Bývalý pivovar se proměnil na technologický park. Ukrývá se v něm i vodní nádrž pro výcvik robotů
Plzeň se rozhodla proměnit bývalý pivovar v centrum pro inovace. Konverze trvala tři roky a nyní se již prostory zaplňují prvními nájemci.
V roce 1910 byl založen český plzeňský akciový pivovar Světovar, ve kterém se o tři roky později uvařila první várka piva. A i když šlo ve své době o jeden z nejmodernějších pivovarů v Rakousku-Uhersku, po Velké hospodářské krizi začal upadat a od třicátých let sloužil už jen jako lahvovna pro konkurenční značku Gambrinus. Město Plzeň ho v roce 2008 vyhlásilo kulturní památkou a v rámci strategie pro rozvoj Smart City se rozhodlo ho přetvořit na technologický park. Řešení se zhostila architektka Tereza Vojtěšková z ateliéru Vojtěšek architekti spolu s Milanem Varvařovským.
Konverze bývalého pivovarnického areálu začala v roce 2020. Předmětem přestavby přitom byly dva objekty: ležácké sklepy s třicet dva metrů vysokou vodárenskou věží, která dala nově vznikajícímu projektu název TechTower, a bývalá správní vila. Město v nich chtělo vytvořit moderní zázemí a kanceláře pro inovativní firmy, technologické nadšence, programátory, začínající podnikatele i studenty.
„Přestavba bývalého pivovaru na moderní technologické centrum je jedním z největších projektů města Plzně. Naším cílem bylo vybudovat špičkové komplexní prostory pro zavedené firmy i začínající studenty, jejichž chytré nápady mohou změnit svět. A přesně takový TechTower je – architektonicky zajímavé místo, které přispěje k lepší budoucnosti,“ uvedl primátor města Plzně Roman Zarzycký.
Při budování areálu na počátku 20. století byly použity tehdy revoluční železobetonové konstrukce. Jeho interiér ale sloužil především pro uskladňování pivovarnických sudů, což znamenalo, že velká část fasád byla bez oken. Architekti tak museli zástupce z památkové péče přesvědčit o tom, že bude potřeba do původní hmoty trochu více zasáhnout – jedině tak totiž mohl vzniknout prostor, který by splňoval soudobé podmínky pro kreativní pracovní zázemí.
Do objektu se tak probouraly velkorysé okenní otvory, které navazují na jeho industriální minulost. Nutné bylo také proměnit vnitřní dispozice a horizontálně i vertikálně propojit jednotlivé hmoty, aby mezi nimi mohli lidé přirozeně procházet. Do budovy tak lze díky tomu nově vejít z několika směrů. Hlavní vstup je přitom z ulice Sladová a podtrhuje ho výrazná nástupní rampa.