Byli první, kdo na český trh přivedl 3D tiskárny. Dnes v Kuřimi tvoří oční bulvy, umění i Ježíše
Společnost MCAE Systems měla v Česku 3D tiskárny už v polovině 90. let a zaujala s nimi i Škodu Auto.
Vytištěná oční protéza
Technologie 3D tisku mnozí z nás vnímají jako hi-tech vynález 21. století. Ve skutečnosti ale tiskárny schopné vytvářet trojrozměrné objekty existovaly už na konci 80. let minulého století. A ze Spojených států se poměrně rychle dostaly i na český trh, a to díky společnosti MCAE Systems. Ta v Kuřimi u Brna prodávala 3D tiskárny již v roce 1995 a za průkopníka inovací platí dodnes.
Když dva nadšení skauti a vystudování technici začátkem 90. let rozjížděli společný podnik, rozhodně je nenapadlo, že se stanou technologickými pionýry. Miloslav Drápela a Aleš Juránek původně chtěli frézovat, obrábět a distribuovat k tomu specializovaný software, nicméně cesty je zavedly až k 3D tisku.
Tiskárny schopné vytvářet trojrozměrné objekty spatřily světlo světa již na konci 80. let století minulého. Psal se rok 1988, když se S. Scott Crump snažil pro svou malou dceru vytvořit s pomocí lepící pistole naplněné směsí polyetylenu a svíčkového vosku model žabky. Tato snaha jej přivedla na myšlenku vytvořit tiskárnu, která by netiskla pouze plošně, ale vrstvením by přidala i třetí rozměr, což by umožnilo tvořit z lehce tavitelných materiálů objekty nejrůznějších tvarů a velikostí.
Tím se začala psát historie Crumpova podniku Stratasys a jedna z důležitých kapitol celého oboru 3D tisku, jehož základy o pár let dříve položil patentem takzvané stereolitografie Chuck Hull. Právě společnost Stratasys spolu s Hullovým podnikem 3D Systems dodnes patří mezi lídry oboru a byly to i tiskárny Stratasysu, které stály také u zrodu českého 3D tisku.
Stalo se tak v roce 1995, tedy necelé tři roky poté, co Crump uvedl na trh svou první 3D tiskárnu. MCAE tehdy se Stratasysem uzavřelo partnerství a již v roce 1996 na veletrhu Invex v Brně společnost představila zařízení, které mělo sloužit pro takzvaný rapid prototyping. Ten na veletrhu zaujal zástupce Škody Auto, která v té době řešila urychlování výroby. Mladoboleslavský podnik se tak stal vůbec prvním odběratelem této technologie, kterou, jak vyplývá z účelu zařízení, využíval k prototypování.
„Onu první 3D tiskárnu tu ještě máme. Můžete si ji představit jako velkou krabici ozdobenou archaickým logem Stratasys s minimálním průhledem dovnitř. Už tehdy pracovala s technologií FDM, tedy namotanou plastovou strunou na cívce, kterou tryska roztaví a tiskne ve vrstvách, což je princip, který využívají například i známé tiskárny Prusa Research,“ popisuje první 3D tiskárnu v České republice Kristýna Homolová, marketingová manažerka MCAE.
S tím, jak rostlo portfolio nabízených tiskáren, začalo MCAE k distribuci časem nabízet také provedení 3D tisku na zakázku na vlastních tiskárnách. A postupně se přidávaly i další služby. Již v 90. letech tak MCAE nabízelo například možnost skenování objektů, které později doplnila také CAD/CAM technologie, tedy počítačem řízené frézování nejrůznějších materiálů.
Jednou nohou v budoucnosti
S rozšiřováním povědomí o 3D tisku se před MCAE začala objevovat daleko rozmanitější paleta zákazníků. „Původně byly našimi zákazníky především automobilky či průmyslové podniky. To platí i dnes, ale s příchodem pandemie se o 3D tisk začali zajímat ve velkém i dentisté a celé odvětví medicíny,“ vysvětluje Homolová s tím, že zvýšený zájem v poslední době přichází také od obranného průmyslu.
„Dřív jsme byli trochu naštvaní, když se někde psalo, že se 3D tisk používá pro tisk jídla, zbraní a orgánů, protože to pro nás byly absolutní hoaxy, ale dnes to tak skutečně začíná být,“ dodává.
Za zlomové pro firmu Kristýna Homolová označuje roky 2014 až 2018, kdy se začaly rozšiřovat i ostatní technologie 3D tisku, především technologie PolyJet. To je způsob 3D tisku využívající tekutý fotopolymer, který se nanáší v tenkých vrstvách a tvrdí ultrafialovým světlem. Obraty MCAE začaly v té době růst a atakovat hranici 250 milionů obratu. S pandemií sice přišlo určité ochlazení, i přesto se společnosti daří udržet na obratu kolem 200 milionů korun i dnes.
Protetické pomůcky i umění
Ochlazení zájmu ze strany velkých průmyslových podniků, které nechtěly kvůli nejistotě investovat do 3D tiskáren nebo na nich nemohly kvůli pandemii tisknout, přivedlo MCAE k většímu množství menších, ale o to zajímavějších zakázek.
Příkladem může být tisk uměleckých děl, konkrétně soch v životní velikosti od Barbory Šlapetové a Lukáše Rittšteina, které jsou zavěšené v pražské galerii DOX. Mezi další patří protetické oko jednoho ze studentů VUT, tisk bot i celých oděvů či výroba dilatačních pomůcek pro ženy s gynekologickými problémy. Tiskárny vytiskly také kovovou sochu Ježíše Krista či kopii lebky vlka žijícího před 30 000 lety.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs