávanějších modelů, který je i pro další budoucnost celé značky velmi důležitý. A první desítky kilometrů, které jsme s ním při našem testování najeli, ukázaly jednu hlavní věc – je to staré dobré Porsche se vším všudy, u kterého na první dobrou vlastně ani nepoznáte, že už v něm nekvílí spalovák. Ostatně to byl i záměr německé automobilky, která u Macanu nechtěla dělat žádnou velkou revoluci. Tou pro mnoho řidičů může být už jen fakt, že benzínová varianta končí.

Nové elektrické Porsche, konkrétně model Macan 4, jsme měli možnost projet na českých silnicích mezi prvními. Vůbec poprvé ho automobilka představila začátkem letošního roku a teď s ním oficiálně přijíždí také do Česka. Příběh Macanu, který po deseti letech načíná jako elektromobil novou etapu, se Porsche chystá odvyprávět prostorovou imerzivní instalací, která kombinuje moderní technologie s audiovizuálními zážitky a rozehraje se v centru Prahy. V takzvaném Atelier of Dreams v Galerii Mánes budou k vidění i právě nové Macany, na které se může v pátek 18. října odpoledne přijít zdarma podívat také široká veřejnost, aby se o budoucnosti značky přesvědčila na vlastní oči.

Když Porsche před pěti lety představovalo svůj vůbec první elektromobil, byla to velká věc. S modelem Taycan se výrobce luxusních a rychlých vozů vydal vstříc novému světu, v němž hraje prim elektřina a ještě bleskovější akcelerace, a zapůsobil. Z Taycanu, který vznikl na zelené louce jako čistý elektromobil, se stal hit. Jednak se velmi dobře prodává, a hlavně i po několika letech, kdy prošel v zásadě jen drobnými vylepšeními, patří k tomu nejlepšímu s elektrickým motorem, v čem se mohou řidiči projet. Porsche se podařilo přenést to, v čem vždy vynikalo, a výměnou benzínu za elektřinu příliš neztratilo.

U Macanu šla automobilka ještě více na jistotu. A není se čemu divit. Kompaktní SUV je klíčovou součástí její nabídky. Dokazuje to skutečnost, že jde společně s ještě o něco větším modelem Cayenne o nejprodávanější vůz značky, a také to, že pro mnoho zákazníků bývá Macan vůbec prvním vozem od Porsche, který si pořídí. Jako SUV, které jsou v posledních letech obecně na vzestupu, je láká svou praktičností. A zásadní ingrediencí je v případně Macanu také jeho osobitý sportovní charakter, který nemůže vozům ze Stuttgartu chybět. Zcela jednoznačně hraje svou roli také cena, protože menší SUV je nejdostupnějším vozem značky.

Přestože nové Porsche Macan nedává nijak zvlášť najevo, že je poháněno elektromotorem, a to ani zvenku, ani uvnitř, je třeba zdůraznit, že jeho vývoj a výrobu inženýři zcela přepracovali. Nejde tak pouze o vyměnění pohonné jednotky. Porsche Macan stojí na nové platformě zvané Premium Platform Electric, která je na míru ušitá elektromobilům s bateriemi a kterou Porsche vyvíjí společně s Audi. Na stejné architektuře je tak postaveno i třeba nové Audi Q6 e-tron. Ale nebylo by to Porsche, kdyby se spokojilo s tím, že zákazníkům dodává příliš podobné auto jako jeho sesterská značka z koncernu Volkswagen.

Porsche Macan například podobně jako Cayenne sází na systém s pokročilými dvouventilovými tlumiči a má jemněji nastavené hřebenové řízení, což má přinášet jednak preciznější a sportovnější ovládání a také umožnit lepší rozlišení mezi komfortním a sportovním režimem jízdy. A právě to elektrický Macan doručuje skutečně spolehlivě.

Přestože už samotné auto díky elektromotoru při jízdě neslyšíte, tedy pokud si nezapnete volitelný zvukový doprovod, rychlost i samotné řízení je perfektní, jako to umí do značné míry jen Porsche. V kategorii sportovních SUV určitě.

Porsche zůstává své

Ovladatelnost Macanu je velmi dobrá i přesto, že má kvůli baterce o pár stovek kilogramů navíc. Hnací ústrojí reaguje podobně promptně jako u Taycanu, a tak ani s Macanem se nemusíte bát ostřeji říznout kdejakou zatáčku. Navíc i takové větší auto díky elektromotoru rychle akceleruje i při vyšších rychlostech, což na ovladatelnosti a manévrovatelnosti ještě přidává.

A své zůstává Porsche ještě v jedné věci. Zatímco většina elektromobilů umožňuje nastavovat sílu rekuperace, u Taycanu ani Macanu na výběr nemáte. Zapomenout tak můžete například na řízení jedním pedálem. Elektrická Porsche brzdí při sundání nohy z „plynu“ jen málo, aby co nejvíce napodobovala chování spalovacích aut.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Výhodou zmíněné elektrické platformy je 800voltová architektura, která umožňuje nabíjet 100kWh baterii Macanu až 270 kW. Pokud tedy dorazíte na podobně výkonnou nabíječku, z deseti na osmdesát procent byste se měli dostat zhruba za dvacet minut. Nejnovější verze Taycanu už sice podporuje dobíjení až 320 kW, ale i 270 kW je v dnešní nabídce elektromobilů poměrně výjimečných a dává Macanu konkurenční výhodu.

Porsche odstartovalo novou generaci svého kompaktního SUV se dvěma variantami: modelem Macan 4 a Turbo, přičemž dorazí i základní Macan a model 4S. Liší se přitom především výkonem a tradičně platí, že čím vyšší výkon, tím nižší dojezd.

