Byty v Česku nadále zdražují. Brno začíná dohánět Prahu, metr čtvereční tam stojí přes 100 tisíc

K dlouhodobému problému s nedostatečnou výstavbou se přidaly další. Mezi nimi vysoká inflace i válka na Ukrajině.

Eliška NováEliška Nová

Ceny bytů stoupají i v Brně

0Zobrazit komentáře

Kdo by se chtěl rozhodovat, zda si pro svůj budoucí život zvolí raději českou nebo moravskou metropoli a odvíjel by se primárně podle cen bytů, může se začít ohlížet po jiných kritériích. Ceny nemovitostí v Brně totiž dohánějí ty pražské. Vyšší ceny se ale týkají všech velkých měst.

Byty zdražují v Česku dlouhodobě, což platí také o prvním čtvrtletí tohoto roku. Konkrétně v Brně si lidé za byt připlatili v meziročním srovnání o pětinu víc. Částka za metr čtvereční překročila v moravské metropoli 100 tisíc korun, konkrétně je na 103 tisících. Loni to bylo přes 86 tisíc.

Moravská metropole tak začíná svižně dotahovat Prahu. V hlavním městě přitom byty zdražovaly nejpomaleji, a to o sedmnáct procent. Nyní vyjde metr čtvereční v metropoli na více než 126 tisíc korun. S novými daty přišla analýza firmy FérMakléři.cz, která spolupracuje s realitními makléři.

Důvod? K nedostatku bytů, který trápí Prahu i další města, se přidala také rekordní inflace a válka na Ukrajině Ukrajina ua-flagZprávy, které se týkají válečného dění na Ukrajině po vpádu ruských vojsk… 24. února 2022Pale Fire Capital, Seznam.cz, Alza.cz, Rohlik.cz, Livesport, SatoshiLabs, FTMO, Česká spořitelnaDonio.cz, Darujme.cz, Člověk v tísni, Uprchlíci vítejte Více informací . „V lednu a únoru byla po vlastním bydlení stále poptávka. Po vypuknutí válečného konfliktu ale lidé začali vyčkávat na další vývoj událostí, v březnu zažil realitní trh ochlazení,“ popisuje jednatel FérMakléři.cz Lukáš Kunz.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Nejvíce se nyní vyplatí nákup nemovitosti v Ústí nad Labem, kde byty vyjdou třikrát levněji než v hlavním městě. Na severu ale zároveň dochází k nejvyššímu meziročnímu nárůstu cen. Konkrétně v Ústí stál ještě loni metr čtvereční přes 25 tisíc, letos už je to více než 39 tisíc. S čím dál dražšími metry ale bojují i v dalších městech, jakou jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové a České Budějovice. Všude tam jsou oproti loňskému prvnímu kvartálu byty dražší o třetinu.

Lépe už bylo

Odborníci se přitom shodují, že bytová krize potrvá. „Byť bude většina lidí z Ukrajiny hledat bydlení na nájemním trhu, ti movitější mohou poptávat i vlastní bydlení. Výrazný růst nabídky bytů také nelze čekat. Není tedy moc důvodů, proč by byty měly letos zlevňovat,“ míní Kunz.

Za vysoké ceny nemovitostí v Česku může hlavně dlouhotrvající výstavba. Česko se každoročně umisťuje v žebříčku Světové banky Doing Bussiness, který porovnává délku stavebního řízení, na spodních pozicích. Podle ředitele pražského Institutu plánování a rozvoje Ondřeje Boháče je v Česku především špatně nastavená legislativa. Předchozí vláda sice přichystala novelu stavebního zákona a slibovala, že se stavební řízení zrychlí, zda by se tak ale opravdu stalo, se už nikdo nedozví.

Nová vláda se totiž rozhodla legislativu znovu změnit. Jednu z největších změn, která spočívala ve zrušením stavebních úřadů a vytvoření centrálního superúřadu, plánuje zrušit. Nový zákon tak pravděpodobně ani nezačne platit.

Ivan Bartoš

Přečtěte si takéMinistr Bartoš: Digitální by měly být všechny služby pro občanaMinistr Bartoš: Cílem je stavební úřad bez papíru. Digitální by měly být všechny služby pro občana

Podle Boháče, se kterým jsme vedli i rozhovor, je potřeba upravit především tu část zákona, která se týká územního plánování. „Praha si nedělá územní plán, jaký by potřebovala, dělá takový, jaký jí dovolí stát. Nejde ale jen o zákon, svízel spočívá v tom, že si různí úředníci zákon jinak vykládají a do tvorby územního plánu vstupují razantním způsobem. Úředníci tím ale vytvářejí prakticky nepoužitelný dokument,“ uvedl Boháč pro CzechCrunch s tím, že nový plán Prahy se připravuje už deset let. V Brně ho budou schvalovat příští rok, přitom ale vznikal ještě v období, kdy byl prezidentem Václav Havel.

Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš, do jehož gesce tato problematika spadá, chce nejdříve prosadit malou novelu stavebního zákona, která by zachovala stavební úřady. Zároveň v rozhovoru pro CzechCrunch uvedl, že se chce pustit i do reformy územního plánování.

Právě rychlejší výstavba by přitom s cenami bytů podle Boháče zahýbala. Respektive by došlo k tomu, že by se růst platů srovnal s růstem cen nemovitostí. „To, že se jedno od druhého utrhlo, je zásadní. Ve Varšavě také nesnížili cenu, pořád rostla, ale růst cen dokázali překonat růstem platů,“ uvádí Boháč s tím, že zatímco v Německu je na nový byt potřeba šest ročních platů, v Česku si ho lidé pořídí za dvanáct.

V Německu je na nový byt potřeba šest ročních platů, v Česku si ho lidé pořídí za dvanáct.

Dlouhodobou krizi na trhu s nemovitostmi ale podtrhují i další události. Inflace se nyní v Česku blíží 13 procentům, což znamená, že je nejvyšší od května 1998. Podle odborníků přitom bude ještě růst, a to až do léta, kdy by mohla dosáhnout na 16 procent. Nejvíce se zvedly ceny pohonných hmot, dále elektřiny či zemního plynu. To logicky zdražuje i stavbu jako takovou.

Spolu s válkou na Ukrajině se některé firmy potýkají také s nedostatkem pracovníků – valná část těch z Ukrajiny odjela domů bojovat. Ve stavebnictví přitom chyběli už předtím. A s krizí na Ukrajině souvisí i další problém, který se dotýká stavění, protože některé materiály začínají být nedostatkovým zbožím. Problém je zejména s ocelí. Tou je Evropa zásobená mimo jiné i z železáren v oblasti Charkova.

Rubriku Bydlení a reality podporujíhypox

Byty v Praze začne stavět také PPF. S Karlín Group jich vybudují za čtyři miliardy korun stovky

Konkrétní obrysy už má rezidenční projekt Simply Holešovice, který se nachází v blízkosti nádraží Bubny a nabídne přes 200 bytů.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

pff-karlingroup

Foto: PPF

Karlín Group společně s PPF postaví například nové byty v Holešovicích

0Zobrazit komentáře

Více než dvě stě nových bytů se má během několika let objevit v pražských Holešovicích. Podílet se na jejich výstavbě bude také finanční skupina PPF rodiny Kellnerových, která se rozhodla v rámci diverzifikace svých aktivit pustit naplno také na trh rezidenčního developmentu. Učiní tak ve spolupráci s renomovanou společností Karlín Group, která si udělala jméno na mnoha developerských projektech ve stejnojmenné pražské čtvrti, ale postupně se rozšiřuje i do dalších částí hlavního města.

Nově bude Karlín Group expandovat i ve spolupráci s PPF Real Estate Holding, realitní divizí skupiny PPF. Čerstvě uzavřená dohoda aktuálně zahrnuje development společných projektů v přípravné fázi, jejichž celkový objem investic dosáhne čtyř miliard korun. Konkrétní obrysy už má rezidenční projekt Simply Holešovice, který se nachází v blízkosti nádraží Bubny, měl by vyrůst v horizontu několika let a nabídne přes 200 bytů a nájemních jednotek.

„Skupina PPF velmi dbá na vyváženost svých investic. O totéž nám jde v realitním byznysu. Po rozšíření našich aktivit v Rumunsku na developerský trh v segmentu komerčních nemovitostí jsme hledali další příležitosti právě v developmentu. Volba padla na rezidenční nemovitosti v České republice, kde jsme zatím byli spíše obezřetní. K rozhodnutí nám pomohla možnost spolupracovat s developerem Karlín Group a využít tak zkušenosti této zavedené společnosti,“ řekl Jiří Tošek, CEO PPF Real Estate.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Společnost Karlín Group v čele se spoluzakladatelem a hlavním akcionářem Sergem Borensteinem se historicky podílela na velké proměně Karlína, kde stojí za projekty jako Palác Karlín, Corso Karlín či Kotelna, které pomohly k proměně kdysi zanedbané čtvrti v místo s moderními stavbami jak rezidenčního, tak kancelářského typu. Spolu s PPF Real Estate se ale bude Karlín Group soustředit především na byty, a to napříč celou Prahou. Jak uvedl deník E15, další prémiové bydlení plánují postavit v lokalitě Na Košince v Libni.

„Ve skupině PPF máme spolehlivého a vysoce profesionálního partnera pro realizaci našich připravovaných projektů, které se neomezují už jen na pražskou čtvrť, jež dala naší skupině jméno. Těšíme se na společný byznys s přední investiční skupinou, která má rozsáhlé globální zkušenosti napříč segmenty trhu, včetně realitního,“ uvedl Serge Borenstein, spoluzakladatel a akcionář Karlín Group. Jeho společnost se začala v Karlíně angažovat už v roce 1997 a vedle již zmíněných stojí také za projekty Keystone, Kollárova 14, River Diamond či Libeňské doky.

Rubriku Bydlení a reality podporujíhypox