Byte Trading s českými kořeny zajišťuje, aby obchodování s kryptem bylo bez problémů. Získal na to 150 milionů
Popularita kryptoměn i jejich derivátů jako investičního nástroje neustále stoupá, což s sebou přináší i výzvy, aby obchodování s nimi probíhalo bez problémů. Zabezpečení plynulosti transakcí a zároveň poskytování dostatečné likvidity na trzích mají na starosti takzvaní tvůrci trhu, kteří zjednodušeně řečeno obchodníkům vytváří protistranu k jejich obchodům. Právě to nabízí i startup Byte Trading českého spoluzakladatele, který nyní uzavřel velké finanční kolo.
Celkem sedm milionů dolarů, v aktuálním přepočtu 150 milionů korun, získal Byte Trading v rámci seed kola pod vedením švýcarského fondu Redapline, jenž historicky podpořil populární investiční aplikaci Robinhood nebo neobanku N26. Investice se dále účastnily fondy Possible Ventures, L1 Digital, D4 Ventures a další angel investoři.
Byte Trading vznikl začátkem loňského roku, před nejnovějším kolem od investorů získal ještě 600 tisíc dolarů (asi 13 milionů korun). Jako tvůrce trhu se zaměřuje na poskytování likvidity na trzích s deriváty, jejichž objem tvoří už více než polovinu celého obchodování s kryptoměnami. Konkrétně jde o asi 200 miliard dolarů denně.
Dvě hlavní potřeby zákazníků
„Typicky řešíme dvě hlavní potřeby našich zákazníků. Když jde o krypto projekty nebo měny, pomáháme jim s likviditou. Velkým fondům pak nabízíme tržně neutrální strategie bez směrové expozice,“ popisuje pro CzechCrunch spoluzakladatel Byte Tradingu Dominik Vacikar.
Byte Trading tak není investorem ani klasickým traderem, proto nikdy nemá žádnou směrovou expozici (strategii založenou na očekávání investora ohledně budoucího směřování trhu) a pro startup nezáleží na tom, jestli hodnota kryptoměn stoupá, nebo klesá. Aby však vydělával, musí obchodovat lépe než ostatní hráči, což se mu daří pomocí obchodování na mnoha burzách, kde sbírá velké množství dat, jež v konečném důsledku pomáhají zlepšovat modely startupu.
O samotných tržbách Vacikar nemůže mluvit kvůli uzavřeným kontraktům, avšak za posledních 120 dnů Byte Trading v průměru vydělal každý den kolem 0,16 procenta obchodovaného objemu. „Protože nemáme žádnou směrovou expozici, jako tvůrce trhu bychom měli vydělávat každý den,“ vysvětluje Vacikar.
Dominik Vacikar svou kariéru začal jako marketér ve startupech a později se vrhl do takzvaného data miningu, což ho přivedlo do venture kapitálového fondu Hummingbird. Odtud jeho kroky směrovaly do založení vlastní společnosti Specter, která dodává data největším fondům. I hedgeovým.
„Pak jsem si řekl, že bych asi raději sám obchodoval, než jen prodával data jiným,“ popisuje Vacikar. K současnému startupu ho zároveň oklikou dovedlo náhodné setkání na Mallorce, kde přes společného známého poznal Nizozemce Jana Hoekmana. V průběhu času společně bydleli v Berlíně a Lisabonu, kde několik měsíců pracovali a připravovali různé strategie na investování a tradování. Pak však Hoekman dostal pracovní nabídku ve velkém hedgeovém fondu.