Captain Marvel se blíží miliardě dolarů. Největší letošní hit Marvelu má ale dosáhnout až na 2,5 miliardy

captain-marvel

Foto: Falcon

Brie Larson ve filmu Captain Marvel

0Zobrazit komentáře

Disney všude, kam se podíváš. Tak nějak by se dala poslední dobou popsat situace kolem filmů v kinech a na streamingových službách, mezi kterými se letos uskuteční velký souboj. Poté, co Disney finálně dokončil nákup gigantické mediální společnosti 21st Century Fox, získal práva na filmy jako X-Men nebo Deadpool, stejně jako licence pro množství starších filmů a seriálů. A že se mu budou hodit.

Koncem roku totiž chystá vlastní streamingovou službu s názvem Disney+ a na ní bude chtít uvést celou svou produkci pod počátku 20. let minulého století, stejně jako některé nové tituly, které se po promítání v kinech objeví exkluzivně pouze tam. Jedním z nich je i Captain Marvel, další z řady filmů marvelovského universa, které celé spadá, stejně jako například série Star Wars, právě pod Disney.

Film Captain Marvel s ženskou superhrdinkou v hlavní roli v podání Brie Larson měl v první polovině března masivní otevírací víkend, při kterém celosvětově utržil 455 milionů dolarů, z čehož 153 milionů dolarů představovaly Spojené státy. Právě uplynulý a v pořadí již čtvrtý víkend nicméně ukázal, že film nehodlá v kinech polevovat ani nadále a s dalšími příjmy ve výši 20,5 milionu dolarů se přiblížil k hranici jedné miliardy, konkrétně 990 milionům dolarů. Jen několik dní tedy Captain Marvel dělí od magické hranice jedné miliardy.

captainmarvel

Foto: Falcon

Brie Larson v Captain Marvel

To se podařilo i přesto, že do kin vtrhl ve svém prvním víkendu remake filmu Dumbo, rovněž v produkci Disney. Ten utržil celosvětově 116 milionů dolarů, ze kterých 45 milionů připadlo na Spojené státy. Disney očekávalo, že se tržby v domácích kinech přehoupnou přes hranici 50 milionů dolarů, ale nakonec se tak nestalo. Na úspěch zatím posledního marvelovského titulu má nicméně tento měsíc navázat něco většího – závěrečný díl série Avengers s podtitulem Endgame.

Jeden z nejočekávanějších filmů posledních let

Jde o jeden z neočekávanějších filmů posledních let, na který se logicky vážou i obrovská očekávání na poli příjmů. A není se čemu divit, jelikož předchozí díl Avengers: Infinity War za otevírací víkend utržil celosvětově ohromných 640 milionů dolarů a celkově se s globálními příjmy 2,04 miliardy dolarů posunul na čtvrtou příčku mezi nejvýdělečnějšími filmy historie, hned za Titanic, Avatar a Star Wars: Síla se probouzí.

Pozice dvou králů filmového průmyslu z rukou režiséra Jamese Camerona a Star Wars nicméně může být v letošním roce ohrožena. Avengers: Endgame má již dva dny před americkou premiérou zahájení promítání v Číně a vůbec poprvé v sérii se tak do víkendových příjmů bude počítat právě i jeden z nejsilnějších asijských trhů, kde fanoušci Avengers milují. Vezmeme-li tak v úvahu otevírací víkend Infinity War s příjmy 640,4 milionu dolarů a první víkend v Číně o dva týdny poté, vyjde nám téměř 840 milionů dolarů jen za prvních několik dní.

avengersinfinitywar

Foto: Falcon

Avengers: Infinity War

Příliš se nepočítá s tím, že by Endgame tuto metu nepřekonal, spíše naopak, a vůbec poprvé by se tak některý film v historii mohl přiblížit hranici 900 milionů dolarů. Navíc je nutno dodat, že v Číně na otevírací víkend naváže ještě svátek práce, což dává statistikám potenciálně jeden den navíc, jelikož se vždy počítá období kolem víkendu, ne pouze sobota a neděle.

Na druhou stranu bude stopáž Avengers: Endgame podstatně delší, což sníží počet promítání v jednotlivých kinech, ale je otázka, zda to vůbec bude mít na celkový zásah vliv. Největší spekulace ovšem panují ohledně celkových příjmů, které by měly hravě překročit zmíněné Infinity War s 2,04 miliardy dolarů. Dost možná dokonce i Star Wars: Síla se probouzí s 2,06 miliardy dolarů a Titanic s 2,18 miliardy. Fanoušci se dokonce předhánějí v tom, kdo vymyslí lepší teorii pro to, že Endgame skončí s více než 2,5 miliardy dolarů a potenciálně se dotkne Avataru.

mcdonalds-hq

Přečtěte si takéMcDonald’s chce nabízet jídlo podle počasí nebo denní doby. Pomůže mu v tom největší akvizice za 20 letMcDonald’s chce nabízet jídlo podle počasí nebo denní doby. Pomůže mu v tom největší akvizice za 20 let

Důvodů může být několik, především pak pokud vezmeme v potaz samotnou zápletku filmu a množství nezodpovězených otázek, a také fakt, že jde o poslední díl a množství herců i režisérů, kteří na titulu pracovali, s Marvelem rozvázalo smlouvu. Půjde patrně o poslední souboj s hlavním záporákem jménem Thanos a jen málokdo ze skalních příznivců se o to bude chtít připravit. To sice nutně neznamená úspěch, ale když se podíváme na filmy z marvelovského universa, téměř vždy se podařilo sequelům, tedy navazujícím dílům, překonat své originály.

