Bývalý areál Tesly v Pardubicích se mění. Vyrůstá zde čtvrť, jejíž součástí je i bytový dům ze dřeva
V někdejším areálu Tesly ve východočeském městě vzniká na 2,5 hektarech rozsáhlý developerský projekt, který mimo jiné nabídne i bydlení v dřevostavbě.
Dřevostavby už notnou dobu nejsou jen okrajovou záležitostí v oblasti stavebnictví. Naopak se jim ve větší míře věnují renomovaná architektonická studia i velké stavební firmy. Jedním z posledních příkladů je rezidenční projekt v Pardubicích, kde na rozlehlém brownfieldu vyroste také bytový dům ze dřeva. Na třech podlažích v něm vznikne prostor pro jedenáct bytových jednotek.
Dřevěný bytový dům bude součástí projektu Nová Tesla, který vyrůstá od roku 2021 v několika etapách na největším brownfieldu v Pardubicích. Původně zde stál areál zkrachovalé Tesly. Ten město v roce 2018 prodalo developerovi Linkcity Czech Republic, který je součástí francouzské stavební skupiny Bouygues Construction.
V chátrající oblasti tak začala postupně vznikat nová čtvrť pro 750 obyvatel, jejíž součástí jsou byty, řadové domy, ale také supermarket se zelenou střechou a budova pro Fakultu zdravotnických studií. Jeden z bytových domů, který pojme jedenáct bytů, bude navíc celý ze dřeva. Developer pro jeho realizaci oslovil ke spolupráci tým architektů, projektantů a dalších odborníků ze studia Prodesi/Domesi.
„V Linkcity se zaměřujeme na projekty udržitelné výstavby, které spočívají zejména v revitalizaci nevyužitých městských brownfieldů. Použití dřeva je jednou z cest, jak posunout náš odpovědný přístup k výstavbě zase o krok dál. Unikátní vlastnosti dřeva dokážou nabídnout zajímavé benefity našim zákazníkům a představují ideální nástroj ke snížení uhlíkové zátěže staveb,“ říká Kristýna Zavrtálková, generální ředitelka společnosti Linkcity.
Hlavním úkolem Prodesi/Domsei bylo přijít s řešením, které by odpovídalo technicky i konstrukčně a zároveň vyhovovalo všem akustickým a bezpečnostním normám souvisejícím s výstavbou bytového domu. Ten tak bude zkonstruován z CLT panelů, které se architekti rozhodli zviditelnit i v interiéru – z materiálu tak vzniknou pohledové stropy. V exteriéru budou panely patrné díky dřevěnému obkladu zapuštěnému do lodžiových částí.
„Vzhledem k tomu, že se jedná o pilotní projekt, jsme na začátku věnovali velký čas a prostor úvodní analýze z různých úhlů pohledu. Promýšleli jsme důkladně vše od konstrukce přes akustiku až po ekonomické parametry. Výsledkem je řešení, které je aplikovatelné i na mnohem větší projekty v blízké budoucnosti,“ doplňuje Zdeněk Konvalina, manažer technického řešení projektu z Prodesi/Domesi.