Námi testovaný Macan 4 se dvěma motory a pohonem všech čtyř kol nabídl výkon 285 kW, a když aktivujete Launch Control, dokážete z něj vymáčknout až 300 kW. To stačí ke zrychlení z 0 na 100 kilometrů v hodině za něco málo přes pět vteřin, přičemž nejvyšší udávaná rychlost je 220 km/h.

Žádné velké experimenty

Oficiální kombinovaný dojezd dle WLTP má být mezi 500 až 600 kilometry. Během našeho krátkého testování jsme ho nestihli naplno ověřit, ale prakticky všechny elektromobily se při běžné jízdě v závislosti na mnoha faktorech od oficiálních parametrů odchylují o jednotky až desítky procent směrem dolů a ani Macan dle prvních naměřených dat v tomto nebude výjimkou.

Staré dobré Porsche je to pak i v interiéru. Žádné velké experimenty se v rámci elektrifikace nekonají ani tady. V Macanu vsadila automobilka na podobné řešení, jaké nabízí v nejnovějším Cayennu. A tak jednou z výraznějších změn je, že volič jízdních režimů už je vpravo za volantem na palubní desce a na středové konzoli se tak vyjímají fyzická tlačítka pro ovládání klimatizace. Výrazné kovové voliče slouží k nastavování teploty a dalších základních funkcí, ostatní tlačítka jsou pak na dotykovém panelu kolem, který se při stlačení hýbe celý a navíc dává dostatečnou haptickou odezvu, takže ovládání i těchto prvků je poměrně příjemné.

Němečtí inženýři jednoduše nechtěli vsadit vše na velký dotykový displej uprostřed, který ale samozřejmě ani v Macanu nechybí. Má necelých jedenáct palců a klíčové je, že je celý systém poháněn operačním systémem Android. To znamená, že jde o významný upgrade de facto proti jakémukoliv vlastnímu infotainmentu jakékoliv automobilky (snad jen s výjimkou Tesly), které jsou se softwarem tradičně na štíru.

Displej v Macanu je díky Androidu nejen velmi rychlý a responzivní, ale díky známějšímu prostředí a logice z mobilních telefonů je také orientace v něm snadnější. A pokud chcete, i nadále můžete připojit Android Auto nebo iPhone přes Apple Carplay, v tom není žádný problém.

Přestože sám připojení iPhonu u aut kvůli jejich nepřívětivým systémům, a hlavně navigacím, preferuji, u Macanu tím pak můžete přijít o některé funkce inovovaného head-up displeje. Ten po vzoru jiných automobilek využívá rozšířenou realitu a na silnici před vámi promítá šipky naznačující směr, jakým se máte vydat. Vše je propojeno s vestavěnou navigací, která se stejně jako celý systém díky Androidu jevila při prvních testech jako poměrně přívětivá. Navíc ukáže i třeba nabíječky a jejich dostupnost po cestě. Při navigování tak umí optimalizovat jízdu právě pro nabíjení, v čemž integrované řešení poráží třeba Google Mapy.

Přijďte se na nové Porsche Macan podívat

V Galerii Mánes v centru Prahy vzniká Atelier of Dreams, snový prostor, který návštěvníky provede pohlcujícím příběhem, stojícím za vznikem nového Porsche Macan. A v pátek 18. října odpoledne si ho zdarma může prohlédnout také široká veřejnost.

Součástí třídenní události, které se v rámci své exkluzivní akce s vybranými hosty účastní také CzechCrunch, je prostorová imerzivní instalace kombinující moderní technologie s audiovizuálními zážitky.

Na nový head-up displej je nicméně potřeba si trochu zvykat. Hned na první dobrou mě zaujala jeho ostrost, která překonala snad všechna jiná podobná řešení, která jsem v autech dosud vyzkoušel. Porsche zvolilo zajímavou projekci displeje, respektive měřítko, které má připomínat 87palcový displej umístěný ve vzdálenosti deseti metrů. To jinými slovy znamená, že celý head-up displej dokáže být třeba při zobrazení navigační šipky a nebo „koberce bodů“ při nastavování odstupu u adaptivního tempomatu pořádně velký a některým řidičům při jízdě, respektive sledování vozovky překážet. Ale pokud si zvyknete, může se z něj stát velmi šikovný pomocník, díky kterému nemusíte sledovat nic jiného.

A kolik si za to všechno Porsche účtuje? Není žádným překvapením, že dost. Obzvlášť když elektrický Macan v rámci svého segmentu srovnáme třeba s vozy BMW iX3, Kia EV6 GT, Volkswagen ID5 GTX nebo Tesla Model Y Performance, což jsou všechno modely, mezi kterými mohou řidiči teoreticky vybírat. Cena Macanu 4 aktuálně začíná na cenovce 2,1 milionu korun. Ani nejlevnější model v nabídce, klasický Macan, se pod dva miliony nedostane a nejvýkonnější Macan Turbo stojí bez pár desítek tisíc tři miliony korun.

Navíc si jistě řada řidičů pořídí ještě další výbavu, která cenu postrčí klidně o pár nebo i mnoho stovek tisíc výš. Přikoupit lze třeba i displej před spolujezdce. Ten se tak může díky speciálnímu krytí, které zabrání, aby na něj viděl řidič, dívat na videa i během jízdy. Na druhou stranu si můžete být jisti, že si za vyšší cenu kupujete Porsche, které má i s elektrickým motorem všechny dobré vlastnosti této značky, je nejen praktické z principu toho, že je SUV, ale také velmi sportovní a nabízí mezi všemi elektrickými auty svých proporcí na trhu jedinečné jízdní vlastnosti, za které si Porsche zkrátka nechává zaplatit.