Ceny SDGs znají své vítěze. Za udržitelný přístup byly oceněny Refork, Reknihy či vzdělávací projekt Nevypusť duši

zleva-sef-vyroby-petr-bohm-zakladatel-josef-homola-a-sef-produktu-dan-beseda-min

Foto: Refork

Šéf výroby v Reforku Petr Böhm, zakladatel Josef Homola a šéf produktu Dan Beseda

0Zobrazit komentáře

Udržitelnost je pro někoho pojmem, který se hodí nanejvýše do PR sdělení, pro jiné je základním kamenem, na němž budují celou svou činnost. Právě ty projekty, pro které není udržitelnost prázdným slovem, byly ve včerejších večerních hodinách oceněny v rámci Cen SDGs, jejichž je CzechCrunch mediálním partnerem. Asociace společenské odpovědnosti za vítěze pátého ročníku označila například projekt duševní zdravovědy pro školáky, nástroj proti nehospodárným zakázkám či projekt zabývající se osvětou o menstruaci v rozvojových zemích.

Pojem udržitelnost může být poněkud neuchopitelný, a přece existují určité záchytné body, podle kterých se můžeme při hledání udržitelnosti řídit. Ty představuje program sedmnácti takzvaných cílů udržitelného rozvoje, za jejichž vznikem stojí OSN. Ty společnosti a projekty, které se snaží jednotlivé cíle naplňovat, každoročně odměňuje Asociace společenské odpovědnosti, která některé z nich schraňuje i pod svými křídly.

Do letošního ročníku Cen SDGs se mohly projekty hlásit od března. Porota složená ze zástupců partnerů, veřejné sféry, byznysu, oborových svazů, ale i odborníků na udržitelnost a vzdělávání měla letos z čeho vybírat, jelikož nakonec dorazilo celkem 238 přihlášek.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Tento ročník vynikal širokou škálou projektů, které skrze inovace řeší aktuální společenské problémy. Vedou mladé lidi ve školách k udržitelnosti, otevírají ve společnosti nová a tolik potřebná témata jako třeba duševní zdraví nebo domácí násilí, pomáhají k transparentnosti ve veřejných zakázkách, přináší do sociálních služeb digitální inovace a nezavírají oči ani před problémy daleko za našimi hranicemi,“ prozradila Lucie Mádlová, zakladatelka a výkonná ředitelka Asociace společenské odpovědnosti.

Asociace Ceny SDGs v Česku vyhlašuje od roku 2017, letos pak soutěžící mohli zabojovat i ve zcela nové kategorii, kterou se stalo Vzdělání. Vzdělávání se stalo tématem celého letošního ročníku, a proto byla vytvořena tato speciální kategorie, která se zaměřila na projekty edukující děti i dospělé.

Další ocenění byla udělena v kategorii Veřejná sféra, Byznys, Reporting, speciální ocenění pro mladé nadšence do udržitelnosti je předáváno v rámci kategorie Mladí lídři a svou cenu předávají také Česká rozvojová agentura a platforma Moonshot, která nominuje vybraný projekt na světové finále Moonshot Awards v New Yorku, jež představuje myšlenky s potenciálem inovovat a změnit svět.

Vítězové Cen SDGs za rok 2021

A který z účastníků si během večera v zahradách Černínského paláce odnesl designovou trofej pro vítěze v podobě skleněného horkovzdušného balónu? V kategorii Veřejná sféra bodoval spolek Nevypusť duši, který vypracoval projekt zdravovědy zaměřený na školáky. Tento program má již 8 500 úspěšných absolventů, kteří se díky němu dozvěděli, jak pečovat o své duševní zdraví, a vědí, kde a kdy v případě nouze vyhledat pomoc.

marie-salomonova

Foto: Michaela Cásková

Marie Salomonová, spoluzakladatelka organizace Nevypusť duši

V kategorii Byznys letos oslavila vítězství společnost Datlab, která stojí za nástrojem Kontrola proti nehospodárným veřejným zakázkám. Jeho funkcí je vyhledávání porušování předpisů, upozorňovat na smlouvy s bílými koňmi či politiky nebo na výběrová řízení pořádaná jen naoko s předem domluveným vítězem. Nástroj mají ve svém užívání nejen investigativní novináři, ale i policie.

Mladým lídrem roku 2021 byl vyhlášen Tadeáš Kula, který se svým projektem Reknihy vytváří prostor pro sdílení knih a učebnic. Za dva roky fungování našel nového majitele více než 20 tisícům nových knih, čímž se mu podařilo ušetřit přibližně dvanáct tisíc kilogramů papíru. Kula dokonce garantuje, že s každou objednávkou zachrání až 400 metrů čtverečních lesů

tadeas-kula-1

Foto: Reknihy

Tadeáš Kula, zakladatel projektu Reknihy

Za příkladný reporting odborná porota Cen SDGs ocenila Komerční banku a její nefinanční reporting. V něm tato instituce prokázala komplexní přístup k udržitelnému rozvoji skrze nejen vlastní udržitelné aktivity, ale také prostřednictvím výrazného financování dalších udržitelných projektů.

Cenu České rozvojové agentury převzalo Středisko humanitární a rozvojové spolupráce Diakonie ČCE za svůj program zaměřující se na osvětu o menstruaci. Tato iniciativa je určena pro ženy v rozvojových zemích, kterým pomáhá s řešením nedostatku cenově dostupných menstruačních pomůcek skrze znovupoužitelné vložky.

diakonie_sdgs

Foto: ASO

Zástupci Diakonie ČCE obrželi za svůj projekt Cenu SDG

Historicky prvním vítězem kategorie Vzdělání se stalo vzdělávací centrum TEREZA. Jeho Ekoškoly představují největší vzdělávací program na světě, který vede své studenty k udržitelnému způsobu života. V České republice ho navštěvuje přes 70 tisíc dětí a dospělých napříč základním a středním stupněm vzdělávání spolu s mateřskými školkami.

Na newyorské finále  Moonshot Awards pak byla letos vyslána společnost Refork, která z přírodních materiálů na bázi dřevní moučky vyrábí udržitelnou alternativu plastových produktů. Jejich příbory jsou plně kompostovatelné a rozložení má probíhat podobně jako rozpad dřevěné větvičky – a i proto jsme ji zařadili do našeho výběru Udržitelný byznys roku. Všem vítězům gratulujeme a budeme se těšit v příštím roce.

zakladatel-josef-homola-min

Foto: Refork

Zakladatel Reforku Josef Homola