Byt v paneláku, který boří předsudky. Umakart nahradila sauna, zimní zahrada a minimalismus
Prostory původní „třiplusjedničky“ doplňuje obnažený panel a dřevo. Dohromady vznikla nevšední koncepce bytu, který bychom na sídlišti vůbec nehledali.
Hledat rozmanitost a nápaditost na českých sídlištích je jako hledání jehly v kupce sena. Na jednom z ostravských sídlišť se však taková jehla přece jen objevila. Jedna z klasických „třiplusjedniček“ se tam proměnila na netradičně pojatý byt, který rozhodně není oním klasickým panelem s umakartovým jádrem.
Dostat do panelákového bytu saunu, zimní zahradu a absolutní zen bylo výzvou pro brněnské studio Tvary. Prostoru v blokopanelovém bytu, kterých u nás především v 80. letech vznikaly tisíce, nebylo nazbyt. Bylo proto nutné překopat původní koncepci vnitřního uspořádání od základu a přiblížit interiér pravidlům funkčního minimalismu.
Celý prostor se tak proměnil na vzdušné místo pro odpočinek i práci. Obývací prostor, který na sebe zároveň převzal funkci ložnice, doplnila samostatná pracovna, a původní prostor kuchyně ustoupil velkoryse pojaté koupelně, ve které nechybí ani finská sauna.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsKuchyň se naopak musela uskromnit a napasovat do výklenku mezi vstupním prostorem a obytnou zónou, která nabízí hned několik možností využití. „Hlavní obytný prostor je vybaven lehkým, dobře přenositelným nábytkem a slouží jako jídelna, tělocvična, ateliér, herna pro virtuální realitu a k relaxaci po wellness i během dne,“ vysvětlují architekti ateliéru Tvary.
Stropy a zdi byly očištěny až na panel, jehož betonovou masu krotí přírodní dřevo, ze kterého byl vytvořen vestavěný nábytek. Ten nahradil i některé zděné příčky a definuje uspořádání místností. V případě pracovny tuto funkci plní také transparentní polykarbonátová stěna, kterou lze v případě potřeby zaslepit okenicí.
Tím vůbec nejvýraznějším transparentním prvkem je ale prosklení lodžie, která se po odstranění dělícího panelu táhne po celé délce čelní stěny obývacího prostoru. Díky tomu se zimní zahrada, ve kterou se lodžie proměnila, stala nedílnou součástí obývacího prostoru. K tomu přispěla i dřevěná platforma, jež pozvolně přechází z venkovního prostoru do obývacího a vytváří prostor i pro postel.
Byt je ukázkou toho, že i klasické sídlištní bydlení může nabízet kreativitu a individualitu bořící stereotyp. Řešení, jako je to od studia Tvary, rozhodně není pro každého, ukazuje však, že panelová království na sebe mohou brát mnoho podob.