Ceny nemovitostí v Česku začínají opět stoupat. Na jižní Moravě však déle než rok klesají
Poptávka po nemovitostech roste, čímž tlačí také na růst cen. V Česku se tak za poslední kvartál průměrná cena zvedla o 5,1 procenta.
Na českém realitním trhu se objevují první vlaštovky, které věstí konec stagnace a poklesu cen. Ve většině krajů se totiž nabídkové ceny bytů obrátily k růstu. V Praze průměrně poskočily o 3,5 procenta, ve Středočeském kraji o 4,5 procenta a v Jihočeském kraji o 7,6 procenta. Výjimku představuje jižní Morava, kde ceny bytů klesají už déle než rok, mírný pokles nebo stagnaci oproti předchozímu kvartálu lze pozorovat na Vysočině, v Ústeckém, Olomouckém a Pardubickém kraji. Vyplývá to z aktuálních dat realitní skupiny EHS.
Kdo vyhlížel další pokles nemovitostí, možná čekal až příliš dlouho, jelikož v uplynulém kvartálu letošního roku začaly nabídkové ceny opět pozvolna stoupat. „Jsme nyní v pokračující fázi mírného optimismu. Ukázalo se, že na realitním trhu peníze stále jsou – klesající ceny a jarní výprodeje přilákaly nejen domácnosti, ale i institucionální investory, kteří začali nakupovat i prodávat,“ komentuje situaci Hendrik Meyer, šéf skupiny EHS a Bezrealitky.
Podle dat Bezrealitky a realitní kanceláře Maxima, na nichž EHS své analýzy staví, byla nejsilnější poptávka po menších bytech, naopak hůře na tom byly byty atypické nebo před rekonstrukcí. V jejich případě byly mnohdy nutné cenové ústupky. Někdy sehrál roli v prodeji za nižší cenu také časový tlak způsobený neschopností splácení hypotéky po jejím refinancování. I přesto ale průměrné ceny rostly – v celém Česku došlo k mezikvartálnímu zvýšení o 5,1 procenta.
V Praze průměrné ceny starších bytů opět naskočily na růstovou křivku a aktuálně se dostaly na 117 tisíc za metr čtvereční, čímž zcela smazaly pokles, k němuž došlo v uplynulém roce. K tomu přispěla rostoucí poptávka, kterou podpořil větší zájem o hypotéky. Ten potvrzuje i Hypomonitor, podle něhož byl objem poskytnutých hypoték v červnu nejvyšší za poslední rok – z květnových 3,46 tisíce se dostal na 3,8 tisíce.
„Už nyní je takřka jasné, že ceny pražských nemovitostí budou dále stoupat. Několikátý kvartál v řadě se ukazuje, že majitelé raději prodej pozdrží, než aby přistoupili na aktuální ceny. Z mého pohledu se tak do konce roku můžeme dostat v nabídkových cenách pražských secondhandových bytů k hranici 125 tisíc korun za metr čtvereční, tedy zhruba na úroveň pražské novostavby roku 2021,“ dodává Meyer.
Rostoucí ceny v hlavním městě se zároveň propisují do zvýšeného zájmu o nemovitosti ve Středočeském kraji, zejména v Berouně, Kladně, Benešově, Příbrami, Kolíně, Mladé Boleslavi nebo Mělníku. Ceny zde tak začaly šplhat na nová maxima. U rodinných domů se zvýšily na téměř 65 tisíc za metr čtvereční, u bytů na skoro 80 tisíc za metr čtvereční.