Bývalá žena Jeffa Bezose patří k nejštědřejším filantropům vůbec. Přesto bohatne rychleji, než rozdává

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

mackenzie-scott-bezos

Reprofoto: Charlie Rose

Bývalá manželka Jeffa Bezose MacKenzie Scottová

0Zobrazit komentáře

Když se Bezosovi v roce 2019 rozvedli, MacKenzie (dnes už Scottová) dostala asi čtvrtinu z jejich společného jmění. Část z toho už dala v rámci svého slibu kampani The Giving Pledge na dobročinné účely, aktuální hodnota jejího majetku se ale stále odhaduje na 55,4 miliardy dolarů (1,2 bilionu korun). To je o trochu méně než plánované příjmy České republiky na rok 2021. Třeba zítra to už ovšem může být více, a to klidně o devíticifernou částku, nezávisle na jejích darech.

The Giving Pledge, který MacKenzie Scottová podepsala, slibuje rozdat většinu jmění. Nijak přitom nespecifikuje kdy a za jakých podmínek, takže do velké míry můžeme mluvit o marketingové kampani pro signatáře. Miliardářka se ovšem rychle zařadila mezi nejštědřejší filantropy vůbec a její celkový dar za poslední rok ve výši 8,5 miliardy dolarů je dost možná rekordní. Na svém blogu také napsala, že se svým týmem pracuje na co nejrychlejším systému, jak peníze rozdávat.

Prozatím má ale pořád daleko k tomu, aby se její celkové jmění snižovalo. Letos v červnu Scottová ohlásila další dar ve výši 2,7 miliardy dolarů. O necelý měsíc později ovšem narostla hodnota akcií Amazonu a s tím také její majetek, rovnou o dalších 2,9 miliardy dolarů. V horizontu několika hodin se její bohatství zvýšilo o větší částku, než by většina lidí vydělala za několikanásobek délky svých životů.

Nejbohatší lidé na světě se v podobně zvláštní situaci objevují často, ať už záměrně, nebo ne. I když dávají miliardy dolarů na charitativní účely, jejich bohatství neustále roste, dokonce rychleji, než se ho vzdávají. Bill Gates je tak nejštědřejším žijícím filantropem s desítkami miliard dolarů v darech a zároveň si pořád drží místo v pětici nejmajetnějších lidí na světě.

mackenzie-bezos

Reprofoto: Charlie Rose

Bývalá manželka Jeffa Bezose MacKenzie Scottová

Samotná MacKenzie Scottová, podobně jako někteří jiní miliardáři, opakovaně zmiňuje neférovost systému, který něco takového umožňuje. „Já, Dan (její nový manžel– pozn. red.), soustava výzkumníků, administrátorů a poradců – všichni se snažíme rozdat jmění, které umožnily systémy, jež potřebují změnu,“ napsala v blogu provázejícím její červnové dary.

Jak popisuje Bloomberg, zásadním aspektem filantropie Scottové není jen rychlost, s jakou se svého jmění vzdává, ale také způsob, jakým tak činí. Oproti známým velkým organizacím například preferuje menší, často přehlížené těmi nejbohatšími dárci. Samotným darem pak interakce často končí. Není zatížená byrokracií, podmínkou naplnění specifických cílů a obecně snahou filantropa řídit, jak přesně se s penězi naloží.

Takové jednání může být samozřejmě ve jménu zajištění, že darované peníze splní svůj zamýšlený účel. Na druhou stranu je však vyjádřením určitého nedostatku důvěry v charitativní organizace, jako by u nich byla velká pravděpodobnost selhání a podvodů. Navíc to prohlubuje nejproblematičtější aspekt filantropie, totiž obrovský vliv nejbohatších na celý systém.

„Řídíme se pokorným přesvědčením, že by bylo lepší, kdyby se neúměrné bohatství nesoustředilo v malém počtu rukou, a že řešení nejlépe navrhují a realizují jiní,“ říká Scottová. Soudě podle stovek obdarovaných organizací a ohlasů některých z nich se svými slovy skutečně řídí i v praxi.

Filantropie dělaná jinak

Erik Stegman z organizace Native Americans in Philanthropy, kterou Scottová obdarovala, k tématu poznamenal: „Je důležité zmínit, že ona těm organizacím jen napíše šek, přičemž svoje vlastní zájmy nechává stranou a vzdává se vlivu ve prospěch organizací, které podporuje.“ Například Nadace Billa a Melindy Gatesových do určité míry funguje jako investiční společnost, kdežto peníze Scottové jdou obdarovaným vlastně přímo na ruku, bez požadavků.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Miliardářka tím reaguje také na ideu, podle níž je filantropie zvlášť složitá činnost. Samozřejmě hrozí jistá úroveň nebezpečí, že peníze nebudou využity „správně“, přílišná opatrnost nicméně proces nejen zpomaluje, ale opět do něj vnáší vysokou autoritativnost dávajícího. Pokud se ještě jednou obrátíme na Billa Gatese, jeho filantropie je extrémně poučená a miliardář se snaží vědět co nejvíce o problémech, které pomáhá řešit.

Stejně se k celé záležitosti staví také Jeff Bezos, který v komentářích zdůrazňoval, jak je pro něj důležité si nejdříve udělat dobrou představu o tom, kde a jak by jeho peníze mohly pomoci. Jakási přehnaná uvážlivost mu ostatně pravidelně vysluhuje kritiku kvůli nedostatečné štědrosti, což je ještě výraznější ve srovnání s jeho bývalou ženou.

Podle profesora Bruce Ushera z Kolumbijské univerzity, který se zaměřuje na byznysové praktiky pomáhající zlepšovat životní prostředí, je rychlost zásadním aspektem boje s klimatickými změnami. Ten si Bezos loni vytyčil jako hlavní náplň své filantropie, když založil desetimiliardový Bezos Earth Fund a v minulém listopadu ekologickým organizacím rozdělil prvních zhruba 800 milionů dolarů. „Deset miliard nevyřeší klimatické změny. Bezos ale může koupit drahocenný čas,“ řekl Usher agentuře Bloomberg.

scott-gates

Foto: GatesNotes/Charlie Rose

MacKenzie Scottová a Melinda Gatesová

MacKenzie Scottová se v rámci vlastní filantropie zatím environmentálním záležitostem příliš nevěnovala – organizacím s tím spojeným dosud darovala asi 25 milionů dolarů. Nejvýrazněji se podle analýzy agentury Bloomberg zaměřuje na vzdělání, kam od ní putovalo prozatím 1,6 miliardy dolarů. Konkrétně darovala historicky vysoké částky mnoha americkým černošským univerzitám, čímž i do budoucna přispívá k výraznějším sociálním změnám spojeným s rasou.

Také další její oblasti zájmu filantropie zahrnují silný sociální aspekt, ať už jde přímo o podporu chudých či migrantů nebo vzdělávání žen k většímu vlivu ve společnosti. Značná část darů putuje i směrem k samotné infrastruktuře pro organizaci filantropických činností. Důležitá je v očích spisovatelky a matky čtyř dětí rovněž podpora umění, kultury a zdravotnictví.

Do budoucna je otázkou, kam ještě se peníze Scottové vydají. Její způsob obdarovávání je poměrně netransparentní a nepředvídatelný. Sice se dozvídáme, kdo od ní finanční prostředky dostal, ale až zpětně s tím, že do procesu výběru jí a jejího týmu není moc vidět. V blízké době se četnost ani objem jejích darů každopádně nejspíš nesníží. Rozdat miliardy dolarů rychleji, než je nabyde zpátky, je pro ni přes usilovnou snahu docela výzva.

CzechCrunch Jobs