Čech vymyslel nejužitečnější aplikaci do telefonu. Teď pomůže chránit životy v další zemi

Na výletech po Finsku, třeba za polární září, vás teď může hlídat i česká Záchranka. Přivoláte si přes ni pomoc na jedno kliknutí.

Filip HouskaFilip Houska

aplikace-zachranka-mp-1

Foto: Filip Houska/CzechCrunch

Česká aplikace Záchranka

1Zobrazit komentáře

Je to typ aplikace, kterou chcete mít v telefonu, ale zároveň ji nikdy nechcete použít. Přemýšlel tak i Filip Maleňák, který Záchranku vymyslel ještě na vysoké škole – a postupem let z ní vybudoval nástroj, který pomáhá chránit životy nejen v Česku, ale také za hranicemi. Teď přichází další mezinárodní rozšíření, díky němuž se aplikace stane opět o něco potřebnější.

V případě nouze potřebují lidé co nejjednodušší možnost, jak přivolat pomoc. Třeba přes pouhé podržení velkého červeného tlačítka na telefonu, které by zavolalo na dispečink záchranářů a automaticky jim odeslalo i souřadnice. Přesně tak si Filip Maleňák vysnil svou mobilní aplikaci, kterou popsal v rámci bakalářské práce na brněnském VUT.

Z papíru ji dostal do praxe, integroval do ní tísňové linky zdravotnických záchranných složek i horské služby a před devíti lety ji nabídl lidem, tehdy jako přímočarý nástroj pro zavolání pomoci. Ukázalo se však, že potenciál aplikace je mnohem širší, a tak Záchranka začala nabízet i videohovory se záchranáři nebo upozornění na přírodní nebezpečí.

zachranka-mockup

Foto: CzechCrunch

Rozhraní mobilní aplikace Záchranka

Češi ovšem zpravidla nevyráží do hor jen v tuzemsku, ale také za hranicemi, kde standardně fungují jiné tísňové linky. Dávalo tak smysl, aby Záchranka byla stejně tak užitečná v cizích státech jako v Česku. Nejprve se propojila se Slovenskem, poté následovalo Rakousko, Maďarsko. A teď se původně studentský projekt rozšiřuje i do severského státu.

V pořadí čtvrtou zahraniční zemí se stává Finsko, kde se Záchranka propojuje s tamní tísňovou linkou 112. To znamená, že kdyby nastala krizová situace během poznávání přírodních krás v zemi tisíců jezer, turisté si mohou zavolat pomoc rovnou z aplikace.

malenak

Přečtěte si takéZáchranka pomáhá v Evropě. I díky Nadaci Vodafone se zlepšíZ bakalářky nejdůležitější aplikací v telefonu. Záchranka Filipa Maleňáka pomáhá i za hranicemi

„Finsko pro své občany a návštěvníky dlouho provozuje národní aplikaci 112 Suomi. O možnosti kontaktovat tísňovou linku ve Finsku přes tuto aplikaci však návštěvníci často nevědí. Jsem proto velmi rád, že díky spolupráci s finskými kolegy a iniciativou PEMEA došlo k propojení obou aplikací,“ říká Maleňák k expanzi.

V rámci navázání vztahů odcestoval do Helsinek, kde se spolupráce i za přítomnosti českého velvyslance Adama Vojtěcha upekla. A užitečná bude nejen pro více než tři miliony Čechů a Češek, kteří mají Záchranku nainstalovanou a kteří by potenciálně do Finska letěli na výlet, ale také pro turisty z výše podporovaných zemí.

zachrankax

Foto: Záchranka

Filip Maleňák, Adam Vojtěch a finský velvyslanec v Praze Pasi Tuominen

Každá ze zemí má totiž svou vlastní aplikaci pro přivolání pomoci, všechny jsou ale propojené a vzájemně komunikují. Tudíž pokud by například Finové vyrazili do Česka nebo Rakouska, mohou využít 112 Suomi a komunikovat přes ni s českými záchrannými složkami. A kdyby třeba Slováci vyrazili do Maďarska, bude jim stačit jejich národní aplikace, aby se jim dostalo pomoci od maďarských záchranářů.

Záchranka uvádí, že takových mezinárodních tísňových hovorů mělo loni proběhnout přes 550. V případě Česka pak Maleňákův tým pozoruje rostoucí čísla – za minulý rok lidé provedli přes třicet osm tisíc hovorů, o zhruba osm tisíc víc než v roce 2023. A zvedají se i počty stažení aplikace, z předloňských 475 tisíc na loňských 602 tisíc.

Pražská burza šlape do inovací. Cenné papíry zaknihuje technologie DLT, na které stojí bitcoin

Centrální depozitář cenných papírů je prvním, kdo získal evropské povolení nasadit technologii distribuovaných záznamů, zkráceně DLT.

ondrej-dusilek-pse-cdcp

Foto: CDCP

Ondřej Dusílek, generální ředitel Centrálního depozitáře cenných papírů

Na první pohled téměř neviditelná inovace změní způsob vypořádávání obchodů, zvýší bezpečnost a otevře na kapitálových trzích nové možnosti, například jednodušší vydávání zaměstnaneckých akcií nebo využití crowdfundingových platforem při akciových i dluhopisových emisích. Pražská burza a její dceřiná společnost Centrální depozitář cenných papírů (CDCP) jako první instituce zavádí v pilotním režimu novinku, kterou nedávno umožnilo nové evropské nařízení o DLT.

