Bývalý CTO Rohlíku Michal Bako chce měřit náladu v českých firmách. Na novou službu získal 20 milionů korun

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

michal-bako-EMU2

Michal Bako

0Zobrazit komentáře

Na českém startupovém poli vzniká nový technologický projekt, který se však chce zabývat relativně netechnologickou a především nehmatatelnou záležitostí. Startup EMU, což je zkratka pro Employee Mood Up, založil Michal Bako a chce s ním měřit blbou náladu, protože to je podle něj problém, s nímž se potýká mnoho tuzemských firem.

EMU nabízí způsob, jak případné problémy zaměstnanců řešit a především jak se o nich vůbec dozvědět. Mobilní aplikace sbírá adresně či anonymně data o náladě a emocích v kancelářích a na základě toho přináší ucelenou zpětnou vazbu, díky které je možné efektivně zvedat spokojenost jedince i celého týmu.

Bývalý technologický šéf Rohlik.cz Michal Bako EMU založil už loni v dubnu a od té doby své řešení v několika vybraných firmách testoval. Nyní má hotový finální produkt, se kterým jde na trh, a pomohla mu i investice ve výši 20 milionů korun, kterou vedl Radek Švec. K zakládajícímu partnerovi investiční skupiny Enern a bývalému investorovi v Rohlik.cz se připojilo i několik dalších angel investorů.

EMU-web1

„EMU jsme vytvořili jako řešení problému, se kterým se firmy setkávají běžně: výpověď podal kolega, u kterého to ‚nikdo‘ nečekal. Až v tu chvíli se ukazuje, že byl vlastně po dlouhou dobu s něčím nespokojený, což vedlo k jeho frustraci a nakonec i odchodu z firmy,“ vysvětluje Michal Bako, proč EMU vzniklo. Podle něj často o problémech nevědí ani kolegové, natož pak manažeři, a řešení celého problému je ještě složitější.

Jednoduchý systém smajlíků

Michal Bako si proto k vývoji přizval na dvě desítky odborníků z řad matematiků, psychologů i HR specialistů, aby společně vytvořili aplikaci a webové rozhraní, v němž mohou zaměstnanci prostřednictvím jednoduchého systému smajlíků s možností dobrovolně přidat další informace sdělit, jak se v práci cítí, co je trápí a jaké mají návrhy na zlepšení situace. Důležité je i to, že pak mají v reálném čase přehled, jak firma s jejich podnětem naloží.

V rámci pilotního provozu, který trval zhruba rok, EMU nasbíralo kolem 8 tisíc nálad a podnětů a například v Českých Radiokomunikacích podle jejich personálního ředitele Luboše Tejkla inovativní řešení pro měření nálady pomohlo k větší spokojenosti napříč týmy. Od května nasadí EMU na celou firmu.

aplikace-EMU

Nástroj, který bude využívat i funkce založené na sofistikovaných matematických modelech, aby dokázal dát do kontextu na první pohled nesouvisející informace a následně je interpretovat manažerovi nebo dokonce predikovat další vývoj, je určen především pro týmy a firmy s alespoň vyššími desítkami zaměstnanců. V EMU očekávají, že v prvních měsících ostrého provozu naberou na palubu další firmy a budou produkt ve spolupráci s odborníky i nadále rozvíjet, protože nejcennější jsou nasbíraná data a zpětná vazba, kterou na produkt neustále dostávají.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina