Ceny bytů a domů v Česku stouply nejvíce v celé EU. Růst je nejprudší od roku 2006

Zdražování nemovitostí pokračuje napříč celou Evropskou unií. V České republice bohužel nabírá nejrychlejší obrátky.

Praha

Foto: JESHOOTS.COM

Ceny bytů a domů v Česku stouply nejvíce v celé EU

0Zobrazit komentáře

Kdo chce v České republice bydlet ve vlastním, v porovnání s minulým rokem si připlatí o téměř 25 procent více. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. V Evropské unii se ceny obytných nemovitostí v letošním prvním čtvrtletí meziročně zvýšily o 10,5 procenta.

Meziroční růst cen obytných nemovitostí v EU byl v prvním čtvrtletí nejprudší od konce roku 2006. Nejrychlejší růst po České republice, kde ceny stouply o 24,7 procenta, vykázalo Estonsko, kde se ceny zvýšily o 21 procent. Za ním následovalo Maďarsko s růstem 20,6 procenta.

Nejpomalejší meziroční růst cen obytných nemovitostí v rámci Evropské unie naopak zaznamenal Kypr, kde se ceny zvýšily pouze o 1,1 procenta. Za ním následovaly Finsko (4,3 procenta) a Itálie (4,6 procenta).

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Eurostat rovněž upozornil, že od roku 2010 se ceny obytných nemovitostí v EU zvýšily o 45 procent. Česká republika v tomto období zaznamenala v rámci EU čtvrtý nejvýraznější růst – ceny se u nás zvýšily o 121 procent. Rychleji než na tuzemském trhu rostly ceny v Estonsku, Maďarsku a Lucembursku, plyne z údajů Eurostatu.

Ceny žene vzhůru vysoká poptávka, nedostatečná nabídka a také rostoucí ceny stavebních prací. Ty se budou na cenách nemovitostí projevovat pravděpodobně stále výrazněji. Podle Českého statistického úřadu totiž výstavba bytových domů v Česku meziročně podražila o 13 procent.

Ceny stavebních materiálů

Foto: Evropa v datech

Ceny stavebních materiálů

Důvodem je zdražení stavebních materiálů, jejichž ceny meziročně stouply o necelých 27 procent. „Ceny významně rostou již od roku 2019. Například cement, vápno a sádra byly v dubnu roku 2022 téměř o 50 procent dražší než v roce 2015, což platí i pro dřevo využívané při stavbě. Surové železo a ocel pak za stejné období podražily dokonce o 80 procent,“ doplňuje analytik Milan Mařík z datového portálu Evropa v datech.

Podle něj mezi příčiny růstu cen stavebního materiálu patří zejména rostoucí poptávka po výstavbě budov a také po jejich opravách. K tomuto faktoru se navíc přidal covid-19, který narušil dodavatelské řetězce, a také strmé zdražování cen energií.

Rubriku Bydlení a reality podporujíhypox

CzechCrunch Jobs