Bývalí zaměstnanci PayPalu tvoří novou měnu Q. Podívejte se, o co jde a proč ji rozdávají zdarma

initiativeq
0Zobrazit komentáře

Pokud máte mezi přáteli nebo sledovanými na sociálnících sítích některé alespoň trochu technicky zdatné jedince, dost pravděpodobně jste narazili v posledních dnech, týdnech či dokonce měsících na sdílené pozvánky do na první pohled záhadného projektu Initiative Q. Kromě samotného přístupu, který bez pozvánky není možný, služba slibuje přiřazení určeného počtu nové měny, kterou v případě enormního zájmu veřejnosti spustí.

Na první pohled jde o klasický letadlový systém ve smyslu pozvání co nejvyššího počtu přátel, kteří pozvou další přátele, a čím dříve se do tohoto systému zapojíte, tím více můžete potenciálně nové měny získat. Za poslední čtyři měsíce nicméně do tohoto vlaku naskočily bezmála 2 miliony lidí a desítky tisíc dalších přibývají každým dnem. Po přijmutí pozvánky, zadání e-mailu a doplnění informací o profilu musí registraci potvrdit člověk, který vás pozval. Poté již získáte něco kolem 3 až 4 tisíc kusů měny Q.

Nejde nicméně žádným způsobem o kryptoměnu, pouze o další alternativní platidlo, které není vázáno na fyzické zdroje, ale funguje pouze ve virtuálním světě a má potenciálně nahradit systém kreditních karet. Celkově budou vydány 2 biliony kusů měny a cílová hodnota jednoho kusu Q má být zhruba dolar, což by mělo zajistit bezproblémovou likviditu mezi standardními platidly a novou digitální měnou, která má dle jejího tvůrce způsobit podobnou revoluci jako Bitcoin v poslední dekádě.

initiativeq-acc

Detail účtu na Initiative Q po přijmutí pozvánky

Kdo za tím vším ovšem stojí a jde vůbec o reálnou věc?

Samozřejmě, aktuální cena Q je nulová, není založena na žádném reálném produktu, ani hodnotě, jde tedy pouze o spekulaci a o možný růst v budoucnu. Možná i to dokázalo nalákat tolik lidí, nejen ve světě, ale i v Česku, kde se v posledních dnech šíří pozvánky mezi technologickou komunitou jako lavina. Stejně jako v případě takzvaných airdropů u nově vydávaných kryptoměn tak Initiative Q pouze zkouší zájem a potenciál adopce – vše navíc zcela zdarma, bez nutnosti platby za cokoliv.

Data má prý Initiative Q uložena bezpečně u sebe, nehodlá je sdílet s žádnou třetí stranou a v případě neúspěchu projektu je chce všechny vymazat. Je nicméně na každém, jakou míru rizika pro něj představuje sdílení jména a e-mailové adresy.

rdr2-top

Přečtěte si takéRed Dead Redemption 2 překonalo všechny rekordy. Za první víkend herní hit utržil 725 milionů dolarůRed Dead Redemption 2 překonalo všechny rekordy. Za první víkend herní hit utržil 725 milionů dolarů

Zakladatelem iniciativy je Saar Wilf, který se ve finančním světě pohybuje již od roku 1997. Založil také vlastní startup na detekci potenciálních podvodů u finančních operací s názvem Fraud Sciences, který později prodal PayPalu. Zajímavostí je, že je Izraelec Wilf náruživým pokerovým hráčem – v živých turnajích vyhrál více než 870 tisíc dolarů a v průběhu loňského roku inkasoval desítky tisíc dolarů i v Česku. Teď má ale před sebou výzvu při shánění milionů lidí, kteří jeho myšlence budou věřit a potenciální měnu pravidelně využívat.

saarwilf2

Zakladatel Initiative Q Saar Wilf

Množství finančních expertů nicméně Wilfovi a jeho novému projektu nevěří. Podle nich se Initiative Q nepodaří získat až takovou trakci, aby se hodnotou vyrovnala dolaru a aby, jak tvrdí přímo Saar Wilf, dosáhla v ročním objemu na transakce z kreditních karet ve výši 20 miliard dolarů. Na druhou stranu nutno říct, že nikdo podobným způsobem nevěřil ani Bitcoinu a dalším kryptoměnám, které získaly rychle na spekulativní hodnotě, ale zatím naplno nepronikly do reálného světa a využití.

Web Initiative Q popisuje celkem podrobně nastavený ekonomický model, stejně jako platební platformu, ale na první pohled je v celé komunikaci až moc vidět spíše vypichování negativ standardních finančních systémů a kryptoměn než reálné řešení na nejzásadnější problémy, které Initiative Q chystá.

Za co lze nyní Q získat a v jakém počtu (v době psaní článku):

  • Potvrzení pozvánky: 3 688 Q
  • Pozvání 5 lidí během 14 dní: 2 950 Q za každého z nich (14 750 Q celkem)
  • Další případné pozvánky v omezeném počtu: až 2 950 Q za každého dalšího pozvaného
  • Druhořadé registrace po vyčerpání pozvánek: různý počet Q při přivedení uživatelů až do počtu 120 vyčerpaných registrací přes vlastní odkaz
  • Plnění dodatečných úkolů: prozatím nefunkční, nicméně Q bude možné získat například za další doplnění profilu nebo stažení aplikace

Ale jak všichni víme, získat dnes něco zdarma zní až moc dobře, a šance, že se tak opravdu stane a Q budou mít vůbec nějakou hodnotu, je opravdu velmi mizivá. Byť to stále není nic nemožného.

Jaké jsou další kroky Initiative Q?

Snahou celého hnutí je získat ještě před dalším vývojem a bližším rozepsáním technologie desítky milionů registrovaných uživatelů. K tomu samozřejmě využívá Initiative Q systému popsaného výše, ve kterém uživatelé zvou další uživatele výměnou za určitou odměnu. Fáze získávání nových uživatelů má trvat až do poloviny příštího roku.

Samotný vývoj platformy pro zpracování plateb má zabrat od poloviny příštího roku dva roky. V průběhu roku 2020 nicméně chce mít Initiative Q několik fyzických lokací, postupně začít uzavírat smlouvu s místy, které budou platby prostřednictvím nové měny podporovat, a zapojit nezávislého člověka, který bude mít na starosti chod platebních operací. Přelom 2020 a 2021 má pak pro Initiative Q znamenat prodej dodatečného množství měny Q investorům, a to v minimální výši 100 milionů dolarů. Z těchto peněz iniciativa využije část prostředků pro další vývoj, kromě jiného i na mobilní aplikaci, a část pro financování chodu.

wilf

Saar Wilf

Má to smysl?

Ptáte-li se, zda je bezpečné přijmout pozvánku, kterou vám pošle kamarád, pak je má odpověď ano. Ale pouze v případě, že vám nevadí potenciální únik e-mailové adresy do cizích rukou, což je jediné, co se může stát, jelikož za vstup do Initiative Q nic neplatíte.

Pokud se ovšem ptáte, zda se vám vyplatí s Initiative Q ztrácet čas pro získání nějakého finančního obnosu, pak bych byl opatrnější. Vstup a získání jakýchsi virtuálních kusů měny Q v žádném případě neznamená, že bude mít měna reálně v budoucnu nějakou hodnotu. Dost možná, i pokud se projektu nezúčastní dostatek lidí, tak skončíte s nulou a ztrátou nějakého menšího úsilí a času. Zajímavé bude ovšem sledovat, jaké budou další kroky samotné iniciativy v dalších měsících.

Foto: Saar Wilf, Initiative Q

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

CzechCrunch Jobs