Bývalý pivovar se proměnil na technologický park. Ukrývá se v něm i vodní nádrž pro výcvik robotů

Plzeň se rozhodla proměnit bývalý pivovar v centrum pro inovace. Konverze trvala tři roky a nyní se již prostory zaplňují prvními nájemci.

tech-nahled

Foto: Petr Polák

Bývalý pivovar v Plzni prošel zdařilou konverzí v technologické centrum

0Zobrazit komentáře

V roce 1910 byl založen český plzeňský akciový pivovar Světovar, ve kterém se o tři roky později uvařila první várka piva. A i když šlo ve své době o jeden z nejmodernějších pivovarů v Rakousku-Uhersku, po Velké hospodářské krizi začal upadat a od třicátých let sloužil už jen jako lahvovna pro konkurenční značku Gambrinus. Město Plzeň ho v roce 2008 vyhlásilo kulturní památkou a v rámci strategie pro rozvoj Smart City se rozhodlo ho přetvořit na technologický park. Řešení se zhostila architektka Tereza Vojtěšková z ateliéru Vojtěšek architekti spolu s Milanem Varvařovským.

Konverze bývalého pivovarnického areálu začala v roce 2020. Předmětem přestavby přitom byly dva objekty: ležácké sklepy s třicet dva metrů vysokou vodárenskou věží, která dala nově vznikajícímu projektu název TechTower, a bývalá správní vila. Město v nich chtělo vytvořit moderní zázemí a kanceláře pro inovativní firmy, technologické nadšence, programátory, začínající podnikatele i studenty.

„Přestavba bývalého pivovaru na moderní technologické centrum je jedním z největších projektů města Plzně. Naším cílem bylo vybudovat špičkové komplexní prostory pro zavedené firmy i začínající studenty, jejichž chytré nápady mohou změnit svět. A přesně takový TechTower je – architektonicky zajímavé místo, které přispěje k lepší budoucnosti,“ uvedl primátor města Plzně Roman Zarzycký.

tech-3

Foto: Petr Polák

Za podobou TechTower stojí Tereza Vojtěšková a Milan Varvařovský

Při budování areálu na počátku 20. století byly použity tehdy revoluční železobetonové konstrukce. Jeho interiér ale sloužil především pro uskladňování pivovarnických sudů, což znamenalo, že velká část fasád byla bez oken. Architekti tak museli zástupce z památkové péče přesvědčit o tom, že bude potřeba do původní hmoty trochu více zasáhnout – jedině tak totiž mohl vzniknout prostor, který by splňoval soudobé podmínky pro kreativní pracovní zázemí.

Do objektu se tak probouraly velkorysé okenní otvory, které navazují na jeho industriální minulost. Nutné bylo také proměnit vnitřní dispozice a horizontálně i vertikálně propojit jednotlivé hmoty, aby mezi nimi mohli lidé přirozeně procházet. Do budovy tak lze díky tomu nově vejít z několika směrů. Hlavní vstup je přitom z ulice Sladová a podtrhuje ho výrazná nástupní rampa.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Přízemní část architekti načrtli především pro veřejnost, nachází se zde tak recepce, multifunkční sál s kapacitou až 300 lidí, konferenční místnosti, dílny pro studenty a restaurace s kavárnou. Vyšší podlaží jsou vyhrazena pro kancelářské prostory s kapacitou až 500 pracovních míst. V sedmém podlaží se nachází multifunkční prostor pro neformální jednání a v dominantě objektu, bývalé vodárenské věži, vznikla galerie.

Podle zástupců města Plzně je o nabízené prostory velký zájem a v lednu se do TechToweru začali stěhovat první nájemci. Sídlo zde našla například společnost CIE Group, která se zaměřuje na tvorbu aplikací ve virtuální realitě a s městem Plzní zavedla v roce 2021 ve vybraných základních školách virtuální realitu do výuky.

„Pro nás tento krok neznamená pouze stěhování, ale jedná se o zásadní milník v růstu celé společnosti. Mít možnost pracovat v TechToweru a spolupracovat s vizemi Plzně jako Smart City vnímáme za výsadu a zároveň za závazek k tomu, abychom nadále ještě více rozšířili, co lidé z Plzně a okolí dokáží ve světě technologií,“ říká ředitel společnosti CIE Group Marek Bárdy.

tech-4

Foto: Petr Polák

Architekti se rozhodli probourat fasádu kvůli přísunu denního světla

Pro virtuální realitu jsou v TechTower vyhrazeny speciální laboratoře, navíc jsou zde také dílny pro vývoj a testování dronů nebo testovací vodní nádrž pro výcvik podvodních robotů a dronů, která protíná čtyři podlaží včetně kompletního technologického a provozního zázemí. Celé prostory jsou pak vybaveny na míru vyrobeným autorským mobiliářem: sedacími boxy na chodbách, barem, stoly a sedacím nábytkem či úložnými prostory.

Náklady na nové technologické centrum, které se rozprostírá na ploše 10 tisíc metrů čtverečních, se vyšplhaly na 780 milionů korun. Město Plzeň na realizaci získalo příspěvek z fondů Evropské unie ve výši 181 milionů korun. Stavební práce trvaly tři roky a město v budoucnu počítá také s výstavbou bytových domů, které oblast bývalého pivovaru ještě více oživí.

tech-1

Foto: Petr Polák

V TechTower se nachází také nádrž pro výcvik podvodních robotů a dronů

CzechCrunch Jobs