Čech natočil nový trailer pro World of Warcraft. Autory hry nadchla jeho videa s miliony zhlédnutí

Radima Zeifarta, známého pod přezdívkou Hurricane, si vybrali vývojáři z Blizzardu, aby vytvořil upoutávku na nejslavnější MMORPG světa.

Michal MančařMichal Mančař

wotlk-classic-wow

Foto: Blizzard Entertainment

Samotný Lich King v novém traileru na rozšíření pro World of Warcraft Classic

0Zobrazit komentáře

Představte si film nebo hru, které máte nejraději. A teď k té představě přidejte okamžik, ve kterém vás jejich autoři požádají, abyste jim s tvorbou pomohli. Tenhle scénář patří do těch nejnepravděpodobnějších snů snad každého fanouška – ale Radim Zeifart ho prožívá v plném bdění. Nedávno se totiž český animátor probudil do dne, během kterého jej s nabídkou na spolupráci oslovili vývojáři nestárnoucího megahitu World of Warcraft.

World of Warcraft nelze nazvat jinak než fenomén. V žánru masivně multiplayerových her na hrdiny alias MMORPG je historickou jedničkou, už před lety překonal stovku milionů registrovaných uživatelů, autorům z Blizzard Entertainment přinesl tržby v miliardách dolarů a i dnes, pár měsíců před osmnáctými narozeninami, láká miliony platících zájemců. Jeho kouzlu propadly celé generace hráčů, pro něž byl naprosto formativním titulem. K nim patří i Radim Zeifart. Od milionů dalších ho ale odlišuje fakt, že dostal příležitost k fenomenálnímu úspěchu hry přispět.

Českého 3D grafika, který je v komunitě známý pod přezdívkou Hurricane, totiž oslovil přímo Blizzard s nabídkou na vytvoření nového traileru pro rozšíření Wrath of the Lich King, které v úterý obohatilo svět World of Warcraft Classic. Tedy verzi hry, kterou autoři před třemi lety vydali coby poctu a připomínku počátků titulu World of Warcraft a která běží souběžně se současnou, „moderní“ verzí. „Plácli jsme si zhruba v půlce března, v dubnu jsme začali psát scénář a pracovat na prvních vizuálech,“ popisuje Zeifart pro CzechCrunch počátky spolupráce.

Radim Zeifart, respektive Hurricane, je na warcraftovské scéně tak trochu pojem. Už dlouho vytváří pro hru vlastní trailery, které se kvalitou mohou měřit s tvorbou Blizzardu. Ten je přitom vynikajícími videosekvencemi v herním světě vyhlášený. Některá ze Zeifartových videí mají dokonce více zhlédnutí než ta oficiální. Upoutávka na Naxxramas z roku 2017 má přes čtyři miliony zhlédnutí, dva roky starý trailer na Black Temple atakuje tři miliony. Vývojáři hry proto první styky s talentovaným tvůrcem začali navazovat už před šesti lety.

„Ale i přes mou snahu těch pár předchozích kontaktů vyšumělo. Až teď v únoru nám do studia z ničeho nic přišel e-mail z marketingu Blizzardu ohledně příležitosti vytvořit trailer k datadisku Wrath of the Lich King Classic,“ říká Zeifart. Výsledek? Jen pár dní po premiéře už má na YouTube 850 tisíc zhlédnutí. Fanoušci si pochvalují jak zpracování, tak skutečnost, že se vývojáři dali dohromady s „jedním z nich“. A spokojeni jsou i v Blizzardu. „Na základě úspěchu traileru se tváří velmi optimisticky ohledně dalších projektů,“ prozrazuje Hurricane.

Spokojenost s velkolepým trailerem každopádně panuje na obou stranách. Po letech fanouškovské tvorby totiž proměna na tu profesionální přinesla hmatatelnou odměnu. „Vzhledem k rozdílům v naceňování tady v Česku oproti Spojeným státům byl tento projekt zaplacen velmi dobře. Je třeba odečíst porodní bolesti, které nevyhnutelně doprovázely naši první spolupráci s firmou tak rozsáhlou a náročnou jako Blizzard. Ale další projekty už by měly být mnohem víc v pohodě,“ poodhaluje Zeifart

Samotný trailer je podle jeho slov asi z osmdesáti procent čistě jeho vlastní prací. Nepravidelně mu s ním vypomáhali tvůrci, kteří se podobně jako on věnují fanouškovským videím a trailerům pro World of Warcraft. A byť šlo o oficiální spolupráci, stále si zachovala až překvapivý punc nezávislosti na Blizzardu. „Co se týče různého obsahu a grafických assetů, tak jsme nedostali prakticky nic,“ přidává nečekanou informaci Zeifart, který je jinak 3D grafikem a spolumajitelem studia Nice! zaměřeného na reklamní produkci.

