Bývalý CEO Rohlik.cz spoluzaložil nový zdravotnický startup, na který získavá desítky milionů

ceracl
0Zobrazit komentáře

Startupy a zdravotnictví jdou v posledních pár letech ruku v ruce s úspěchem. Díky příchodu nových technologií do oboru, ve kterém se točí v takřka každé zemi neuvěřitelné peníze, a stejně tak i problémy, se podařilo vytvořit již spoustu efektivních procesů, které problémy nejen řeší, ale zároveň usnadňují cestu pacientům k lepší péči.

Ať už je to pouhý „katalog“ a hodnocení českých lékařů na portálu ZnamyLekar.cz, jehož základ vznikl v Polsku, virtuální lékárna Pilulka.cz nebo třeba 3D tisk kostí od tuzemských 3Dim Laboratory. Nyní se bývalý CEO a spoluzakladatel rozvozové služby Rohlik.cz, Marek Sacha, spojil se známým britským lékařem Benem Maruthappuou a založil startup s názvem Cera.

john-1

Přečtěte si takéTým vývojářů z českého Shipita, prodaného za stovky milionů, přechází za Řežábem do GoodbabyTým vývojářů z českého Shipita, prodaného za stovky milionů, přechází za Řežábem do Goodbaby

Ten funguje jako pečovatelská platforma, která ve Velké Británii garantuje svým pacientům, že v případě jakéhokoliv problému bude jejich ošetřující lékař, sestra nebo ošetřovatel k dispozici na místě u nich doma maximálně do 4 hodin. Pacienti si pak mohou objednat dlouhodobou a pravidelnou péči, případně pohotovostní službu, která jejich problém okamžitě spojí s dostupným lékařem.

cera

Platforma je na mobilních zařízeních zároveň propojena s členy rodiny, takže jakmile se stane něco, po čem si sám pacient nemůže zavolat pomoc, notifikaci dostanou rodinní příslušníci a pomoc mu za něj mohou zajistit. Cílem startupu obecně je tak minimalizovat nutnost hospitalizace starších osob v domovech důchodců a možnost je ponechat v pohodlí svého domova, čímž se pacienti cítí nejen lépe, ale zároveň ušetří lůžka v přeplněných nemocnicích.

cerafounders

Zakladatelé startupu – Marek Sacha a Mahib Maruthappuo

Pro minimalizaci problémů spojených se stářím se navíc Cera spojil se společností Gideon, která umožňuje do domácnosti přidat další chytré prvky jako dálkově ovládaná světla nebo zámky na dveřích a v nejbližší budoucnosti zároveň testovanou AI technologii, která by dokázala předvídat potencionální problémové situace na základě strojového učení a jejich aktivity.

Investice už se začínají hrnout

Protože startup řeší jeden z momentálně nejpalčivějších problémů ve Velké Británii, zaujal i nespočet zajímavých investorů, kteří jsou připraveni ho finančně podpořit. Jen v prvním kole seed investic získal Cera na 1,3 milionů britských liber, tedy takřka 41 milionů korun, od několika předních zahraničních investorů a zároveň českých Credo Ventures.

Pokud vše půjde podle plánů, slibuje si startup ušetření až 500 milionů liber ročně díky tomu, že sníží návštěvy u lékaře až o sto tisíc návštěv ročně. Přitom snížením administrativních nákladů stále předpokládá, že bude schopen platit svým partnerským ošetřovatelům až o polovinu lépe, než je běžným standardem v mnohdy neefektivních domovech důchodců po celé Británii.

Marek Sacha, spoluzakladatel a CEO Cera, navíc doplňuje:

“Současný systém péče nefunguje. Trh je obsluhován archaickými zprostředkovatelskými agenturami s neefektivním provozem, špatně placeným personálem a nízkou úrovní poskytovaných služeb. Cera je tu, aby to změnila. S pomocí technologií a zefektivněné logistiky můžeme zlepšit služby, které pacienti dostávají, použít umělou inteligenci, abychom jim poradili ohledně jejich zdravotního stavu, a zároveň si vážit ošetřovatelů a sester a skvělé práce, kterou odvádějí.“

a Andrej Kiska, partner v investičním fondu Credo Ventures, k tomu dodává:

Andrej Kiska, Partner v Credo Ventures, řekl: “Cera je učebnicovým příkladem společností, které se my v Credu snažíme podporovat: zkušený český CEO a technický tým sídlící v České republice, který spojil síly s předními britskými odborníky na zdravotnictví a byznys ve snaze o přerod obrovského odvětví, které funguje stejně neefektivním způsobem po desetiletí.“

Diskuze (0)

Novinka

Anonym