Čech vymyslel střechu jako z bradavické jídelny. Zvenku vypadá klasicky, zevnitř je ale průhledná
Čáry máry fuk – a je vidět ven. Unikátní transparentní střecha ale umí mnohem víc než jen propouštět světlo. V létě chladí, v zimě izoluje.
Představte si, že sedíte v obýváku podkrovního bytu a místo zkosené stěny nad hlavou máte výhled ven, jako když se díváte přes sklo. Není přitom potřeba si svlékat špinavé tepláky nebo se vlastně oblékat vůbec. Zvenku totiž nikdo nic nevidí. Jen střechu. Kouzlo? Ne, jde o důmyslný český vynález.
Přemysl Kokeš totiž vyvinul speciální střešní krytinu, která má přesně tyto vlastnosti. Říká jí Nebesys. „Je to systém, který ukazuje nebe,“ říká Kokeš, který pracuje jako architekt. Jeho princip je podle něj jednoduchý.
„Na krov je za pomoci speciálních, námi vyvinutých profilů osazeno sklo podobně jako na zimní zahradě nebo na skleněném mrakodrapu. Nad sklem jsou ale ukotveny latě, které nesou naše magické tašky. Ty jsou z perforovaného plechu, který je tvarován a barven podle skutečných keramických nebo jiných střešních krytin,“ popisuje Kokeš.
Architekt přitom na začátku nepřemýšlel, že by chtěl vytvořit něco, co je tak trochu jako z jiného světa. Snažil se vyřešit problém. Na jedné straně stál klient, který chtěl využít podkroví a dostat to něj světlo, na té druhé odbor památkové péče, který chtěl zase chránit střešní krajinu. „Rozumím oběma stranám, asi i proto jsem našel řešení neslučitelného. Primárně jsem ale musel změnit uvažování a nechtít skleněné tašky,“ dodává.
Zvnějšku je podle Kokeše systém skutečně k nepoznání, uvnitř pak nabízí zvláštní výhled. Připomíná to, jako by se člověk díval na svět zpod závoje. Když je taška výrazně tvarovaná, je to pak prý hodně zvláštní vnímání reality.
„Co se prostupu světla týče, ten je bezkonkurenční. Využíváme k osvětlení takzvaného oblohového jasu, ale i pokud svítí do interiéru kolmo na střechu slunce, proniká dovnitř jen 25 procent přímého slunečního svitu. Osvětlení místnosti je tak velmi rovnoměrné,“ přibližuje architekt. Průhledné tašky se i proto hodí nejen do bytů, ale například i do kanceláří nebo učeben.
Výsledkem je tedy odvěký sen – vidět a být neviděn, stejně jako když kráčíte v kouzelném neviditelném plášti Harryho Pottera, z jehož světa jakoby nová střešní krytina ostatně vypadla. Kokeš ale navrhl mnohem víc. Celý systém je totiž významně ekologický, a to proto, že v létě, kdy svítí slunce zplna, stíní a chladí. V zimě, kdy je potřeba omezit tepelné ztráty, zase izoluje.