„Vlastně se tomu ani tolik nedivím, jelikož pro Blizzard je obrovskou výhodou, když si dokážeme poradit sami. A když nemusíme čekat, až bychom třeba po týdnech domlouvání vydolovali potřebný obsah z jejich serverů,“ vysvětluje autor. Přesto byla práce na novince v něčem snazší než u dosavadních videí: „Největší rozdíl byl v tom, že mi byly k dispozici všechny stroje a software, co máme v Nice!, takže renderování a celková úroveň celého procesu výroby se výrazně posunuly vpřed.“

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Není to poprvé, co se Blizzard Entertainment obrátil na výjimečný talent z řad milionů svých příznivců. Sice se tak neděje až tak často, jak by si komunita přála – soudě podle frekvence komentářů hlásajících „najměte ho!“ pod videotvorbou Zeifarta a podobně nadaných tvůrců, ale v poslední době si studio pláclo hned s několika fanouškovskými autory. Například při tvorbě trailerů pro kompetitivní turnaje, ale i při prezentaci příběhového pozadí hry.

Nový trailer pro Wrath of the Lich King se navíc běžné produkci od Blizzardu vymyká nejen tím, že ho fanoušek natočil, ale i tím, že si v něm fanoušci zahrají. Tedy přesněji jejich herní postavy. Namísto bezejmenných animovaných hrdinů a hrdinek se v několika záběrech objeví konkrétní avatary několika vybraných hráčů, na které následně upozornil i samotný Blizzard. A přiživil tím už tak velkou popularitu, kterou si World of Warcraft v klasické podobě u hráčů vydobyl.

World of Warcraft Classic v době svého vydání před třemi lety představil současné generaci hráčů titul v podobě z roku 2006. Tedy v téměř panenském stavu, v jakém ho mohli prozkoumávat úplně první dobrodruzi po premiéře na přelomu let 2004 a 2005. Klasická verze nabízí původní hratelnost i obsah, tedy složky, které během téměř osmnácti let od vydání několikrát prošly velmi výraznými změnami. Sama přitom zakomponovala jen nejzákladnější nebo nejdůležitější opravy a úpravy oproti originálu.

Když se to teď stalo realitou, je třeba vytrvat a vyrobit víc podobných trailerů!

Ani Classic nicméně neodolal toku času a zakrátko dostal – v podobně původní podobě – historicky první rozšíření hry The Burning Crusade. Nyní se k němu přidává dost možná ten vůbec nejoblíbenější přídavek v bohaté historii slavného MMORPG s titulem Wrath of the Lich King. Do hry přidal nový kontinent Northrend plný ledu a oživlých mrtvol pod nadvládou v titulu zmiňovaného krále lichů Arthase, postavy známé už ze strategie Warcraft 3. Ten v Zeifartově traileru samozřejmě nemůže chybět.

A byť hře pomáhá svými schopnostmi k úspěchu, sám autor videa se z jejích osidel vymanil. Už před dvěma lety Zeifart pro CzechCrunch prozradil, že World of Warcraft již delší dobu aktivně nehraje. A své abstinence se drží doteď, ačkoliv přiznává, že pár známých se ho pokusilo zlákat zpátky do fantastického světa Azerothu. „Ale je to časový závazek, ke kterému se už znovu nechci upsat,“ říká.

Možná i proto, že čas by teď mohla ještě více ubírat další videa. „Když můj fanouškovský trailer Naxxramas překročil milion zhlédnutí, myšlenka pracovat přímo pro Blizzard se začala dostávat daleko víc do popředí. A když se to teď stalo realitou, je třeba jen vytrvat a vyrobit víc podobných trailerů,“ uzavírá Radim Zeifart.

Zahrajte si dračák v mobilu. Český projekt Fireball změnil jméno a právě vychází na iOS i Android

Aplikace Dungeon Realms vám v telefonu vyčaruje zážitek z legendárních Dungeons & Dragons. Domlouvat herní seanci u stolu už nemusíte.

Michal MančařMichal Mančař

fireball-aplikace

Foto: Fireball

Česká aplikace Dungeon Realms přináší nejslavnější hru na hrdiny do mobilu

0Zobrazit komentáře

Takzvané hry na hrdiny dlouho dominovaly pouze stolům a papírům. Pak se přesunuly také na počítače a konzole. A díky českému startupu Fireball se významně rozšíří jejich stopa na mobilních telefonech. Právě totiž vychází aplikace Dungeon Realms, která společné vyprávění fantastických příběhů po vzoru Pána prstenů nebo Zaklínače dostane i do vaší kapsy.

Kdo by neznal slavné Dračí doupě, které představilo koncept hraní různorodých rolí – třeba kouzelníků, rytířů a hraničářů – v rámci daných pravidel českému publiku. Však se také pro podobné hry vžilo vzhledem k obrovskému množství žánrů a rozmanitých titulů možná ne úplně šťastné, ale vcelku známé pojmenování „dračák“. A právě „dračák v mobilu“ vyvíjí český startup Fireball, který své dílo Dungeon Realms nyní pouští do světa na Android i iOS.