Například film Ant-Man vydělal globálně 519 milionů dolarů, kdežto pokračování Ant-Man a Wasp už 622 milionů. Strážci Galaxie utržily 773 milionů dolarů a jejich pokračování 869 milionů. První Thor 449 milionů, jeho pokračování Thor: Temný svět 644 milionů a Thor: Ragnarok dokonce 854 milionů dolarů. Netřeba ani zmiňovat Iron Mana 2 s 623 miliony, kterého zastínil Iron Man 3 s 1,2 miliardy dolarů.

Dosud má pouze samotná série Avengers na kontě přes 5 miliard dolarů. Jde o konec více než jedenáctileté éry a téměř s jistotou lze říct, že Endgame překoná svého předchůdce a půjde si minimálně pro třetí místo v žebříčku. Avengers: Endgame má v Číně premiéru 24. dubna, v Česku a na Slovensku o den později a ve Spojených státech 26. dubna. Už z úvodního víkendu bude odhad dalších příjmů jasnější.

Boston Dynamics ukázalo nové schopnosti robota Handle v bizarním videu ze skladu budoucnosti

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

bostonhandle
0Zobrazit komentáře

Americká firma Boston Dynamics je už několik let známa pro své často bizarně nebo poněkud hrozivě působícími, avšak extrémně schopnými roboty, kteří se zaměřují především na efektivní pohyb v komplexním prostředí a manipulaci s různými předměty. Mezi nejznámější modely firmy patří humanoidní Atlas, čtyřnohý BigDog či rychlý WildCat, neméně působivý je však i model Handle. Ten byl původně představen v roce 2017 a nyní se ukázal ve své nové verzi.

Handle na první pohled nepůsobí jako příliš spolehlivá konstrukce – má velké tělo a dvě tenké „nohy“, u nichž jsou chodidla nahrazena dvěma poměrně malými a tenkými koly. Jak ovšem ukázalo původní video z roku 2017, je se schopen pohybovat rychlostí přes 14 kilometrů v hodině a provádět při tom složité manévry. Problém mu nečiní ani náročnější terén s nerovnostmi, schody nebo překážky, které dokáže přeskočit. Původní verze je vybavena dvěma „rukama“, pomocí nichž umí zvednout břemena o váze až 50 kilogramů.

Alternativní podoba modelu Handle byla představena ve videu z prostředí typického skladu s paletami a papírovými krabicemi. Roboti stejného typu jsou v něm dva, zdají se být o trochu větší a dvě ruce u nich byly nahrazeny jediným ramenem zakončeným velkou přísavkou (respektive celou sadou menších přísavek).

Jeden z robotů je přitom zachycen při překládání krabic z jedné palety na druhou, skládajíc je do úhledného komínu, druhý pak krabice z palety vykládá na pojízdný pás. Palety jsou od sebe vzdálené tak, aby roboti mohli předvést i svou orientaci v prostoru a schopnost lokalizovat a správně vyhodnotit předměty pro manipulaci. Přísavky uzvednou břemeno o váze do zhruba 15 kilogramů.

Boston Dynamics původně vznikla jako firma soustředící se hlavně na výzkum a později začala pracovat na vývoji konkrétních produktů zejména pro armádní využití. V posledních několika letech se ale stala nejdříve součástí Googlu a později byla prodána japonskému investičnímu gigantu SoftBank. S tím je možná spojeno větší zaměření na široké využití robotů Boston Dynamics, třeba i v komerční sféře. Google ji totiž prý prodal kvůli vysokým nákladům na vývoj a problematické návratnosti investice.

Jak poukazuje server TechCrunch, zveřejněné video nelze považovat za důkaz změny zaměření firmy už jen proto, že roboti jako Handle by byli pravděpodobně příliš drazí pro většinu skladů. Přesto může minimálně představovat možnou blízkou budoucnost logistiky, která je v současnosti pro komplexnější manipulaci se zbožím stále závislá na lidech.

philly-1

Přečtěte si takéVe Filadelfii vznikne miliardový stadion pro profesionální hráče her. Postaví ho tvůrci fotbalového stadionu ArsenaluVe Filadelfii vznikne miliardový stadion pro profesionální hráče her. Postaví ho tvůrci fotbalového stadionu Arsenalu

Nová verze robota Handle přímo poukazuje k velmi aktuálnímu tématu rychle rostoucí míry automatizace výroby a strachu ze ztráty desítek tisíc pracovních míst. Například Amazon pouze ve svých skladech ve Spojených státech zaměstnává přes 125 tisíc lidí, kteří už nyní začínají být v menší míře nahrazováni automatizovanými procesy.

Boston Dynamics Handle

Původní verze robota Handle (zdroj: Boston Dynamics)

Automatizace a její důsledky je komplexním tématem a mnozí argumentují, že o hrozbě nedostatku pracovních míst kvůli ní se mluvilo už několikrát v minulosti, nakonec ale byla vykompenzována vznikem nových profesí. Stále ovšem platí, že společnosti jako Boston Dynamics představují blížící se významnou změnu, ať už na poli profesí nebo obecnějšího fungování společnosti.