Technologie distribuovaných záznamů (Distributed ledger technology, zkráceně DLT) je řešením pro správu záznamů v databázích, které se prosadilo v řadě blockchainových aplikací včetně nejpopulárnější kryptoměny bitcoin. Nová DLT evidence centrálního depozitáře, vybudovaného na platformě Corda od společnosti R3, se stará o správnost ukládaných dat s využitím sdílených registrů. Zjednodušeně lze říci, že záznamy jsou do databáze zapsány po odsouhlasení uživateli sítě (nodů) a takzvaného notářského nodu.

„Jsme první instituce na světě, které se podařilo získat evropské povolení k provozu DLT pro evidenci cenných papírů. Emitentům cenných papírů nabízíme novinku v pilotním režimu, kdy mohou nové emise registrovat v evidenci založené na DLT,“ říká Ondřej Dusílek, který stojí v čele centrálního depozitáře.

Novinka je plně v souladu s českým právem a splňuje všechny náležitosti pro zaknihování cenných papírů čistě elektronickou cestou. Otevírání nových účtů doteď bylo možné pouze přes některého z účastníků centrálního depozitáře a proces otevření účtu tak závisel na individuálních podmínkách jednotlivých účastníků. V DLT evidenci je proces velmi rychlý a stačí k němu bankovní identita.

Přečtěte si takéPražská burza zavřela první den v roce na nejvyšší úrovni od roku 2008Pražská burza zavřela první den v roce na nejvyšší úrovni od roku 2008

Elektronické vedení účtu cenných papírů, připsání akcií, dluhopisů nebo investičních fondů na tento účet v rámci primárního úpisu, navýšení emise nebo převod z jiného účtu – to je jen ukázka operací, které DLT zvládá odbavit. Převod bez peněžního vypořádání je proveden okamžitě po spárování instrukcí od prodávajícího a kupujícího, při prodeji za finanční obnos až ve chvíli, kdy jsou peněžní prostředky od kupujícího převedeny na clearingový účet CDCP. Transakce jsou odbavovány nepřetržitě, tedy bez ohledu na otevírací časy burz.

„Nové evropské nařízení nám umožnilo implementovat DLT na smysluplném projektu. Tato platforma bude mít přidanou hodnotu například pro společnosti nabízející zaměstnanecké akciové programy (ESOP) a otevírá obrovské příležitosti pro fintech firmy, jako jsou například crowdfundingové platformy, které se mohou připojit přímo do DLT z pozice nodu a nabídnout svým klientům dodatečný servis v oblasti cenných papírů. Taktéž se mohou připojit investiční společnosti, které nemají licenci pro vedení samostatné evidence a mohou pro vedení fondů na majetkových účtech využít právě DLT evidenci,“ doplňuje Dusílek.

Uživatel, který si s pomocí BankID vytvoří DLT účet majitele pod nodem CDCP, je automaticky považován za vlastníka cenných papírů připsaných na tomto účtu – může tedy vykonávat akcionářská či jiná práva spojená s jejich vlastnictvím. O jakýchkoliv změnách je potom informován skrze notifikace na mobilním telefonu.

DLT nerovná se blockchain

DLT je zastřešujícím názvem technologie pro správu záznamů v databázi. Pro svůj provoz ji používají mnohé kryptoměny vystavěné na blockchainu, tedy procesu, kdy dochází k zápisu záznamů přidáváním ucelených bloků (lineárně rostoucí databáze) bez možnosti přepisu bloků přidaných dříve.

Oba termíny byly často zaměňovány, nicméně DLT lze provozovat v mnoha jiných nastaveních – například v uzavřené podobě pouze pro vymezený okruh uživatelů nebo v režimu, kdy lze po odsouhlasení většinou uzlů sítě editovat existující informace.

„Od inovace si slibujeme zjednodušení celého procesu zaknihování jak pro emitenty, tak pro majitele cenných papírů při zachování transparentnosti a bezpečnosti současné centrální evidence CDCP. Oproti listinným cenným papírům pak zaknihování v DLT evidenci otevírá možnosti službám s plně digitalizovaným přístupem bez jakýchkoliv starostí a právních nejistot,“ dodává Dusílek.

Do budoucna pak CDCP zvažuje celou řadu směrů, kam by se nová technologie mohla ubírat. Jednou možností je otevření služeb DLT evidence i pro emitenty z jiných zemí Evropské unie, čímž by se Praha stala evropským centrem pro tento typ služby. Dalším uvažovaným směrem je využití zkušeností s vývojem DLT a vytvoření registru a vypořádacího systému i pro další digitální aktiva, která nepatří mezi cenné papíry. Podle Dusílka vše závisí na poptávce ze strany trhu: „Pokud bude o tento způsob tokenizace zájem, jsme připraveni ho vytvořit.“

Účet si může u CDCP otevřít každý jednoduše pomocí BankID a přistupovat k němu přes internetovou nebo mobilní aplikaci. Platforma bude otevřena i pro společnosti z finančního trhu, které se mohou stát jedním z nodů DLT evidence, což jim umožní otevírat klientům DLT účty a zadávat převody přímo ve svých systémech a klientských aplikacích.

CC Native

Partnerem článku je CDCP