Aplikace dříve prezentovaná pod názvem tvůrčího týmu jako Fireball na telefony převádí zakladatele žánru her na hrdiny, slavné Dungeons & Dragons. Skupina dobrodruhů ve hře prochází příběhem, který společně s vypravěčem a občas i prostřednictvím hodu kostkou pomáhají tvořit. Zážitek, kvůli kterému se dosud museli lidé scházet u stolu nebo organizovat online sezení, teď Dungeon Realms jednoduše přenáší do telefonu. Tedy až tak jednoduše ne, vývoj běží od roku 2019 a vyžádal si několik investičních kol.

„Celkem jsme vybrali už přes 1,5 milionu dolarů,“ říká pro CzechCrunch zakladatel startupu Jan Roose. První palivo startup získal přes Kickstarter a díky známým investorům Jiřímu Hlavenkovi a Oliveru Dlouhému. K nim se předloni přidali spolutvůrce hitu pro virtuální realitu Beat Saber Ján Ilavský a David Šiška z fondu Purpose Ventures. Všichni dosavadní investoři pak přilili další olej do ohnivé koule začátkem letoška a v létě, kdy během dvou kol investovali dalších deset milionů korun.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Situaci jsme měli těžší v tom, že takový koncept před námi nikdo pořádně nedělal. Museli jsme si tak sami na spoustu věcí přijít,“ dodává Roose. I díky důvěře investorů se nyní Dungeon Realms po zkušebním provozu pro omezené množství podporovatelů dostanou ke všem zájemcům. A to třeba s dalšími desítkami příšer a porcí obsahu navíc oproti dřívějším zkušebním verzím. Byť, jak sami přiznávají, tvůrce čeká ještě spousta práce.

„Bereme to jako ostré vydání a jako něco, za co bychom se postavili. Je to světově první textový roleplaying v telefonu na takové úrovni. Nicméně aplikace bude mít pořád nálepku betaverze, než přidáme další funkce,“ vysvětluje mladý zakladatel. Oněmi dalšími funkcemi mají být v horizontu pár měsíců například mapa pro taktické souboje nebo implementace ještě více pravidel Dungeons & Dragons. Ta se mimochodem loni dočkala i vydání české verze s názvem Jeskyně a draci.

Do předběžného přístupu k Dungeon Realms se zapojilo deset tisíc lidí, v současnosti aplikace eviduje 1 500 měsíčně aktivních dobrodruhů. „Během early accessu se každý měsíc přidalo zhruba 700 uživatelů, aplikace přitom neměla žádný marketing, vše bylo jen ‚word of mouth‘. Čekáme, že až po vydání spustíme první reklamy, tempo výrazně naroste,“ míní Roose. Očekávaný nárůst hráčské základny jde navíc ruku v ruce s plány na monetizaci.

jan-roose2

Foto: Fireball

Jan Roose, zakladatel startupu Fireball

Zdrojem tržeb pro startup by měl být především placený herní obsah. Aplikace je zdarma, za jednotky dolarů si nicméně uživatelé mohou pořídit předpřipravená dobrodružství s unikátními ilustracemi, předměty a protivníky. Vypravěčovi alias pánovi jeskyně, který hru vede, tak odpadne práce s vymýšlením vlastního obsahu. Ve verzi, jež právě zamířila na app story, je jedno hotové dobrodružství zdarma a tři placená.

Další peníze by Fireballu mohly plynout od nejnáruživějších hráčů, kteří by rádi hráli vícero kampaní současně. Dungeon Realms bezplatně podporují vytvoření tří hráčských postav najednou, další pozice pro fantastické hrdiny jsou zpoplatněné. A kromě poskytování více možností zábavy pro hráče-dobrodruhy tvůrci myslí i na hráče-vypravěče. Rozšíření nástrojů pro tvorbu vlastních fantastických světů je jedním z konkrétních dlouhodobějších plánů Fireballu pro následující měsíce.

Že to vydáním teprve začíná, potvrzuje i sám Roose. „Naše aplikace se pokouší poskytnout zážitek z Dungeons & Dragons, které tu jsou už padesát let. Do toho jsme museli překonat vývoj za covidu, nabrat seniorní mobilní vývojáře, přijít na to, jak implementovat všechny herní mechanismy… A určitě nás toho ještě spousta čeká. Ale už během Kickstarteru jsme si ověřili, že to půjde. A že umíme najít cestu, jak doručit to, co jsme slíbili,“ říká.

A ještě jeden předpoklad k dalšímu úspěchu kromě přesvědčení investorů a uvedení aplikace na trh ve Fireballu mají. V žilách jim totiž koluje krev hrdinů, která je pro adaptaci legendárních Dungeons & Dragons dost možná tou největší nutností. „Dřív jsme D&D pravidelně sami hráli. Teď byl kvap s vydáním, takže jsme jen pracovali. Ale chystáme se začít hrát zase každý týden,“ s úsměvem uzavírá Jan Roose.