Byt u pláže za cenu garsonky v Praze aneb Jak se investuje do nemovitostí na Floridě
Vysoká návratnost, jednodušší smluvní proces, ale i krokodýli. Florida čím dál více láká na investice do realit.
I během prosince se tam teploty šplhají nad dvacet stupňů Celsia, což je jeden z hlavních důvodů, proč na Floridu jezdí trávit zimu čím dál více lidí ze severnějších konců světa. Prosluněný americký ráj se ale stává zajímavějším i pro investory do nemovitostí, které minimálně ve srovnání s českým trhem láká na vyšší návratnost i příjemný smluvní proces s klientem. Jak to na Floridě funguje s realitami konkrétně, objasňují v podcastu Vojty Žižky dvě české realitní makléřky, které se tam před časem přestěhovaly.
Ačkoliv jde o dvě v principu stejné činnosti, makléřství v Česku a ve Spojených státech, respektive na Floridě, se má lišit v několika důležitých ohledech. „Jako prvních bych zmínila, že na všechny nabídky nemovitostí se podepisují exkluzivní smlouvy,“ říká realitní makléřka Linda Votrubová. „Není to tedy jak v Čechách, kdy jednu smlouvu může nabízet více makléřů,“ doplňuje Riana Kodat, která v realitách také podniká.
Pro realitní makléřky je na Floridě také důležité držet krok s dobou a pravidelně se školit v novinkách, které trh přináší, ty největší rozdíly ale podle Votrubové a Kodat přichází v momentě, kdy začnou reálně řešit nákup nemovitosti přímo s klientem. A ten ani nemusí do lokality vůbec přijet – prakticky vše se dá vyřešit elektronicky, takže například klient z Česka si může vybírat byt nebo dům z nabídek, které mu pošlou na e-mail.
„Takový menší lepší byt s výměrou okolo 60 metrů čtverečních, což je na české poměry něco jako 2+kk, stojí 150 tisíc dolarů, tedy nějakých 3,5 milionu korun. Za to máte v Praze 1+kk. A takový byt na Floridě pronajmete za 1 300 dolarů, takže asi 29 tisíc korun, v Praze za něj dostanete 10 až 15 tisíc korun,“ popisuje Kodat. Návratnost tak podle nich činí dvanáct let, zatímco v Praze by mohlo jít o dvojnásobnou dobu.
Právě zmíněných 150 tisíc dolarů je podle Votrubové a Kodat standardní cena za „ideální byt“. Myšleno tak, že je dobře pronajímatelný, je na dobrém místě a zpravidla o něj projeví zájem nájemce, po „kterém se nebude muset byt znovu rekonstruovat“. Byty se ale na Floridě dají najít i levněji, za méně než 100 tisíc dolarů, tam ale investor riskuje výše zmíněné body. Pak je ale důležité, k čemu byt bude sloužit.
Jak realitní makléřky v podcastu uvádí, pokud má nemovitost sloužit čistě na investici, není ani potřeba, aby klient na místo jezdil – důležité je, aby to vycházelo číselně. Na základě preferencí je mu vybráno několik nabídek, které jsou mu poslány na e-mail včetně fotek i videí – a pak si spolu dopisují nebo volají, aby vybrali ten nejlepší. „Ten proces je vlastně velmi jednoduchý, vše navíc probíhá elektronicky,“ uvádí Votrubová.