Bývalé pražské Elektrické podniky u Vltavské prošly zásadní rekonstrukcí. Nyní slouží reklamě
Za první republiky sem dodávala dlaždičky firma Rako. Dodnes jsou mimochodem vidět i v newyorském metru. Místo po schodech lze jet páternosterem. To vše a mnohem více znovu oživila rekonstrukce budovy bývalých Elektrických podniků na Bubenské ulici. Nyní tady sídlí především firmy spojené s reklamou či marketingem.
Byla postavená jako jedna z nejmodernějších administrativních budov v Evropě a svou velikostí měla ukázat i to, že také zaměstnanci ve veřejné správě mají nárok na kvalitní pracovní podmínky. A tak řidiči po práci mohli zaskočit do sauny nebo na bahenní lázeň. Kam? Do Elektrických podniků. Alespoň tak to v budově na pražské Vltavské chodilo podle architekta Marka Tichého. Jeho studio TaK stojí za proměnou paláce, do které se díky ní vrátil život.
Zmíněná sauna i bahenní lázně byly součástí budovy stejně jako otevřené terasy na střechách, které sloužily odpočinku i občerstvení. Sláva první republiky byla však dlouho pryč a obrovskou budovu poblíž magistrály bylo snadné přehlídnout. To se nyní změnilo. Už totiž nejde o chátrající prvorepublikový objekt, ale o místo, které znovu poskytuje prostor pro práci.
Už tu však nesídlí Elektrické podniky. Bubenskou 1 prodchla reklama, tudíž se asi brzy vžije název nový – Reklamní podniky. Největším nájemcem je společnost WPP, která sem nastěhovala dvanáctku svých agentur, jež se zabývají marketingem, reklamou a médii. Na nové adrese tak sídlí firmy jako Kantar, známá i pro své výzkumy veřejného mínění, reklamní agentura Ogilvy nebo digitální agentura H1.cz. V části budovy by měla sídlit i rozvážková firma Wolt.
„Hledali jsme prostor s nezaměnitelným geniem loci, který nám zároveň umožní moderní způsoby práce. Budova Elektrických podniků se silným příběhem byla jasnou volbou. Znamená pro nás mnohem více než jen sídlo pro naše agentury. Jsme hrdí, že jsme se mohli podílet na záchraně a revitalizaci této památkově chráněné budovy, která byla ve své době senzací a její věhlas byl bez nadsázky světový,“ uvedl manažer WPP pro Českou republiku David Lhota.
Funkcionalistická budova doznala sice velké obnovy, i tak je ale rekonstrukce považovaná za zdařilou, především pak respektující původní ráz. Získala letos cenu Stavba roku 2021, jejíž organizátorem je Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství. Na svém kontě má ale rovněž cenu Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro pro příklady dobré praxe.
„Nároky na úpravu, vyplývající z technického stavu celé budovy, byly od počátku větší, než byli schopni snést památkáři na typově podobných stavbách. Jednání proto nebyla vždy snadná, ale nakonec se většina věcí povedla a domu to neublížilo, spíše naopak,“ vyprávěl pro WPP Tichý.