Bývalý šéf Home Creditu investuje do startupů a teď staví vlastní. Roier bude pomáhat financovat nemovitosti
V životopisu Davida Bystrzyckého najdete zářezy z největších finančních skupin. Pod hlavičkou PPF dlouhá léta řídil český a slovenský Home Credit a stál u rozjezdu prvních finančně-technologických projektů v čele se Zonky. Světu startupů se věnuje i nadále, investičně i svým know-how pomohl projektům Mutumutu nebo Advanto a teď spouští vlastní investiční platformu Roier.
Nový startup založil se svým obchodním partnerem Janem Běhounkem a třetím do party spoluzakladatelů je Ondřej Drábek. Ten ve firmě není investorem a působí v roli šéfa marketingu. Bystrzycki s Běhounkem do rozjezdu Roieru vkládají z vlastní kapsy pět milionů korun a mají velké plány. Orientují se přitom na oblast, kde se toho v poslední době hodně děje.
David Bystrzycki si totiž vyhlédl crowdfunding nemovitostí, v rámci kterého se lidé skládají na investice do realit. V Česku v této oblasti působí několik hráčů, ale Roier věří, že má také své místo na trhu, protože přichází zase s trochu jiným modelem. Individuální investory chce propojit s bytovými družstvy, která hledají financování, přičemž zájemcům nabídne zajištěné investice do nemovitostí formou participací na úvěrových smlouvách nebo přímého financování vybraných nemovitostí.
„Naším cílem je zpřístupnit investování běžným lidem a zároveň nabídnout jednotlivcům, firmám nebo jiným entitám možnost bezpečného získání financí bez závislosti na bankách, které mají k tomu, co budou nebo nebudou financovat, stále dost konzervativní přístup. Ten ale mnohdy nezohledňuje jen riziko investice, což je samozřejmě správný argument, ale také to, že moc neumí uplatnit individuální přístup a vystoupit ze zavedených procesů,“ říká David Bystrzycki.
Financování je na platformě Roier určeno jak existujícím bytovým družstvům, tak těm, která vzniknou právě za účelem získání investice pro finanční stabilizaci, případně opravy či další rozvoj. Aktuálně nastavený model nabídne dvou- až pětileté investice s výnosem mezi 7 a 8 procenty ročně, přičemž minimální výše investice bude 100 tisíc korun. Do budoucna by však chtěla firma své tržiště otevírat i menším investorům.
Mezi přednosti platformy David Bystrzycki vyjmenovává fakt, že financované nemovitosti již mají své nájemníky, přičemž jde o standardní bydlení, nikoliv například o financování investičních nájemních bytů. Tomu se v Česku věnuje jiný startup Investown. „Na rozdíl od jiných platforem nemáme developerské projekty, kde je riziko (ne)realizace výstavby, a vítáme větší investory,“ dodává šéf Roieru. Na crowdfunding nových staveb se zase soustředí Upvest, do kterého loni investovala Komerční banka.
Roier má za sebou pilotní provoz, který probíhal od letošního ledna v režimu Family & Friends, a platformě se již podařilo profinancovat nemovitosti za téměř 50 milionů korun. Do dvanácti měsíců přitom zakladatelé plánují s pomocí soukromých investorů financovat nemovitosti za 200 milionů korun, přičemž v první fázi bude Roier vždy spoluinvestorem. V úvodních investicích vloží 100 tisíc korun jako fyzická osoba sám David Bystrzycki.
„Do konce roku očekáváme tržby řádově ve vyšších statisících. Ke konci roku bude platforma v provozním zisku. Už nyní je běžný provoz financován z výnosů z pilotu, investice půjdou na další rozvoj platformy,“ popisuje plány pro CzechCrunch šéf Roieru. Investoři na jejich platformě přitom mají investice bez poplatků, Roier má totiž zisk z provizí od úvěrovaných subjektů.
Další investice očekává David Bystrzycki do softwaru a také licencování, jelikož v Senátu nyní leží návrh, který by umožnil licencování také právě crowdfundingových platforem. V dlouhodobějších plánech má firma zahraniční expanzi, která si pravděpodobně vyžádá další investici, tentokrát již od externích investorů.